Beynəlxalq daşımaya görə ödənilən məbləğdən vergi tutulması
Azərbaycanda qeydiyyatda olan rezident şirkətin qeyri-rezidentə Azərbaycan ərazisinə daxil olmadan digər ölkələrarası beynəlxalq daşımaya görə ödədiyi məbləğlərdən ödəniş zamanı hansı vergilər tutulmalıdır?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 125.1-ci maddəsinə əsasən, qeyri-rezidentin Azərbaycan mənbəyindən əldə olunan gəliri kimi müəyyən edilən və qeyri-rezidentin Azərbaycan Respublikasının ərazisindəki daimi nümayəndəliyinə aid olmayan ümumi gəlirindən ödəmə mənbəyində xərclər çıxılmadan vergi tutulur. Azərbaycan mənbəyindən əldə olunan gəlirlər dedikdə, Vergi Məcəlləsinin 13.2.16-cı maddəsində qeyd olunan gəlirlər nəzərdə tutulur.
Azərbaycan Respublikası ilə digər dövlətlər arasında beynəlxalq rabitə və ya beynəlxalq daşımalar həyata keçirilərkən rabitə və ya nəqliyyat xidmətləri üçün rezident müəssisənin və ya sahibkarın ödəmələrinin 6 faizi vergiyə cəlb olunur. Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda digər dövlətlərdəki təyinat (göndərilmə) məntəqələri arasında, habelə Azərbaycan Respublikasının ərazisindən tranzit qaydada həyata keçirilən daşımalara görə rezident müəssisənin və ya sahibkarın ödəmələri vergitutuma obyekti deyil. Bu baxımdan sorğuda qeyd olunan xidmət ödəmə mənbəyində vergiyə cəlb edilmir.
Əlavə olaraq nəzərə çatdırılır ki, Vergi Məcəlləsinin 165.1.4-cü maddəsinə əsasən, beynəlxalq poçt xidmətləri istisna olmaqla, beynəlxalq və tranzit yük və sərnişin daşınması, habelə tranzit yük daşınması ilə bilavasitə bağlı yük aşırılma xidməti, beynəlxalq və tranzit uçuşlarla bilavasitə bağlı olan işlərin görülməsi, xidmətlərin göstərilməsi, habelə beynəlxalq və tranzit yük daşınması ilə bağlı ekspeditor xidmətlərinin göstərilməsi ƏDV-yə 0 dərəcə ilə cəlb olunur. Tranzit və beynəlxalq daşıma anlayışları Vergi Məcəlləsinin 13.2.33-cü maddəsi ilə tənzimlənir.
Azərbaycan Respublikası ərazisindən tranzit - gömrük qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada Azərbaycan Respublikası sərhədindəki iki məntəqə arasında Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə daşınmasıdır. Beynəlxalq daşıma isə yüklərin, sərnişinlərin, baqajın və poçtun daşıma sənədləri əsasında müxtəlif nəqliyyat növləri ilə Azərbaycan Respublikasında yerləşən göndərilmə (təyinat) məntəqəsi ilə digər dövlətdəki təyinat (göndərilmə) məntəqəsi arasında daşınmasıdır.
Sorğuda qeyd olunan daşıma beynəlxalq və tranzit daşıma sayılmır və ƏDV məqsədləri üçün vergitutma obyekti deyil.

The taxation of the amount paid for international transportation
What taxes should be withheld at the time of payment for amounts paid by a resident company registered in Azerbaijan to a non-resident for international transportation between other countries without entering the territory of Azerbaijan?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, pursuant to Article 125.1 of the Tax Code, tax is withheld at the source of payment on the gross income of a non-resident determined as income derived from sources in Azerbaijan, and not associated with a permanent establishment in the territory of the Republic of Azerbaijan, without deducting any expenses. Income derived from sources in Azerbaijan refers to the income specified in Article 13.2.16 of the Tax Code.
When international communication or transportation services are provided between the Republic of Azerbaijan and other states, 6% of the payments made by the resident entity or entrepreneur for communication or transportation services are subject to tax. Payments made by a resident entity or entrepreneur for transportation carried out between destinations in other states outside the borders of the Republic of Azerbaijan, as well as for transit transportation through the territory of the Republic of Azerbaijan, are not subject to taxation. Therefore, the service mentioned in the inquiry is not subject to taxation at the source of payment.
Additionally, it is noted that under Article 165.1.4 of the Tax Code, international and transit cargo and passenger transportation, as well as cargo handling services directly related to transit cargo transportation, works performed, services provided directly related to international and transit flights, as well as forwarding services related to international and transit cargo transportation, are subject to VAT at a rate of 0%, excluding international postal services. The concepts of transit and international transportation are regulated by Article 13.2.33 of the Tax Code.
Transit through the territory of the Republic of Azerbaijan is the transportation between two points at the border of the Republic of Azerbaijan through its territory in the manner prescribed by customs legislation. International transportation is the transportation of goods, passengers, luggage, and mail between a point of origin (destination) in the Republic of Azerbaijan and a point of destination (origin) in another state, based on transportation documents.
The transportation mentioned in the inquiry is not considered international or transit transportation and is not subject to taxation for VAT purposes.