Nağd ödənişi hansı halda etmək mümkündür?
ƏDV vergi ödəyicisi olan sahibkar fiziki şəxs vergi ödəyicisi olan fiziki şəxsə yük daşıma xidmətinə görə aylıq 10.000 manat nağd qaydada vəsait ödəyib (“Nağdsız hesablaşmalar haqqında” qanunun 3.3-cü maddəsinə əsasən). Bu əməliyyat doğrudurmu?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, “Nağdsız hesablaşmalar haqqında” qanunun 3.2-ci maddəsinə əsasən, hər iki tərəf vergi ödəyicisi olan şəxs arasında hesablaşmalar üzrə nağdsız ödəniş yalnız bu Qanunun 3.1.1-ci maddəsində müəyyən olunmuş formada həyata keçirilə bilər.
“Nağdsız hesablaşmalar haqqında” qanunun 3.1.1-ci maddəsinə əsasən, nağdsız hesablaşma dedikdə bir şəxsin bank hesabından digər şəxsin bank hesabına köçürülməklə (o cümlədən ödəniş alətləri (ödəniş kartları, ödəniş tapşırığı və s.) və ödəniş vasitələri (mobil telefon aparatları, kompüter və digər avadanlıq) ilə həyata keçirilən hesablaşmalar nəzərdə tutulur.
Əlavə olaraq qeyd edirik ki, Vergi Məcəlləsinin 58.7-1-ci maddəsinə əsasən “Nağdsız hesablaşmalar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tələblərinin pozulmasına görə vergi ödəyicilərinə Qanun pozulmaqla aparılan əməliyyatın ümumi məbləğinin təqvim ili ərzində belə hala birinci dəfə yol verdikdə 10 faizi, ikinci dəfə yol verdikdə 20 faizi, üç və daha çox dəfə yol verdikdə 40 faizi miqdarında maliyyə sanksiyası tətbiq edilir.
Müraciətiniz barədə daha ətraflı məlumat üçün Çağrı Mərkəzinə (195-1) və ya vergi ödəyicilərinə xidmət mərkəzlərinə müraciət edə bilərsiniz
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 58.7-1-ci maddəsi və “Nağdsız hesablaşmalar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu.

Конкретно в каких случаях можно произвести оплату наличными?
Предприниматель, являющийся плательщиком НДС, оплатил наличными 10 000 манат ежемесячно за услуги по перевозке груза физическому лицу, также являющемуся плательщиком налога (в соответствии со статьей 3.3 Закона о безналичных расчетах). Является ли эта операция правильной?
Из Государственной налоговой службы при Министерстве экономики сообщили, что в соответствии со статьей 3.2 Закона о безналичных расчетах, расчет между лицами, являющимися плательщиками налога, может производиться безналичным способом только в форме, установленной статьей 3.1.1 данного Закона.
Согласно статье 3.1.1 Закона о безналичных расчетах, под безналичным расчетом понимается перевод средств с банковского счета одного лица на банковский счет другого лица (в том числе с использованием платежных инструментов (платежные карты, платежные поручения и т.д.) и платежных средств (мобильные телефоны, компьютеры и другое оборудование)).
Дополнительно отмечаем, что в соответствии со статьей 58.7-1 Налогового кодекса, за нарушение требований Закона о безналичных расчетах применяются финансовые санкции к плательщикам налога. В случае нарушения требований Закона и проведения такой операции в течение календарного года первый раз налагается штраф в размере 10% от общей суммы операции, при повторном нарушении — 20%, при третьем и последующих нарушениях — 40%.
Для получения более подробной информации по вашему обращению вы можете обратиться в Колл-центр (195-1) или в центры обслуживания налогоплательщиков.
Основание: статья 58.7-1 Налогового кодекса и Закон Республики Азербайджан о безналичных расчетах.