Mobil telefon operatorları müştərilərinin kredit tarixçələrini icazəsiz kredit bürolarına təqdim edə biləcək
- Oxunma 70
Kredit tarixçəsi subyektlərinin (barəsində kredit tarixçəsi formalaşdırılan fiziki və ya hüquqi şəxsin) kredit tarixçələri ilə bağlı məlumatları razılıq almadan təqdim edən məlumat təchizatçılarının sırasına mobil telefon operatorlarının daxil edilir.
AZE Finance.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasının gündəliyinə daxil edilən “Kredit büroları haqqında” qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Bununla da mobil telefon operatorları müştəriləri olan kredit tarixçəsi subyektlərinin məlumatlarını onların razılığı olmadan kredit bürolarına təqdim edə biləcəklər. Qeyd edilib ki, bu, isə kredit təşkilatlarından kredit götürmək üçün müraciət edən şəxslərin ödəmə qabiliyyətini və borc öhdəliklərinin icra intizamını qiymətləndirmək imkanını artıracaq.
Hazırda analoji qayda (müvafiq məlumatların təqdim olunması üçün razılığın tələb olunmaması) kommunal xidmətləri göstərən müəssisələrə tətbiq olunur.
Layihəyə əsasən, kredit bürosuna verilən neqativ məlumatlar (kredit tarixçəsi subyektinin borc öhdəliyinin yarandığı vaxtdan onun ödəmə qabiliyyətini və borc öhdəliyinin icra intizamını mənfi xarakterizə edən hər hansı məlumat) barədə bildirişlər kredit tarixçəsi subyektinə kredit bürosu tərəfindən ötürüləcək. Bu dəyişikliyə əsasən kredit tarixçəsi subyekti onun barəsində kredit bürosuna daxil olan neqativ məlumatla bağlı ödənişsiz bildiriş almaq hüququna malik olacaqdır. Bildirişə neqativ məlumatı verən məlumat təchizatçısı barədə məlumat daxil ediləcək. Nəticədə borcalanlar hər hansı ehtiyatsızlıqdan, vaxt məhdudiyyətindən və s. oxşar xarakterli səbəblərdən yaranan neqativ məlumatlar barəsində xəbərdar olaraq, onları vaxtında aradan qaldıra biləcəklər.
Qanun layihəsi kredit bürolarında toplanan məlumatların dairəsini genişləndirilərək kredit tarixçəsi subyektlərinin ödəmə qabiliyyətinin və borc öhdəliklərinin icra intizamının daha geniş məlumatlar əsasında qiymətləndirilməsi imkanlarını artıracaq, həmçinin borcalanların onlar barəsində yaranan neqativ məlumatlar barəsində məlumatlandırılması təmin ediləcək və bu əsasda borcalanlar öz borclarını daha effektiv idarəetmə imkanları əldə edəcəklər.
Qanun layihəsi səsverməyə çıxarılaraq üçüncü oxunuşda qəbul edilib.

Операторы мобильной связи смогут без разрешения передавать в кредитные бюро кредитные истории своих клиентов
- Просмотры 78
Операторы мобильной связи включены в перечень поставщиков данных, предоставляющих информацию о кредитных историях субъектов кредитной истории (физических или юридических лиц, в отношении которых формируется кредитная история) без получения согласия.
Как сообщает AZE Finance.az, это нашло свое отражение в предложенной поправке к закону «О кредитных бюро», включенной в повестку дня сегодняшнего заседания Милли Меджлиса.
Благодаря этому операторы мобильной связи смогут передавать в бюро кредитных историй данные субъектов кредитной истории своих клиентов без их согласия. Отмечалось, что это повысит возможности оценки платежеспособности лиц, обращающихся за кредитами в кредитных организациях, и дисциплины долговых обязательств.
В настоящее время аналогичное правило (не требующее согласия на предоставление соответствующей информации) действует и в отношении коммунальных услуг.
Согласно проекту, уведомления о негативной информации, предоставляемой в кредитное бюро (любая информация, отрицательно характеризующая платежеспособность субъекта кредитной истории и дисциплину исполнения долгового обязательства с момента возникновения долгового обязательства субъекта кредитной истории создан) будет передан субъекту кредитной истории кредитным бюро. Согласно этому изменению, субъект кредитной истории будет иметь право на получение бесплатного уведомления о поступившей о нем в кредитное бюро негативной информации. Уведомление будет содержать информацию о поставщике данных, предоставившем негативную информацию. В результате заемщики не смогут платить по причине какой-либо невнимательности, нехватки времени и т. д. зная о негативной информации, возникающей по аналогичным причинам, они смогут вовремя ее устранить.
Законопроект расширит спектр данных, собираемых в кредитных бюро, и увеличит возможности оценки платежеспособности субъектов кредитной истории и дисциплины исполнения долговых обязательств на основе более широких данных, а также обеспечит информирование заемщиков о негативной информации о них. , и на этой основе у заемщиков появятся более эффективные способы управления своими долгами.
Законопроект был поставлен на голосование и принят в третьем чтении.