Mobil telefon operatorları müştərilərinin kredit tarixçələrini icazəsiz kredit bürolarına təqdim edə biləcək
- Oxunma 70
Kredit tarixçəsi subyektlərinin (barəsində kredit tarixçəsi formalaşdırılan fiziki və ya hüquqi şəxsin) kredit tarixçələri ilə bağlı məlumatları razılıq almadan təqdim edən məlumat təchizatçılarının sırasına mobil telefon operatorlarının daxil edilir.
AZE Finance.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasının gündəliyinə daxil edilən “Kredit büroları haqqında” qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Bununla da mobil telefon operatorları müştəriləri olan kredit tarixçəsi subyektlərinin məlumatlarını onların razılığı olmadan kredit bürolarına təqdim edə biləcəklər. Qeyd edilib ki, bu, isə kredit təşkilatlarından kredit götürmək üçün müraciət edən şəxslərin ödəmə qabiliyyətini və borc öhdəliklərinin icra intizamını qiymətləndirmək imkanını artıracaq.
Hazırda analoji qayda (müvafiq məlumatların təqdim olunması üçün razılığın tələb olunmaması) kommunal xidmətləri göstərən müəssisələrə tətbiq olunur.
Layihəyə əsasən, kredit bürosuna verilən neqativ məlumatlar (kredit tarixçəsi subyektinin borc öhdəliyinin yarandığı vaxtdan onun ödəmə qabiliyyətini və borc öhdəliyinin icra intizamını mənfi xarakterizə edən hər hansı məlumat) barədə bildirişlər kredit tarixçəsi subyektinə kredit bürosu tərəfindən ötürüləcək. Bu dəyişikliyə əsasən kredit tarixçəsi subyekti onun barəsində kredit bürosuna daxil olan neqativ məlumatla bağlı ödənişsiz bildiriş almaq hüququna malik olacaqdır. Bildirişə neqativ məlumatı verən məlumat təchizatçısı barədə məlumat daxil ediləcək. Nəticədə borcalanlar hər hansı ehtiyatsızlıqdan, vaxt məhdudiyyətindən və s. oxşar xarakterli səbəblərdən yaranan neqativ məlumatlar barəsində xəbərdar olaraq, onları vaxtında aradan qaldıra biləcəklər.
Qanun layihəsi kredit bürolarında toplanan məlumatların dairəsini genişləndirilərək kredit tarixçəsi subyektlərinin ödəmə qabiliyyətinin və borc öhdəliklərinin icra intizamının daha geniş məlumatlar əsasında qiymətləndirilməsi imkanlarını artıracaq, həmçinin borcalanların onlar barəsində yaranan neqativ məlumatlar barəsində məlumatlandırılması təmin ediləcək və bu əsasda borcalanlar öz borclarını daha effektiv idarəetmə imkanları əldə edəcəklər.
Qanun layihəsi səsverməyə çıxarılaraq üçüncü oxunuşda qəbul edilib.

Mobile phone operators will be able to submit their customers' credit histories to credit bureaus without permission
- Views 68
Mobile phone operators are included in the list of data providers that provide information related to the credit histories of credit history subjects (individuals or legal entities about whom a credit history is formed) without obtaining consent.
AZE Finance.az reports that this was reflected in the proposed amendment to the law "On Credit Bureaus" included in the agenda of today's meeting of the Milli Majlis.
With this, mobile phone operators will be able to submit the data of the credit history subjects of their customers to the credit bureaus without their consent. It was noted that this will increase the ability to assess the solvency of persons applying for loans from credit organizations and the discipline of debt obligations.
Currently, a similar rule (not requiring consent to provide relevant information) applies to utilities.
According to the project, notifications about negative information provided to the credit bureau (any information that negatively characterizes the solvency of the subject of credit history and the discipline of the execution of the debt obligation from the time the debt obligation of the subject of credit history was created) will be transmitted to the subject of credit history by the credit bureau. According to this change, the subject of the credit history will have the right to receive a free notification about the negative information received by the credit bureau about him. The notice will include information about the data supplier providing the negative information. As a result, borrowers will not be able to pay due to any carelessness, time constraints, etc. being aware of negative information arising from similar reasons, they will be able to eliminate them in time.
The draft law will expand the scope of data collected in credit bureaus and increase the possibilities of assessing the solvency of credit history subjects and the enforcement discipline of debt obligations based on broader data, as well as providing information to borrowers about negative information about them, and on this basis, borrowers will have more effective management of their debts.
The bill was put to a vote and adopted in the third reading.