Fiziki şəxslər əmlaklarını vergi ödəyicisi olmayan şəxslərə icarəyə verdikdə yaranan vergi öhdəliyi
Təcrübədə fiziki şəxslərin öz evlərini, villalarını, digər əmlaklarını vergi ödəyicisi olan və ya olmayan şəxslərə icarəyə verdiklərinin şahidi oluruq. Bu zaman onların hansı vergi öhdəlikləri yaranır? Sualına vergi eksperti Cavid Vəlizadə aydınlıq gətirir.
Fiziki şəxslər öz evlərini, digər əmlaklarını vergi ödəyicisi olan və ya olmayan şəxslərə icarəyə verdikdə aşağıda göstərilən vergi öhdəlikləri yaranacaq:
1-ci hal: Fiziki şəxsə icarə haqqı vergi ödəyicisi kimi uçotda olan şəxslər tərəfindən ödənildikdə icarədən gəlirlər üzrə vergi öhdəliyi ödəmə mənbəyində (14 faiz dərəcə ilə) icarəyə götürən şəxslər tərəfindən yerinə yetirilir. Fiziki şəxsin gəlirləri yalnız icarədən olduğu halda vergi uçotuna alınmaq və bununla bağlı bəyannamə təqdim etmək öhdəliyi yaranmır. İcarə müqaviləsində qeyd olunan məbləğdən 14 faiz dərəcə ilə gəlir vergisi tutulmalı və qalan vəsait icarəyə verən şəxsə ödənilməlidir.
Misal 1: Fiziki şəxs Vəliyev Zəfər öz qeyri-yaşayış obyektini “BY” MMC-yə aylıq 2.000 manata icarəyə verib. Yəni, müqavilədə göstərilən məbləğ 2.000 manatdır. “BY” MMC şəxsə ödəniş edən zaman həmin məbləğdən 280 manat vergi tutacaq və icarəçiyə 1.720 manat ödəniş edəcək.
2000 x 14% = 280 manat;
2000 – 280 = 1720 manat.
2-ci hal: İcarə haqqını ödəyən şəxs vergi ödəyicisi kimi uçotda olmadıqda isə icarəyə verən fiziki şəxs özü vergi ödəyicisi kimi vergi orqanında uçota alınmalı (VÖEN almalı) və bu fəaliyyətdən əldə etdiyi gəlirdən 14 faiz dərəcə ilə vergini hesablamalıdır. Hesabat ilindən sonrakı ilin mart ayının 31-dən gec olmayaraq “Gəlir vergisinin bəyannaməsi”ni vergi orqanına təqdim etməklə həmin müddətdə hesablanmış gəlir vergisinin məbləğini dövlət büdcəsinə ödəməlidir.
Misal 2: Şəxs Qəbələdə olan villasını vergi ödəyicisi olmayan şəxslərə günlük icarəyə verməklə məşğuldur. İl ərzində o icarədən 80.000 manat gəlir əldə edib. Bu zaman şəxsin illik gəlir vergisi 11.200 manat təşkil edəcək:
80000 x 14% = 11200 manat.
Qeyd edək ki, bu halda həmin şəxsə “Sosial sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 15-ci maddəsinə əsasən, muzdlu işə və sahibkarlıq fəaliyyətinə aid olmayan gəlirlər (faiz gəliri, dividend, əmlakın icarəyə verilməsindən gəlir, royalti, sahibkarlıq fəaliyyəti məqsədləri üçün istifadə olunmayan aktivlərin təqdim edilməsindən gəlir, hədiyyə və mirasların məbləği, idman oyunları ilə əlaqədar aparılan mərc oyunlarından, lotereyaların keçirilməsindən, habelə digər yarışlardan və müsabiqələrdən pul şəklində əldə edilən uduşlar) üzrə məcburi dövlət sosial sığorta haqqı hesablanmır.

Налоговые обязательства, возникающие при сдаче физическими лицами в аренду своего имущества неналогоплательщикам
На практике мы являемся свидетелями того, как люди сдают свои дома, виллы и другую недвижимость налогоплательщикам или неналогоплательщикам. Каковы их налоговые обязательства? Налоговый эксперт Джавид Велизаде разъясняет свой вопрос.
Когда физические лица сдают свои дома и другое имущество лицам, которые являются или не являются налогоплательщиками, возникают следующие налоговые обязательства:
Случай 1: При уплате арендной платы физическому лицу лицами, зарегистрированными в качестве налогоплательщика, налоговое обязательство по доходу от аренды исполняется арендатором у источника выплаты (по ставке 14 процентов). Если доход физического лица только от аренды, то обязанность встать на налоговый учет и подать декларацию по этому поводу отсутствует. Из суммы, указанной в договоре аренды, следует вычесть подоходный налог по ставке 14 процентов, а оставшиеся средства выплатить арендодателю.
Пример 1: Валиев Зафар, физическое лицо, сдал в аренду свое нежилое помещение ООО «BY» за 2000 манатов в месяц. То есть сумма, указанная в контракте, составляет 2000 манатов. Из этой суммы при расчете с лицом ГМК «BY» удержит налог в размере 280 манатов и выплатит арендатору 1720 манатов.
2000 х 14% = 280 манатов;
2000 – 280 = 1720 манатов.
Случай 2: Если лицо, уплачивающее арендную плату, не зарегистрировано в качестве налогоплательщика, физическое лицо, сдающее арендную плату, должно встать на учет в налоговом органе в качестве налогоплательщика (получить ИНН) и произвести расчет налога по ставка 14 процентов на доход, полученный от этой деятельности. Подав «Декларацию о подоходном налоге» в налоговый орган не позднее 31 марта года, следующего за отчетным, он должен уплатить в государственный бюджет сумму подоходного налога, исчисленную за этот период.
Пример 2: Человек сдает в аренду свою виллу в Габале неналогоплательщикам на посуточной основе. За год он получил доход от аренды в размере 80 тысяч манатов. На данный момент годовой подоходный налог с человека составит 11,2 тысячи манатов:
80000 х 14% = 11200 манатов.
Следует отметить, что в данном случае, согласно статье 15 Закона Азербайджанской Республики «О социальном страховании», доходы, не связанные с оплачиваемой работой и предпринимательской деятельностью (процентные доходы, дивиденды, доходы от сдачи в аренду имущества, роялти, активы не используется в целях предпринимательской деятельности) Взнос на обязательное государственное социальное страхование не в счет.