Fiziki şəxslər əmlaklarını vergi ödəyicisi olmayan şəxslərə icarəyə verdikdə yaranan vergi öhdəliyi
Təcrübədə fiziki şəxslərin öz evlərini, villalarını, digər əmlaklarını vergi ödəyicisi olan və ya olmayan şəxslərə icarəyə verdiklərinin şahidi oluruq. Bu zaman onların hansı vergi öhdəlikləri yaranır? Sualına vergi eksperti Cavid Vəlizadə aydınlıq gətirir.
Fiziki şəxslər öz evlərini, digər əmlaklarını vergi ödəyicisi olan və ya olmayan şəxslərə icarəyə verdikdə aşağıda göstərilən vergi öhdəlikləri yaranacaq:
1-ci hal: Fiziki şəxsə icarə haqqı vergi ödəyicisi kimi uçotda olan şəxslər tərəfindən ödənildikdə icarədən gəlirlər üzrə vergi öhdəliyi ödəmə mənbəyində (14 faiz dərəcə ilə) icarəyə götürən şəxslər tərəfindən yerinə yetirilir. Fiziki şəxsin gəlirləri yalnız icarədən olduğu halda vergi uçotuna alınmaq və bununla bağlı bəyannamə təqdim etmək öhdəliyi yaranmır. İcarə müqaviləsində qeyd olunan məbləğdən 14 faiz dərəcə ilə gəlir vergisi tutulmalı və qalan vəsait icarəyə verən şəxsə ödənilməlidir.
Misal 1: Fiziki şəxs Vəliyev Zəfər öz qeyri-yaşayış obyektini “BY” MMC-yə aylıq 2.000 manata icarəyə verib. Yəni, müqavilədə göstərilən məbləğ 2.000 manatdır. “BY” MMC şəxsə ödəniş edən zaman həmin məbləğdən 280 manat vergi tutacaq və icarəçiyə 1.720 manat ödəniş edəcək.
2000 x 14% = 280 manat;
2000 – 280 = 1720 manat.
2-ci hal: İcarə haqqını ödəyən şəxs vergi ödəyicisi kimi uçotda olmadıqda isə icarəyə verən fiziki şəxs özü vergi ödəyicisi kimi vergi orqanında uçota alınmalı (VÖEN almalı) və bu fəaliyyətdən əldə etdiyi gəlirdən 14 faiz dərəcə ilə vergini hesablamalıdır. Hesabat ilindən sonrakı ilin mart ayının 31-dən gec olmayaraq “Gəlir vergisinin bəyannaməsi”ni vergi orqanına təqdim etməklə həmin müddətdə hesablanmış gəlir vergisinin məbləğini dövlət büdcəsinə ödəməlidir.
Misal 2: Şəxs Qəbələdə olan villasını vergi ödəyicisi olmayan şəxslərə günlük icarəyə verməklə məşğuldur. İl ərzində o icarədən 80.000 manat gəlir əldə edib. Bu zaman şəxsin illik gəlir vergisi 11.200 manat təşkil edəcək:
80000 x 14% = 11200 manat.
Qeyd edək ki, bu halda həmin şəxsə “Sosial sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 15-ci maddəsinə əsasən, muzdlu işə və sahibkarlıq fəaliyyətinə aid olmayan gəlirlər (faiz gəliri, dividend, əmlakın icarəyə verilməsindən gəlir, royalti, sahibkarlıq fəaliyyəti məqsədləri üçün istifadə olunmayan aktivlərin təqdim edilməsindən gəlir, hədiyyə və mirasların məbləği, idman oyunları ilə əlaqədar aparılan mərc oyunlarından, lotereyaların keçirilməsindən, habelə digər yarışlardan və müsabiqələrdən pul şəklində əldə edilən uduşlar) üzrə məcburi dövlət sosial sığorta haqqı hesablanmır.

Tax liability arising when individuals lease their property to non-taxpayers
In practice, we witness individuals renting out their houses, villas, and other properties to individuals who are or are not taxpayers. What tax obligations do they have in this case? Tax expert Javid Velizadeh clarifies the question.
When individuals rent out their houses, other properties to individuals who are or are not taxpayers, the following tax obligations will arise:
Case 1: When the rent to an individual is paid by individuals registered as taxpayers, the tax liability on rental income is fulfilled by the lessee at the source of payment (at a rate of 14 percent). If an individual's income is only from rental, there is no obligation to register for tax and submit a declaration in this regard. Income tax at a rate of 14 percent should be withheld from the amount specified in the rental agreement, and the remaining funds should be paid to the lessor.
Example 1: A natural person, Veliyev Zafar, leased his non-residential property to “BY” LLC for 2,000 manats per month. That is, the amount specified in the contract is 2,000 manats. When paying the person, “BY” LLC will deduct 280 manats of tax from that amount and pay 1,720 manats to the tenant.
2000 x 14% = 280 manats;
2000 – 280 = 1,720 manats.
Case 2: If the person paying the rent is not registered as a taxpayer, the natural person who leases must register with the tax authority as a taxpayer (receive a TIN) and calculate tax at a rate of 14 percent on the income received from this activity. No later than March 31 of the year following the reporting year, the person must submit an “Income Tax Declaration” to the tax authority and pay the amount of income tax calculated during that period to the state budget.
Example 2: A person is engaged in renting out his villa in Gabala for daily rent to non-taxpayers. During the year, he received 80,000 manats in income from the rental. In this case, the person’s annual income tax will be 11,200 manats:
80,000 x 14% = 11,200 manats.
It should be noted that in this case, in accordance with Article 15 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Social Insurance", the mandatory state social insurance contribution is not calculated for that person on income not related to hired work and entrepreneurial activity (interest income, dividends, income from renting property, royalties, income from the provision of assets not used for entrepreneurial activity purposes, the amount of gifts and inheritances, winnings in the form of money from betting games related to sports games, lotteries, as well as other competitions and contests).