Azərbaycanda növbəti bələdiyyə seçkiləri 2025-ci il yanvarın 29-da (çərşənbə günü) keçiriləcək. Bununla bağlı Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov qurumun bu gün keçirilən iclasında bildirib.
Qeyd edək ki, Seçki Məcəlləsinin tələblərinə əsasən, bələdiyyə seçkiləri Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən təyin edilir. Bununla əlaqədar müvafiq qərar səsvermə gününə azı 60 gün qalmış rəsmi dərc olunur. Digər seçkilərdən fərqli olaraq bələdiyyə seçkilərini Mərkəzi Seçki Komissiyası elan edir.
Əmək Məcəlləsinin Maddə 105-1-ci maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi deputatlarının, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Azərbaycan Respublikasında bələdiyyə üzvlərinin seçkiləri, həmçinin referendum zamanı səsvermə günü seçki (referendum) keçirilən ərazidə iş günü hesab edilmir. Bu səbəbdən də 29 yanvar 2025-ci il tarixi qeyri-iş günü hesab ediləcək.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin iş vaxtı normasının hesablanması məqsədilə rəsmi elan olunanadək şərti olaraq istehsalat təqvimində 2024-cü ilin 23 dekabr tarixi iş günü hesab edilməyən Bələdiyyə seçkiləri günü kimi nəzərə alınmışdı. Bu səbəbdən də 23 dekabr 2024-cü il tarixi iş günü olması da seçkilərin təyin edilməsi ilə əlaqədar təsdiqləndi.

29 января 2025 года будет выходным днем
Очередные муниципальные выборы в Азербайджане пройдут 29 января 2025 года (среда). Об этом на состоявшемся сегодня заседании заявил председатель Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Мазахир Панахов.
Следует отметить, что согласно требованиям Избирательного кодекса муниципальные выборы назначаются Центральной избирательной комиссией. При этом соответствующее решение официально публикуется не позднее, чем за 60 дней до дня голосования. В отличие от других выборов, муниципальные выборы объявляются Центральной избирательной комиссией.
Согласно статье 105-1 Трудового Кодекса, выборы депутатов Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, Президента Азербайджанской Республики, членов муниципалитетов Азербайджанской Республики, а также день голосования Время проведения референдума не считается рабочим днем на территории проведения выборов (референдума). По этой причине 29 января 2025 года будет считаться нерабочим днем.
Следует отметить, что для целей расчета нормы рабочего времени на 2024 год в производственном календаре условно учтено 23 декабря 2024 года как день муниципальных выборов, который до официального объявления не считается рабочим днем. По этой причине 23 декабря 2024 года было утверждено рабочим днем в связи с назначением выборов.