Bu sektorda ƏDV-nin geri qaytarılması başlanıb
“Vergi Məcəlləsinə” edilən dəyişikliklərə əsasən, mədəniyyət sektorunda yeni vergi güzəştlərinin tətbiqinə başlanılıb. Yeni dəyişikliklərdə məqsəd daha çox sərmayələr cəlb etməklə bu sektorun inkişafını stimullaşdırmaqdır. Eyni zamanda, bu mədəniyyət sektorunda bir sıra xidmətlərin xərclərinin azalmasına və eləcə də qiymətin aşağı düşməsinə səbəb ola bilər.
Bir sıra mikro sahibkarların gəlirlərinin 75%-i 3 işçi tələbi olmadan vergidən azad edilir.
İqtisadçı Vüqar Bayramov qeyd edib ki, artıq bu aydan mədəniyyət sektorunda ƏDV-nin geri qaytarılmasına başlanılıb.
"Belə ki, teatr tamaşaları, film nümayişi, muzey ziyarəti və simfonik orkestrin konserti sahəsində göstərilən xidmətlərə görə nağdsız qaydada ödənilən ƏDV-nin 50 faizi (“ƏDVcashback”) geri qaytarılır. Yəni, mədəniyyət xidmətləri üzrə də artıq keşbek təbiq olunur.
Digər dəyişikliyə əsasən, bu aydan etibarən mədəniyyət sektorunda 5 il müddətinə torpaq vergisindən tam, mənfəət (gəlir) vergisindən 90 faiz azadolma verilməyə başlanılıb. Eyni zamanda, mənfəət (gəlir) vergisi üzrə güzəştin həcmi artırılaraq 75 faiz güzəşt 90 faizə qaldırıldı. Mövcud qanunveiriclik ilə güzəşt verilən subyektlərin sayı 1-dən 5-ə çatdırılıb. Güzəştdən istifadə edənlərin siyahısına teatr, muzey, simfonik orkestr və film prodüseri da əlavə edilib".

VAT refunds have started in this sector
"Based on the changes made to the Tax Code, the application of new tax exemptions has begun in the cultural sector. The goal of these new changes is to stimulate the development of this sector by attracting more investments. At the same time, these changes may lead to a reduction in the cost of certain services in the cultural sector and a decrease in prices.
The income of several micro-entrepreneurs is exempt from taxes up to 75%, without the requirement for 3 employees.
Economist Vüqar Bayramov stated that VAT refunds have already begun in the cultural sector starting this month.
"Specifically, 50% of the VAT paid for services related to theater performances, film screenings, museum visits, and symphonic orchestra concerts (paid by non-cash methods) is refunded as part of the ‘VAT cashback’ program. In other words, cashback is now also applied to cultural services.
Another change is that, starting this month, cultural sector entities will receive a full exemption from land tax for 5 years and a 90% reduction in profit (income) tax. Furthermore, the size of the profit (income) tax exemption has increased from 75% to 90%. According to the current legislation, the number of subjects eligible for these exemptions has increased from 1 to 5. The list of those benefiting from the exemptions now includes theaters, museums, symphonic orchestras, and film producers."