Bu sektorda ƏDV-nin geri qaytarılması başlanıb
“Vergi Məcəlləsinə” edilən dəyişikliklərə əsasən, mədəniyyət sektorunda yeni vergi güzəştlərinin tətbiqinə başlanılıb. Yeni dəyişikliklərdə məqsəd daha çox sərmayələr cəlb etməklə bu sektorun inkişafını stimullaşdırmaqdır. Eyni zamanda, bu mədəniyyət sektorunda bir sıra xidmətlərin xərclərinin azalmasına və eləcə də qiymətin aşağı düşməsinə səbəb ola bilər.
Bir sıra mikro sahibkarların gəlirlərinin 75%-i 3 işçi tələbi olmadan vergidən azad edilir.
İqtisadçı Vüqar Bayramov qeyd edib ki, artıq bu aydan mədəniyyət sektorunda ƏDV-nin geri qaytarılmasına başlanılıb.
"Belə ki, teatr tamaşaları, film nümayişi, muzey ziyarəti və simfonik orkestrin konserti sahəsində göstərilən xidmətlərə görə nağdsız qaydada ödənilən ƏDV-nin 50 faizi (“ƏDVcashback”) geri qaytarılır. Yəni, mədəniyyət xidmətləri üzrə də artıq keşbek təbiq olunur.
Digər dəyişikliyə əsasən, bu aydan etibarən mədəniyyət sektorunda 5 il müddətinə torpaq vergisindən tam, mənfəət (gəlir) vergisindən 90 faiz azadolma verilməyə başlanılıb. Eyni zamanda, mənfəət (gəlir) vergisi üzrə güzəştin həcmi artırılaraq 75 faiz güzəşt 90 faizə qaldırıldı. Mövcud qanunveiriclik ilə güzəşt verilən subyektlərin sayı 1-dən 5-ə çatdırılıb. Güzəştdən istifadə edənlərin siyahısına teatr, muzey, simfonik orkestr və film prodüseri da əlavə edilib".

В этом секторе начался возврат НДС
"Внесенные изменения в Налоговый кодекс позволили начать применение новых налоговых льгот в культурном секторе. Основная цель новых изменений — стимулировать развитие этого сектора путем привлечения большего количества инвестиций. Также эти изменения могут привести к снижению затрат на ряд услуг в культурном секторе и, как следствие, снижению цен.
Доходы ряда микро-предпринимателей на 75% освобождаются от налога без требования наличия 3 работников.
Экономист Вугар Байрамов отметил, что с этого месяца в культурном секторе началась процедура возврата НДС.
"Таким образом, на услуги, связанные с театральными постановками, кинопоказы, посещением музеев и концертами симфонических оркестров, возвращается 50% НДС, оплаченного безналичным расчетом («Кэшбэк НДС»). То есть теперь в культурном секторе также применяется система кэшбэка.
Другим изменением является то, что с этого месяца в культурном секторе начинается полное освобождение от земельного налога на срок 5 лет и 90% — от налога на прибыль (доход). Также был увеличен размер налоговой льготы по налогу на прибыль (доход), который был увеличен с 75% до 90%. По текущему законодательству количество субъектов, имеющих право на льготу, увеличено с 1 до 5. В список субъектов, получающих льготы, добавлены театры, музеи, симфонические оркестры и кинопродюсеры."