Dövlət–özəl sektor tərəfdaşlığı çərçivəsində vergi təşviqləri tətbiq edilib
İnvestisiya mühitinin və sahibkarlıq fəaliyyətinin təşviqi istiqamətində Vergi Məcəlləsinə edilmiş mühüm dəyişikliklərdən biri dövlət − özəl sektor tərəfdaşlığının və “yaşıl” iqtisadiyyatın dəstəklənməsi məqsədilə bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə edilməklə elektrik enerjisi istehsalı layihələrinə vergi təşviqlərinin verilməsi ilə bağlıdır.
Bütövlükdə, dövlət - özəl sektor tərəfdaşlığı və elektrik enerjisi istehsalı layihələri çərçivəsində xidmətlərin göstərilməsi, eləcə də həmin xidmətlərlə bağlı zəruri infrastrukturun yaradılması və idarəedilməsi ilə əlaqədar layihələrin icrasına investisiyaların cəlb edilməsi məqsədilə vergi azadolmaları tətbiq olunur. Belə ki, dövlət − özəl sektor tərəfdaşlığı layihələri üzrə özəl tərəfdaşlara, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə edilməklə elektrik enerjisi istehsalı layihələri üzrə isə istehsalçılara müvafiq müqavilələrdə müəyyənləşdirilmiş müddətdə, lakin 30 ildən çox olmayaraq mənfəət (gəlir), əmlak, torpaq, idxalda ƏDV üzrə güzəştlər verilir.
Qeyd olunan istiqamətlərdə vergi təşviqlərinin verilməsi ölkənin investisiya mühitinin bir qədər də təkmilləşdirilməsinə, iqtisadiyyatın ayrı-ayrı sahələrinə cəlb olunmuş özəl investisiyaların dəstəklənməsinə, birbaşa xarici investisiyaların həcminin artırılmasına, o cümlədən dövlət – özəl sektor tərəfdaşlığının və dövlətin satınalma öhdəliyi ilə özəl sektor tərəfindən həyata keçirilən elektrik enerjisi istehsalı layihələrinin dəstəklənməsinə öz töhfəsini verəcək.

В рамках государственно-частного партнерства были введены налоговые льготы
Одним из значительных изменений в Налоговом кодексе, направленных на стимулирование инвестиционного климата и предпринимательской деятельности, является предоставление налоговых льгот для проектов по производству электроэнергии с использованием возобновляемых источников энергии в рамках государственно-частного партнерства и поддержки "зеленой" экономики.
В целом, налоговые льготы применяются с целью привлечения инвестиций для реализации проектов в рамках государственно-частного партнерства и проектов по производству электроэнергии, а также для создания и управления необходимой инфраструктурой для предоставления таких услуг. Так, частным партнерам в проектах государственно-частного партнерства и производителям электроэнергии с использованием возобновляемых источников энергии предоставляются налоговые льготы по налогу на прибыль (доход), имуществу, земельному налогу, НДС на импорт, в течение срока, установленного соответствующими контрактами, но не более 30 лет.
Предоставление налоговых льгот в этих областях будет способствовать улучшению инвестиционного климата в стране, поддержке частных инвестиций в различные сектора экономики, увеличению объема прямых иностранных инвестиций, а также поддержке проектов по производству электроэнергии, реализуемых частным сектором в рамках государственно-частного партнерства и государственных закупок.