Əmək Müfəttişliyinin əmək qanunvericiliyinə nəzarət yoxlamaları bərpa olunur?
20 oktyabr 2015-ci il tarixli “Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların dayandırılması haqqında” qanuna əsasən, 2015-ci il noyabrın 1-dən etibarən bəzi sahələr üzrə yoxlamaların aparılmasına icazə verilmir. Hər il Prezident tərəfindən müvafiq qanuna dəyişiklik edilməklə aparılmasına icazə verilməyən yoxlamaların müddəti uzadılır. Sonuncu dəfə 26 dekabr 2023-cü il tarixli qanunla yoxlamaların dayandırılması müddəti 2024-cü ilin 1 yanvar tarixindən bir il müddətə artırılıb.
Qanuna əsasən, maliyyə bazarları sahəsində aparılan yoxlamalar, gömrük auditi, müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən özəl tibb fəaliyyətinin subyektlərində aparılan yoxlamalar, eləcə də dərman vasitələrinin keyfiyyəti, təhlükəsizliyi qaydalarına riayət edilməsi və qida və yem məhsullarının təhlükəsizliyinə nəzarətin həyata keçirilməsi ilə bağlı yoxlamalar, yanğın nəzarəti, tikintiyə dövlət nəzarəti, təhlükə potensiallı obyektlərin və dağ-mədən sahələrinin təhlükəsiz istismarına nəzarət və radiasiya təhlükəsizliyinə nəzarət sahəsində yoxlamalar, enerji, su, kanalizasiya və qaz təchizatı müəssisələrinin səlahiyyətli nümayəndələri tərəfindən sahibkarlıq subyektlərinin elektrik, su, istilik və qaz sayğaclarının göstəricilərinin oxunması zamanı müəyyən edilən həmin sayğaclara müdaxilə, habelə sayğacdan kənar paylayıcı şəbəkəyə və ya istilik şəbəkəsinə qanunsuz qoşulma (təchizat müəssisəsinin razılığı olmadan şəbəkəyə qoşulma) hallarının araşdırılması ilə bağlı yoxlamalara, “Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında” və “Hədəfli maliyyə sanksiyaları haqqında” Azərbaycan Respublikası qanunlarının tələblərinə əməl edilməsinə nəzarətin həyata keçirilməsi ilə bağlı Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş nəzarət orqanları tərəfindən həyata keçirilən yoxlamalar, habelə insanların həyat və sağlamlığına, dövlətin təhlükəsizliyinə və iqtisadi maraqlarına mühüm təhlükə yaradan hallar üzrə siyahısı müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən edilən yoxlamalar aparıla bilər.
Göründüyü kimi, yoxlamaların həyata keçirilməsinə icazə verilən sahələrin siyahısında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti (DƏMX) tərəfindən əmək qanunvericiliyinə nəzarət məqsədi ilə aparılan plan üzrə (növbəti) və plandankənar (növbədənkənar) yoxlamalar yoxdur. Maraqlıdır, 1 yanvar 2025-ci il tarixdən DƏMX işəgötürənlərdə növbəti və növbədənkənar yoxlamalar həyata keçirə biləcək? Hələki Prezident tərəfindən yoxlamaların dayandırılması müddəti növbəti 1 il üçün artırılmayıb. Amma gözlənilir ki, yoxlamaların dayandırılması müddəti daha bir il müddətinə uzadılsın. Qərarın rəsmilik qazanması üçün “Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların dayandırılması haqqında” qanuna dəyişiklik haqqında qanunun qəbul edilməsi lazımdır.

Are the labor inspections of the State Labor Inspectorate regarding labor legislation being restored?
- Views 94
According to the law dated October 20, 2015, “On the Suspension of Inspections in the Field of Entrepreneurship,” inspections in certain areas have been prohibited since November 1, 2015. Every year, by amending the relevant law, the suspension period for inspections is extended by the President. Most recently, the suspension period for inspections was extended for one year starting from January 1, 2024, under the law dated December 26, 2023.
Under the law, inspections are permitted in the areas of financial markets, customs audits, inspections of private medical entities by the relevant executive authority, as well as checks regarding the compliance with drug quality and safety regulations, food and feed safety monitoring, fire safety, state control over construction, safety control of hazardous facilities and mining operations, and radiation safety. Inspections are also conducted for interference with electricity, water, heat, and gas meters by authorized representatives of energy, water, sewage, and gas supply companies, as well as for cases of illegal connections to networks without the consent of the supply company. Additionally, inspections are carried out regarding compliance with the laws on the legalization of proceeds from crime and the financing of terrorism, conducted by the relevant control authorities.
As it appears, the list of areas where inspections are permitted does not include inspections conducted by the State Labor Inspectorate (SLI) for labor law enforcement. It is of interest whether, starting from January 1, 2025, the SLI will be able to conduct planned and unplanned inspections at employers' premises. At present, the suspension period for inspections has not been extended for the next year. However, it is expected that the suspension period will be extended for another year. To make the decision official, an amendment to the law on the suspension of inspections in the field of entrepreneurship needs to be passed.