DİQQƏT! Bəyannamə və əlavələrinin formaları və tərtib qaydaları təsdiq edilib
Azərbaycan Respublikasının 2024-cü il 16 dekabr tarixli Qanunu ilə Vergi Məcəlləsinə edilmiş əlavə və dəyişikliklərlə əlaqədar İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən bir sıra bəyannamələrin və onların əlavələrinin formaları, eləcə də tərtib edilməsi qaydalarında müvafiq dəyişikliklər təsdiq edilib. Təsdiq edilmiş yeni bəyannamə formaları və onların əlavələri aşağıdakılardır:
- “Əlavə Dəyər Vergisinin bəyannaməsi”nə Əlavələrin (əlavə 3, 4, 5) forması və onların tərtib edilməsi qaydaları;
- “Ödəmə mənbəyində tutulan vergi bəyannaməsi”nin forması və onun tərtib edilməsi qaydaları;
- “Mənfəət vergisinin bəyannaməsi”nin forması və onun tərtib edilməsi qaydaları;
- “Mənfəət vergisinin bəyannaməsi”nə Əlavələrin (əlavə 5 və 8) forması və onların tərtib edilməsi qaydaları;
- “Gəlir vergisinin bəyannaməsi”nin forması və onun tərtib edilməsi qaydaları;
- “Gəlir vergisinin bəyannaməsi”nə Əlavələrin (əlavə 3 və 6) formaları və onların tərtib edilməsi qaydaları;
- “Əmlak vergisinin bəyannaməsinə Əlavə № 1”in forması və onun tərtib edilməsi qaydaları;
- “Torpaq vergisinin bəyannaməsi”nin forması və onun tərtib edilməsi qaydaları.
Bununla da müvafiq bəyannamələrin formaları və tərtib edilməsi qaydaları haqqında əvvəlki illərdə təsdiqlənmiş sənədlər ləğv olunub. Bəyannamə (hesabat) formaları və doldurulma qaydaları ilə bu link vasitəsilə tanış olmaq mümkündür:

ВНИМАНИЕ! Формы деклараций и приложений, а также правила их составления утверждены
В связи с дополнениями и изменениями, внесенными в Налоговый кодекс Азербайджанской Республики Законом от 16 декабря 2024 года, Государственная налоговая служба при Министерстве экономики утвердила изменения в формах ряда деклараций и их приложений, а также правила их заполнения. Утверждены новые формы деклараций и их приложения, а именно:
- Форма Приложений (приложения 3, 4, 5) к "Декларации по налогу на добавленную стоимость" и правила их заполнения;
- Форма "Декларации по налогу, удерживаемому у источника выплаты" и правила ее заполнения;
- Форма "Декларации по налогу на прибыль" и правила ее заполнения;
- Форма Приложений (приложения 5 и 8) к "Декларации по налогу на прибыль" и правила их заполнения;
- Форма "Декларации по налогу на доходы" и правила ее заполнения;
- Форма Приложений (приложения 3 и 6) к "Декларации по налогу на доходы" и правила их заполнения;
- Форма "Приложение № 1 к декларации по налогу на имущество" и правила его заполнения;
- Форма "Декларации по налогу на землю" и правила ее заполнения.
Таким образом, документы, утвержденные в предыдущие годы, касающиеся форм и правил заполнения соответствующих деклараций, отменены. Ознакомиться с формами деклараций (отчетности) и правилами их заполнения можно по следующей ссылке: