DİQQƏT! Bəyannamə və əlavələrinin formaları və tərtib qaydaları təsdiq edilib
Azərbaycan Respublikasının 2024-cü il 16 dekabr tarixli Qanunu ilə Vergi Məcəlləsinə edilmiş əlavə və dəyişikliklərlə əlaqədar İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən bir sıra bəyannamələrin və onların əlavələrinin formaları, eləcə də tərtib edilməsi qaydalarında müvafiq dəyişikliklər təsdiq edilib. Təsdiq edilmiş yeni bəyannamə formaları və onların əlavələri aşağıdakılardır:
- “Əlavə Dəyər Vergisinin bəyannaməsi”nə Əlavələrin (əlavə 3, 4, 5) forması və onların tərtib edilməsi qaydaları;
- “Ödəmə mənbəyində tutulan vergi bəyannaməsi”nin forması və onun tərtib edilməsi qaydaları;
- “Mənfəət vergisinin bəyannaməsi”nin forması və onun tərtib edilməsi qaydaları;
- “Mənfəət vergisinin bəyannaməsi”nə Əlavələrin (əlavə 5 və 8) forması və onların tərtib edilməsi qaydaları;
- “Gəlir vergisinin bəyannaməsi”nin forması və onun tərtib edilməsi qaydaları;
- “Gəlir vergisinin bəyannaməsi”nə Əlavələrin (əlavə 3 və 6) formaları və onların tərtib edilməsi qaydaları;
- “Əmlak vergisinin bəyannaməsinə Əlavə № 1”in forması və onun tərtib edilməsi qaydaları;
- “Torpaq vergisinin bəyannaməsi”nin forması və onun tərtib edilməsi qaydaları.
Bununla da müvafiq bəyannamələrin formaları və tərtib edilməsi qaydaları haqqında əvvəlki illərdə təsdiqlənmiş sənədlər ləğv olunub. Bəyannamə (hesabat) formaları və doldurulma qaydaları ilə bu link vasitəsilə tanış olmaq mümkündür:

ATTENTION! The forms of the declarations and their attachments, as well as the rules for their preparation, have been approved
- Views 107
In connection with the additions and amendments made to the Tax Code of the Republic of Azerbaijan by the Law of December 16, 2024, the State Tax Service under the Ministry of Economy has approved changes to the forms of several declarations and their attachments, as well as the rules for their preparation. The newly approved declaration forms and their attachments are as follows:
- The form of Attachments (attachments 3, 4, 5) to the "Value Added Tax Declaration" and the rules for their preparation;
- The form of the "Tax Withheld at Source Declaration" and the rules for its preparation;
- The form of the "Profit Tax Declaration" and the rules for its preparation;
- The form of Attachments (attachments 5 and 8) to the "Profit Tax Declaration" and the rules for their preparation;
- The form of the "Income Tax Declaration" and the rules for its preparation;
- The form of Attachments (attachments 3 and 6) to the "Income Tax Declaration" and the rules for their preparation;
- The form of "Attachment № 1 to the Property Tax Declaration" and the rules for its preparation;
- The form of the "Land Tax Declaration" and the rules for its preparation.
As a result, documents approved in previous years concerning the forms and preparation rules of the relevant declarations have been canceled. You can review the declaration (reporting) forms and the rules for their completion via this link: