Hərbi toplanışa çağırılan işçinin əməkhaqqı necə hesablanır
Qanunla nəzərdə tutulmuş hallarda işəgötürən işçilərin iş yeri və orta əməkhaqqını saxlamalıdır. Bu, Əmək Məcəlləsinin 179-cu maddəsi ilə tənzimlənir. Əmək qanunvericiliyi üzrə ekspert Nüsrət Xəlilov hərbi toplanışa çağırılan işçinin hüquqlarını şərh edir.
Əmək Məcəlləsinin 179-cu maddəsinin 1-ci bəndinə əsasən, işçi qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş hallarda və qaydada dövlət və ictimai vəzifələrin yerinə yetirilməsinə cəlb edildiyi müddət ərzində iş yeri, vəzifəsi (peşəsi) saxlanılmaqla ona orta əməkhaqqı ödənilməlidir. Həmin maddənin 2-ci bəndində isə iş yeri saxlanılan və əməkhaqqı ödənilən hallar sadalanır. Onlardan biri də (g bəndi) hərbi mükəlləfiyyətlə bağlı vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün hərbi və xüsusi toplanışlara və səlahiyyətləri daxilində hərbi komissarlıqların cəlb etdiyi digər hərbi tədbirlərdə iştirak etmək, habelə hərbi nəqliyyat vəzifəsinin yerinə yetirilməsi ilə əlaqədar ezam olunmaqdır.
“Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında” Qanunun 52-ci maddəsində toplanışlara çağırılmış hərbi vəzifəlilərin maliyyə və maddi təminatı aşağıdakı kimi qeyd edilib: Toplanışa çağırılmış hərbi vəzifəlilər çağırış üzrə vəzifələrini yerinə yetirdikləri, toplanış yerinə gedib-gəldikləri və toplanış keçirdikləri bütün dövrdə daimi iş yerində orta əməkhaqqı saxlanılmaqla işdən azad edilirlər. Göstərilən şəxslərin əmək müqaviləsinə, onlar çağırış vərəqəsi aldıqları gündən toplanışdan qayıdana qədər təşkilatın ləğv edildiyi hallar istisna olmaqla, xitam verilə bilməz. Hərbi vəzifəlinin işlədiyi təşkilat ləğv olunduqda toplanış dövründə ona verilməli məbləğlər ləğv edilən təşkilat və ya onların hüquq varisi tərəfindən ödənilir.
Toplanış dövründə xəstələnmiş hərbi vəzifəlinin iş yeri (vəzifəsi) müalicə müddəti ərzində saxlanılır, ona müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən edilmiş qaydada müavinət ödənilir.
Misal 1: Fərz edək ki, özəl təşkilatda mühasib vəzifəsində çalışan Fərid sentyabr ayında hərbi toplanışla əlaqədar 14 günlük hərbi təlimlərə çağırılıb. Beləliklə, sentyabr ayı üçün ona verilməli əməkhaqqının necə hesablanacağına baxaq:
Qeyd edək ki, Fərid iyul ayında 22 iş günü çalışıb və 900 manat əməkhaqqı alıb. Avqust ayında isə 23 iş günü çalışıb və 1.000 manat əməkhaqqı alıb. Onun tarif maaşı isə 750 manatdır.
Sentyabr ayında 22 iş günü vardır və Fərid həmin günlərin 10 iş gününü (14 təqvim günü) hərbi təlimlə əlaqədar işdə olmayıb. Bu zaman onun sentyabr ayında alacağı əməkhaqqının məbləği belə hesablanacaq:
(900 + 1.000) : (22 + 23 ) = 42.22 manat (1 günlük orta əməkhaqqı məbləği);
10 x 42.22 = 422.22 manat (hərbi təlimdə olduğu dövrə düşən orta əməkhaqqı məbləği);
750 : 22 = 34.09 manat (sentyabr ayında bir iş gününə düşən əməkhaqqı məbləği).
Fərid 22 iş gününün 10 iş gününü təlimdə, 12 iş gününü isə işdə olub. Deməli, işlədiyi günlərə görə hesablama belə olacaq:
12 x 34.09 = 409.08 manat;
422.22 + 409.08 = 831.3 manat.
Beləliklə, sentyabr ayı üçün onun alacağı ümumi əməkhaqqı 831.3 manat təşkil edəcək. İyul və avqust aylarında tarif maaşından əlavə bonuslar da aldığı halda, Fəridin sentyabr ayında alacağı əməkhaqqı 750 manatdan yüksək olacaq.

Как рассчитывается заработная плата работника, призванного на военные сборы
В случаях, предусмотренных законом, работодатель обязан сохранять рабочее место и среднюю заработную плату сотрудников. Это регулируется статьей 179 Трудового кодекса. Эксперт по трудовому законодательству Нусрат Халилов объясняет права работника, призванного на военные сборы.
В соответствии с частью 1 статьи 179 Трудового кодекса, работник, привлеченный к выполнению государственных и общественных обязанностей в случаях и порядке, предусмотренных законодательством, должен получать среднюю заработную плату при сохранении рабочего места и должности (профессии). Во второй части той же статьи перечислены случаи, когда рабочее место сохраняется, а заработная плата выплачивается. Одним из таких случаев (пункт "г") является участие в военных сборах и других военных мероприятиях, организуемых военными комиссариатами, а также командировки, связанные с выполнением обязанностей в области военного транспорта.
В статье 52 Закона о "Военной обязанности и военной службе" указано, что военнослужащие, призванные на сборы, сохраняют среднюю заработную плату на постоянном рабочем месте в течение всего периода выполнения своих обязанностей. С момента получения повестки до возвращения с учений трудовой договор с ними не может быть расторгнут, за исключением случаев ликвидации организации, где они работают. В случае ликвидации организации обязательства по выплатам за период сборов исполняются новой организацией или правопреемником.
В случае болезни военнослужащего во время сборов, его рабочее место (должность) сохраняется, и ему выплачиваются пособия в установленном порядке.
Пример 1: Предположим, что бухгалтер Фарид, работающий в частной организации, был призван на 14 дней военных учений в сентябре. Рассмотрим, как будет рассчитываться его зарплата за сентябрь.
Фарид работал 22 рабочих дня в июле и получил 900 манатов. В августе он отработал 23 рабочих дня и получил 1000 манатов. Его тарифная ставка составляет 750 манатов.
В сентябре 22 рабочих дня, и Фарид отсутствовал на работе 10 рабочих дней (14 календарных дней) из-за военных учений. Таким образом, расчет его зарплаты за сентябрь будет следующим:
(900 + 1000) : (22 + 23) = 42.22 маната (средняя дневная зарплата);
10 x 42.22 = 422.22 маната (зарплата за время военных учений);
750 : 22 = 34.09 маната (зарплата за 1 рабочий день в сентябре).
Фарид отработал 12 рабочих дней. Следовательно, расчет будет следующим:
12 x 34.09 = 409.08 маната;
422.22 + 409.08 = 831.3 маната.
Итак, его общая зарплата за сентябрь составит 831.3 маната. Если Фарид получил бонусы в июле и августе, его зарплата в сентябре будет выше тарифной ставки в 750 манатов.