Hərbi toplanışa çağırılan işçinin əməkhaqqı necə hesablanır
Qanunla nəzərdə tutulmuş hallarda işəgötürən işçilərin iş yeri və orta əməkhaqqını saxlamalıdır. Bu, Əmək Məcəlləsinin 179-cu maddəsi ilə tənzimlənir. Əmək qanunvericiliyi üzrə ekspert Nüsrət Xəlilov hərbi toplanışa çağırılan işçinin hüquqlarını şərh edir.
Əmək Məcəlləsinin 179-cu maddəsinin 1-ci bəndinə əsasən, işçi qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş hallarda və qaydada dövlət və ictimai vəzifələrin yerinə yetirilməsinə cəlb edildiyi müddət ərzində iş yeri, vəzifəsi (peşəsi) saxlanılmaqla ona orta əməkhaqqı ödənilməlidir. Həmin maddənin 2-ci bəndində isə iş yeri saxlanılan və əməkhaqqı ödənilən hallar sadalanır. Onlardan biri də (g bəndi) hərbi mükəlləfiyyətlə bağlı vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün hərbi və xüsusi toplanışlara və səlahiyyətləri daxilində hərbi komissarlıqların cəlb etdiyi digər hərbi tədbirlərdə iştirak etmək, habelə hərbi nəqliyyat vəzifəsinin yerinə yetirilməsi ilə əlaqədar ezam olunmaqdır.
“Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında” Qanunun 52-ci maddəsində toplanışlara çağırılmış hərbi vəzifəlilərin maliyyə və maddi təminatı aşağıdakı kimi qeyd edilib: Toplanışa çağırılmış hərbi vəzifəlilər çağırış üzrə vəzifələrini yerinə yetirdikləri, toplanış yerinə gedib-gəldikləri və toplanış keçirdikləri bütün dövrdə daimi iş yerində orta əməkhaqqı saxlanılmaqla işdən azad edilirlər. Göstərilən şəxslərin əmək müqaviləsinə, onlar çağırış vərəqəsi aldıqları gündən toplanışdan qayıdana qədər təşkilatın ləğv edildiyi hallar istisna olmaqla, xitam verilə bilməz. Hərbi vəzifəlinin işlədiyi təşkilat ləğv olunduqda toplanış dövründə ona verilməli məbləğlər ləğv edilən təşkilat və ya onların hüquq varisi tərəfindən ödənilir.
Toplanış dövründə xəstələnmiş hərbi vəzifəlinin iş yeri (vəzifəsi) müalicə müddəti ərzində saxlanılır, ona müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən edilmiş qaydada müavinət ödənilir.
Misal 1: Fərz edək ki, özəl təşkilatda mühasib vəzifəsində çalışan Fərid sentyabr ayında hərbi toplanışla əlaqədar 14 günlük hərbi təlimlərə çağırılıb. Beləliklə, sentyabr ayı üçün ona verilməli əməkhaqqının necə hesablanacağına baxaq:
Qeyd edək ki, Fərid iyul ayında 22 iş günü çalışıb və 900 manat əməkhaqqı alıb. Avqust ayında isə 23 iş günü çalışıb və 1.000 manat əməkhaqqı alıb. Onun tarif maaşı isə 750 manatdır.
Sentyabr ayında 22 iş günü vardır və Fərid həmin günlərin 10 iş gününü (14 təqvim günü) hərbi təlimlə əlaqədar işdə olmayıb. Bu zaman onun sentyabr ayında alacağı əməkhaqqının məbləği belə hesablanacaq:
(900 + 1.000) : (22 + 23 ) = 42.22 manat (1 günlük orta əməkhaqqı məbləği);
10 x 42.22 = 422.22 manat (hərbi təlimdə olduğu dövrə düşən orta əməkhaqqı məbləği);
750 : 22 = 34.09 manat (sentyabr ayında bir iş gününə düşən əməkhaqqı məbləği).
Fərid 22 iş gününün 10 iş gününü təlimdə, 12 iş gününü isə işdə olub. Deməli, işlədiyi günlərə görə hesablama belə olacaq:
12 x 34.09 = 409.08 manat;
422.22 + 409.08 = 831.3 manat.
Beləliklə, sentyabr ayı üçün onun alacağı ümumi əməkhaqqı 831.3 manat təşkil edəcək. İyul və avqust aylarında tarif maaşından əlavə bonuslar da aldığı halda, Fəridin sentyabr ayında alacağı əməkhaqqı 750 manatdan yüksək olacaq.

How is the salary of an employee called up for military drills calculated
In cases provided by law, the employer must maintain the employee's workplace and average salary. This is regulated by Article 179 of the Labor Code. Labor law expert Nüsrət Xəlilov explains the rights of employees called up for military drills.
According to part 1 of Article 179 of the Labor Code, an employee who is engaged in performing state and public duties, as prescribed by law, should receive their average salary while keeping their workplace and position (profession) intact. Part 2 of the same article lists cases where the workplace is maintained and salary is paid. One such case (item "g") includes participation in military drills and other military events organized by military commissariats, as well as being sent on duty related to military transport.
Article 52 of the Law on "Military Duty and Service" states that military personnel called up for drills are exempted from their regular job during the entire period of the drills, with their average salary maintained. Their employment contract cannot be terminated from the day they receive their call-up notice until their return from the drills, except in the case of the organization being dissolved. If the organization is dissolved, the payments for the period of drills are made by the dissolved organization or its legal successor.
In case of illness during the drills, the employee's workplace (position) is maintained during their treatment period, and benefits are paid as prescribed by the relevant executive authority.
Example 1: Let’s assume that Farid, who works as an accountant in a private organization, is called up for 14 days of military drills in September. Let’s see how his salary for September will be calculated:
Farid worked 22 days in July and earned 900 manats. In August, he worked 23 days and earned 1,000 manats. His tariff salary is 750 manats.
In September, there are 22 working days, and Farid was absent from work for 10 working days (14 calendar days) due to military drills. Therefore, his salary for September will be calculated as follows:
(900 + 1000) : (22 + 23) = 42.22 manats (daily average salary);
10 x 42.22 = 422.22 manats (salary for the military drill period);
750 : 22 = 34.09 manats (salary per working day in September).
Farid worked 12 days. Therefore, the calculation will be:
12 x 34.09 = 409.08 manats;
422.22 + 409.08 = 831.3 manats.
Thus, his total salary for September will be 831.3 manats. If Farid received bonuses in July and August, his salary for September will exceed the 750 manats tariff salary.