Mənzil xərclərinin gəlirdən çıxılması ilə bağlı 2 tələb hansıdır?
Nazirlər Kabinetinin 492 saylı qərarına əsasən, işçilərlə bağlı vergi ili ərzində çəkilmiş mənzil (yaşayış mənzillərinin və fərdi yaşayış evlərinin kirayələnməsi) xərclərinin 50 faizi, lakin əldə edilmiş illik gəlirin 1 (bir) faizindən çox olmamaqla, vergitutma məqsədləri üçün gəlirdən çıxılır.
Maddənin tələblərindən göründüyü kimi, mənzil xərci üçün iki limit müəyyən edilib:
- çəkilmiş mənzil (yaşayış mənzillərinin və fərdi yaşayış evlərinin kirayələnməsi) xərclərinin 50 faizi;
- əldə edilmiş illik gəlirin 1 faizindən çox olmaması şərtilə.
Misal 1. İşəgötürən 3000 manat əmək haqqı alan işçiyə aylıq 600 manat məbləğində kirayə xərci ödəyir. 1 yanvar 2024-cü il tarixə qədər işəgötürən tərəfindən gəlir vergisinin hesablanması 3 600 manat (3 000 manat (əmək haqqı) + 600 manat (kirayə haqqı)) üzərindən həyata keçirilirdi. Nazirlər Kabinetinin qərarında işçiyə nağdsız formada ödənilən kirayə xərcinin 50 faizi norma daxilində müəyyən edildiyi üçün işçinin aylıq gəliri 3 600 manat yox, 3 300 manat (3 000 manat (əmək haqqı) + 600 manat x 50 faiz (şərti norma)) müəyyən ediləcək. Həmçinin, aylıq 300 manat (600 manat (mənzil xərci) x 50 faiz) məbləğində xərcin gəlirdən çıxılmasına icazə veriləcək.
Misal 2. Vergi ödəyicisi işçi üçün aylıq ödənişi 10 000 manat olan mənzil kirayə edir. Vergi ödəyicinin illik gəliri 2 000 000 manatdır. İşəgötürənin 12 ay ərzində işçiyə görə ödədiyi və gəlirdən çıxılmasına icazə verilən mənzil xərci 60 000 manat (10 000 manat (aylıq kirayə haqqı) x 12 ay x 50 faiz) təşkil edir. Vergi ödəyicisinin ilik gəlirinin bir faizi 20 000 manatdır: 2 milyon manat (illik gəlir) x 1 faiz (Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə müəyyən edilən faiz). Bu zaman vergi ödəyicisi gəlirdən çıxılan xərc kimi 60 000 manatı yox, 20 000 manatı qeyd etməlidir.

Какие два требования для вычета расходов на жилье из дохода?
Согласно постановлению Кабинета Министров №492, 50% расходов на жилье (аренда жилых помещений и индивидуальных домов) за налоговый период, понесенных работниками, вычитаются из дохода для целей налогообложения, но не более 1% от годового дохода. Как видно из требований статьи, для расходов на жилье установлены два ограничения:
- 50% расходов на жилье (аренда жилых помещений и индивидуальных домов);
- не более 1% от годового дохода.
Пример 1. Работодатель платит работнику с зарплатой 3000 манат ежемесячную арендную плату в размере 600 манат. До 1 января 2024 года расчет налога на доходы работника производился из суммы 3600 манат (3000 манат (зарплата) + 600 манат (арендная плата)). В соответствии с решением Кабинета Министров 50% арендной платы, выплачиваемой работнику безналичным способом, включается в норму, поэтому ежемесячный доход работника будет составлять не 3600 манат, а 3300 манат (3000 манат (зарплата) + 600 манат x 50% (условная норма)). Также будет разрешено вычесть из дохода сумму 300 манат (600 манат (расходы на жилье) x 50%).
Пример 2. Налогоплательщик арендует жилье для работника с ежемесячной арендной платой 10 000 манат. Годовой доход налогоплательщика составляет 2 000 000 манат. Расходы на жилье, выплачиваемые работодателем в течение 12 месяцев, составляют 60 000 манат (10 000 манат (ежемесячная арендная плата) x 12 месяцев x 50%). 1% от годового дохода налогоплательщика составляет 20 000 манат: 2 миллиона манат (годовой доход) x 1% (процент, установленный постановлением Кабинета Министров). В этом случае налогоплательщик должен указать в качестве вычитаемых расходов не 60 000 манат, а 20 000 манат.