Muzdla çalışan işçilərin orta aylıq nominal əməkhaqqı artıb
2025-ci il yanvarın 1-i vəziyyətinə ölkə iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin sayı, ilkin məlumatlara əsasən, 1778,5 min nəfər olub, onlardan 882,8 min nəfəri iqtisadiyyatın dövlət sektorunda, 895,7 min nəfəri isə qeyri-dövlət sektorunda fəaliyyət göstərib.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2024-cü ilin ilkin məlumatlarına əsasən, ölkə iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin orta aylıq nominal əməkhaqqı əvvəlki ilə nisbətən 8,1 faiz artaraq 1009,2 manat təşkil edib.
İqtisadiyyatın mədənçıxarma sənayesi, maliyyə və sığorta fəaliyyəti, peşə, elmi və texniki fəaliyyət, eləcə də informasiya və rabitə sahələrində orta aylıq nominal əməkhaqqı daha yüksək olub.

The average monthly nominal wage of employed workers has increased
As of January 1, 2025, according to preliminary data, the number of employed workers in the country’s economy was 1,778.5 thousand, of which 882.8 thousand were employed in the public sector, and 895.7 thousand in the private sector.
According to the State Statistics Committee, based on preliminary data for 2024, the average monthly nominal wage of employed workers in the country's economy increased by 8.1% compared to the previous year, reaching 1009.2 manats.
The average monthly nominal wage was higher in the mining, financial and insurance, professional, scientific and technical activities, as well as information and communication sectors.