Əcnəbilər ƏDV-ni geri ala bilərlərmi?
Xarici ölkə vətəndaşı Azərbaycanda xəstəxanaya müraciət edib. Tibbi xidmətin dəyəri ödənilərkən o, ƏDV-nin qaytarılması hüququndan istifadə edə bilərmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, 2025-ci il yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsinin 165.3-cü maddəsində edilmiş dəyişikliyə əsasən, 1 yanvar 2025-ci il tarixdən etibarən əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində alınmış, istehsal, yaxud kommersiya məqsədləri üçün nəzərdə tutulmayan mallarla yanaşı, tibb müəssisələri və özəl tibbi praktika ilə məşğul olan fiziki şəxslərdən alınmış tibbi xidmətlərə görə də nağdsız ödənişlər üzrə ödənilmiş ƏDV məbləği Azərbaycan Prezidentinin 2016-cı il 12 iyul tarixli 985 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş müvafiq Qaydaya uyğun olaraq, geri qaytarılır.
Buna əsasən, xarici ölkə vətəndaşı olan əcnəbi şəxsin Azərbaycan Respublikasının ərazisində tibb müəssisələrindən alınmış tibbi xidmətlərə görə nağdsız ödənişlər üzrə ödənilmiş ƏDV məbləği həmin şəxs ölkə ərazisini tərk edərkən adıçəkilən Qaydanın tələblərinə müvafiq surətdə “taxfree” rejimində geri qaytarılır.

Can foreigners get a VAT refund?
A foreign citizen has sought medical treatment at a hospital in Azerbaijan. Can they exercise the right to claim a VAT refund when paying for the medical service?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, based on the amendments made to Article 165.3 of the Tax Code, starting from January 1, 2025, the VAT amount paid by foreigners and stateless persons for non-cash payments on goods not intended for production or commercial purposes, as well as for medical services received from medical institutions and private practitioners within the territory of the Republic of Azerbaijan, will be refunded in accordance with the relevant Procedure approved by Presidential Decree No. 985 dated July 12, 2016.
Accordingly, the VAT amount paid by a foreign citizen for medical services received from medical institutions within the territory of the Republic of Azerbaijan through non-cash payments will be refunded under the “tax-free” regime when that person leaves the country, in compliance with the requirements of the mentioned Procedure.