Əcnəbilər ƏDV-ni geri ala bilərlərmi?
Xarici ölkə vətəndaşı Azərbaycanda xəstəxanaya müraciət edib. Tibbi xidmətin dəyəri ödənilərkən o, ƏDV-nin qaytarılması hüququndan istifadə edə bilərmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, 2025-ci il yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsinin 165.3-cü maddəsində edilmiş dəyişikliyə əsasən, 1 yanvar 2025-ci il tarixdən etibarən əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində alınmış, istehsal, yaxud kommersiya məqsədləri üçün nəzərdə tutulmayan mallarla yanaşı, tibb müəssisələri və özəl tibbi praktika ilə məşğul olan fiziki şəxslərdən alınmış tibbi xidmətlərə görə də nağdsız ödənişlər üzrə ödənilmiş ƏDV məbləği Azərbaycan Prezidentinin 2016-cı il 12 iyul tarixli 985 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş müvafiq Qaydaya uyğun olaraq, geri qaytarılır.
Buna əsasən, xarici ölkə vətəndaşı olan əcnəbi şəxsin Azərbaycan Respublikasının ərazisində tibb müəssisələrindən alınmış tibbi xidmətlərə görə nağdsız ödənişlər üzrə ödənilmiş ƏDV məbləği həmin şəxs ölkə ərazisini tərk edərkən adıçəkilən Qaydanın tələblərinə müvafiq surətdə “taxfree” rejimində geri qaytarılır.

Могут ли иностранцы получить возврат НДС?
Иностранный гражданин обратился в больницу в Азербайджане. Может ли он воспользоваться правом на возврат НДС при оплате стоимости медицинской услуги?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что на основании изменений, внесённых в статью 165.3 Налогового кодекса с 1 января 2025 года, начиная с этой даты, сумма НДС, уплаченная иностранцами и лицами без гражданства за товары, приобретённые на территории Азербайджанской Республики, не предназначенные для производства или коммерческих целей, а также за медицинские услуги, полученные в медицинских учреждениях и у физических лиц, занимающихся частной медицинской практикой, подлежит возврату в безналичном порядке в соответствии с соответствующим Правилом, утверждённым Указом Президента Азербайджана № 985 от 12 июля 2016 года.
Таким образом, сумма НДС, уплаченная иностранным гражданином за медицинские услуги, полученные на территории Азербайджанской Республики в безналичной форме, возвращается в режиме "tax-free" при выезде этого лица с территории страны в соответствии с требованиями указанного Правила.