Tənzimlənən bazarda gəlir vergisindən azadolma
Bildiririik ki, Vergi Məcəlləsinin 102.1.22-2-ci maddəsinə əsasən 2023-cü il fevralın 1-dən etibarən 5 (beş) il müddətində Azərbaycan Respublikasının ərazisində, habelə ölkə hüdudlarından kənarda rezident hüquqi şəxslər tərəfindən kütləvi təklif edilmiş və tənzimlənən bazarda ticarətə buraxılmış səhmlər və istiqrazlar üzrə ödənilən dividend, diskont (istiqrazların nominalından aşağı yerləşdirilməsi nəticəsində yaranmış fərq) və faiz gəlirləri gəlir vergisindən azaddır.
Buna əsasən Azərbaycan Respublikasının ərazisində, habelə ölkə hüdudlarından kənarda rezident hüquqi şəxslər tərəfindən kütləvi təklif edilmiş və tənzimlənən bazarda ticarətə buraxılmış səhmlər üzrə ödənilən dividend gəlir vergisindən azaddır.
Eyni zamanda, Mülki Məcəllənin 100.1-ci maddəsinə əsasən səhmləri yalnız onun təsisçiləri arasında və ya qabaqcadan müəyyənləşdirilmiş digər şəxslər dairəsində yayılan səhmdar cəmiyyəti qapalı səhmdar cəmiyyətidir. Bu cür cəmiyyət buraxdığı səhmlərə açıq abunə yazılışı apara bilməz və ya başqa şəkildə onları əldə edilmək üçün şəxslərin qeyri-məhdud dairəsinə təklif edə bilməz.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasında investisiya qiymətli kağızlarının buraxılışının, dövlət qeydiyyatının, kütləvi təklifinin, depozitar və ticarət sonrası sistemlərin, qiymətli kağızların və törəmə maliyyə alətlərinin tədavülünün, qiymətli kağızlar bazarında lisenziyaya malik olan şəxslərin və mərkəzi depozitarın təşkilinin, idarə edilməsinin və ləğvinin prinsip və qaydalarını, investorların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində münasibətlərin, habelə qiymətli kağızlar bazarında tənzimlənmə və nəzarətin hüquqi və iqtisadi əsasları “Qiymətli kağızlar bazarı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununu (bundan sonra – Qanun) ilə müəyyən edilir.
Qanunun 1-ci maddəsinin müddəalarına əsasən tənzimlənən bazar – fond birjasının daxili qaydalarına uyğun olaraq ticarətə buraxılmış qiymətli kağızlar və törəmə maliyyə alətləri ilə üçüncü şəxslərin alğı-satqı maraqlarını özündə əks etdirən fond birjası tərəfindən təşkil və idarə olunan sistemdir.
Qanunun 8-ci maddəsinin müddəalarına əsasən investisiya qiymətli kağızlarının kütləvi təklifi onların qeyri-müəyyən sayda şəxsə, yaxud kütləvi informasiya vasitələri ilə və ya 50 nəfərdən artıq şəxsə təklif edilməsidir. İnvestisiya qiymətli kağızlarının (dövlət müəssisələri özəlləşdirilərkən yaradılan səhmdar cəmiyyətlərinin səhmləri istisna olmaqla) kütləvi təklifi fond birjası vasitəsilə həyata keçirilir.

Освобождение от подоходного налога на регулируемом рынке
Сообщаем, что в соответствии с пунктом 102.1.22-2 Налогового кодекса с 1 февраля 2023 года на срок 5 (пять) лет доходы в виде дивидендов, дисконта (разница, возникшая в результате размещения облигаций ниже их номинальной стоимости) и процентов, выплачиваемые по акциям и облигациям, публично предложенным и допущенным к торгам на регулируемом рынке резидентами юридическими лицами как на территории Азербайджанской Республики, так и за ее пределами, освобождаются от подоходного налога.
На этом основании дивиденды, выплачиваемые по акциям, публично предложенным и допущенным к торгам на регулируемом рынке резидентами юридическими лицами как на территории Азербайджанской Республики, так и за ее пределами, освобождаются от подоходного налога.
В то же время, согласно статье 100.1 Гражданского кодекса, акционерное общество, акции которого распространяются только среди его учредителей или заранее определенного круга лиц, является закрытым акционерным обществом. Такое общество не может осуществлять открытую подписку на выпускаемые им акции и иным образом предлагать их неограниченному кругу лиц.
Кроме того, выпуск, государственная регистрация, публичное предложение инвестиционных ценных бумаг, депозитарные и постторговые системы, обращение ценных бумаг и производных финансовых инструментов, принципы и правила организации, управления и ликвидации лиц, обладающих лицензией на рынке ценных бумаг, и центрального депозитария, отношения по защите прав инвесторов, а также правовые и экономические основы регулирования и надзора на рынке ценных бумаг определяются Законом Азербайджанской Республики "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон).
Согласно положениям статьи 1 Закона, регулируемый рынок — это система, организованная и управляемая фондовой биржей в соответствии с ее внутренними правилами, которая отражает интересы третьих лиц в купле-продаже ценных бумаг и производных финансовых инструментов, допущенных к торгам.
Согласно положениям статьи 8 Закона, публичное предложение инвестиционных ценных бумаг — это их предложение неопределенному числу лиц, через средства массовой информации или более чем 50 лицам. Публичное предложение инвестиционных ценных бумаг (за исключением акций акционерных обществ, созданных при приватизации государственных предприятий) осуществляется через фондовую биржу.