Tənzimlənən bazarda gəlir vergisindən azadolma
Bildiririik ki, Vergi Məcəlləsinin 102.1.22-2-ci maddəsinə əsasən 2023-cü il fevralın 1-dən etibarən 5 (beş) il müddətində Azərbaycan Respublikasının ərazisində, habelə ölkə hüdudlarından kənarda rezident hüquqi şəxslər tərəfindən kütləvi təklif edilmiş və tənzimlənən bazarda ticarətə buraxılmış səhmlər və istiqrazlar üzrə ödənilən dividend, diskont (istiqrazların nominalından aşağı yerləşdirilməsi nəticəsində yaranmış fərq) və faiz gəlirləri gəlir vergisindən azaddır.
Buna əsasən Azərbaycan Respublikasının ərazisində, habelə ölkə hüdudlarından kənarda rezident hüquqi şəxslər tərəfindən kütləvi təklif edilmiş və tənzimlənən bazarda ticarətə buraxılmış səhmlər üzrə ödənilən dividend gəlir vergisindən azaddır.
Eyni zamanda, Mülki Məcəllənin 100.1-ci maddəsinə əsasən səhmləri yalnız onun təsisçiləri arasında və ya qabaqcadan müəyyənləşdirilmiş digər şəxslər dairəsində yayılan səhmdar cəmiyyəti qapalı səhmdar cəmiyyətidir. Bu cür cəmiyyət buraxdığı səhmlərə açıq abunə yazılışı apara bilməz və ya başqa şəkildə onları əldə edilmək üçün şəxslərin qeyri-məhdud dairəsinə təklif edə bilməz.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasında investisiya qiymətli kağızlarının buraxılışının, dövlət qeydiyyatının, kütləvi təklifinin, depozitar və ticarət sonrası sistemlərin, qiymətli kağızların və törəmə maliyyə alətlərinin tədavülünün, qiymətli kağızlar bazarında lisenziyaya malik olan şəxslərin və mərkəzi depozitarın təşkilinin, idarə edilməsinin və ləğvinin prinsip və qaydalarını, investorların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində münasibətlərin, habelə qiymətli kağızlar bazarında tənzimlənmə və nəzarətin hüquqi və iqtisadi əsasları “Qiymətli kağızlar bazarı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununu (bundan sonra – Qanun) ilə müəyyən edilir.
Qanunun 1-ci maddəsinin müddəalarına əsasən tənzimlənən bazar – fond birjasının daxili qaydalarına uyğun olaraq ticarətə buraxılmış qiymətli kağızlar və törəmə maliyyə alətləri ilə üçüncü şəxslərin alğı-satqı maraqlarını özündə əks etdirən fond birjası tərəfindən təşkil və idarə olunan sistemdir.
Qanunun 8-ci maddəsinin müddəalarına əsasən investisiya qiymətli kağızlarının kütləvi təklifi onların qeyri-müəyyən sayda şəxsə, yaxud kütləvi informasiya vasitələri ilə və ya 50 nəfərdən artıq şəxsə təklif edilməsidir. İnvestisiya qiymətli kağızlarının (dövlət müəssisələri özəlləşdirilərkən yaradılan səhmdar cəmiyyətlərinin səhmləri istisna olmaqla) kütləvi təklifi fond birjası vasitəsilə həyata keçirilir.

Income tax exemption in the regulated market
We hereby inform you that according to Article 102.1.22-2 of the Tax Code, starting from February 1, 2023, for a period of five (5) years, income in the form of dividends, discounts (the difference resulting from the placement of bonds below their nominal value), and interest paid on shares and bonds that have been publicly offered and admitted to trading on a regulated market by resident legal entities both within the territory of the Republic of Azerbaijan and abroad shall be exempt from income tax.
Accordingly, dividends paid on shares that have been publicly offered and admitted to trading on a regulated market by resident legal entities both within the territory of the Republic of Azerbaijan and abroad are exempt from income tax.
At the same time, according to Article 100.1 of the Civil Code, a joint-stock company whose shares are distributed only among its founders or a pre-defined group of persons is considered a closed joint-stock company. Such a company is not allowed to conduct a public subscription for the shares it issues or otherwise offer them to an unlimited number of persons.
Furthermore, in the Republic of Azerbaijan, the issuance, state registration, public offering, depository and post-trading systems, circulation of securities and derivative financial instruments, the principles and procedures for the organization, management, and liquidation of licensed entities on the securities market and the central depository, the relations in the field of investor rights protection, as well as the legal and economic foundations of regulation and supervision of the securities market are defined by the Law of the Republic of Azerbaijan "On the Securities Market" (hereinafter referred to as the "Law").
According to the provisions of Article 1 of the Law, a regulated market is a system organized and managed by a stock exchange that reflects the trading interests of third parties in securities and derivative financial instruments admitted to trading in accordance with the internal rules of the stock exchange.
According to the provisions of Article 8 of the Law, a public offering of investment securities refers to offering them to an indefinite number of persons, through mass media, or to more than 50 persons. The public offering of investment securities (excluding shares of joint-stock companies created during the privatization of state enterprises) shall be carried out through the stock exchange.