MMC kimi fəaliyyət göstərən idman klublarına köçürülən vəsait gəlirdən çıxılırmı?
Təsisçisi olduğum şirkət tərəfindən Azərbaycan futbolunun inkişafına dəstək olmaq məqsədilə məhdud məsuliyyətli cəmiyyət formasında yaradılan rayon futbol klubuna 2024-cü il üzrə mənfəətin müəyyən hissəsi köçürülüb. Həmin köçürülən vəsaiti gəlirdən çıxa bilərikmi? Və ya bu halla bağlı Vergi Məcəlləsində güzəşt müəyyən olunubmu?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 106.1.18-ci maddəsinin müddəalarına əsasən, vergi ödəyicisinin hesabat ilinin mənfəətinin 15 faizindən çox olmayan hissəsinin elm, təhsil, səhiyyə, idman və mədəniyyət sahəsinin inkişafı məqsədilə bu sahələrdə fəaliyyət göstərən və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 12 mart tarixli 88 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş meyarlara cavab verən müəssisə, idarə və təşkilatlara əvəzsiz olaraq köçürülən hissəsi 2024-cü il yanvarın 1-dən 5 il müddətinə mənfəət vergisindən azaddır.
Həmin Qərar ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikası Vergi Məcəlləsinin 106.1.18-ci maddəsinə uyğun olaraq, vergidən azadolunma məqsədləri üçün elm, təhsil, səhiyyə, idman və mədəniyyət sahələrində fəaliyyət göstərən müəssisə, idarə və təşkilatların Meyarları”nın 5-ci bəndinə əsasən, idman sahəsində fəaliyyət göstərən müəssisə, idarə və təşkilatların meyarları kimi “Bədən tərbiyəsi və idman haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş ictimai birlik formasında yaradılan respublika idman federasiyaları (assosiasiyaları) və ya idman klubları olması və köçürülən vəsaitin idman federasiyaları (assosiasiyaları) və ya idman klublarının təsis sənədlərində nəzərdə tutulan məqsədlər üçün sərf edilməsi müəyyən edilib.
Qeyd olunanlara əsasən, sözügedən Meyarlarda Vergi Məcəlləsinin 106.1.18-ci maddəsinə uyğun olaraq vergidən azadolma ictimai birlik təşkilati-hüquqi formasında yaradılan idman klublarına köçürülən vəsaitlərə münasibətdə tətbiq edildiyindən, vergi ödəyicisi tərəfindən təşkilati-hüquqi forması məhdud məsuliyyətli cəmiyyət olan idman klublarına köçürülən vəsaitlərə müvafiq azadolma şamil olunmur.
Eyni zamanda, vergi ödəyicisi tərəfindən çəkilmiş həmin xərclər Vergi Məcəlləsinin 108-ci maddəsinə əsasən gəlirdən çıxılan xərclərə aid edilmir.
Yuxarıda qeyd olunanlar Vergi Məcəlləsinin 106-cı və 108-ci maddələri, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 12 mart tarixli 88 nömrəli Qərarı ilə tənzimlənir.

Считаются ли средства, перечисленные спортивным клубам, осуществляющим деятельность в форме ООО, вычитаемыми из доходов?
Компания, учредителем которой я являюсь, в целях поддержки развития азербайджанского футбола перечислила определённую часть прибыли за 2024 год районному футбольному клубу, созданному в форме общества с ограниченной ответственностью. Можем ли мы отнести перечисленные средства на вычеты из доходов? Или предусмотрены ли по данному случаю налоговые льготы в Налоговом кодексе?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что в соответствии с положениями статьи 106.1.18 Налогового кодекса часть прибыли налогоплательщика за отчётный год в размере, не превышающем 15 процентов, безвозмездно перечисленная в целях развития науки, образования, здравоохранения, спорта и культуры предприятиям, учреждениям и организациям, осуществляющим деятельность в этих сферах и отвечающим критериям, утверждённым Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 12 марта 2020 года № 88, освобождается от налога на прибыль сроком на 5 лет, начиная с 1 января 2024 года.
Согласно пункту 5 «Критериев предприятий, учреждений и организаций, осуществляющих деятельность в сферах науки, образования, здравоохранения, спорта и культуры, для целей налогового освобождения в соответствии со статьёй 106.1.18 Налогового кодекса Азербайджанской Республики», утверждённых указанным Постановлением, к критериям организаций, осуществляющих деятельность в сфере спорта, относится их создание в форме общественного объединения в виде республиканских спортивных федераций (ассоциаций) или спортивных клубов, определённых Законом Азербайджанской Республики «О физической культуре и спорте», а также использование перечисленных средств на цели, предусмотренные учредительными документами спортивных федераций (ассоциаций) или спортивных клубов.
Исходя из изложенного, поскольку предусмотренное статьёй 106.1.18 Налогового кодекса налоговое освобождение применяется в отношении средств, перечисленных спортивным клубам, созданным в организационно-правовой форме общественного объединения, данное освобождение не распространяется на средства, перечисленные налогоплательщиком спортивным клубам, организационно-правовая форма которых является обществом с ограниченной ответственностью.
В то же время указанные расходы, понесённые налогоплательщиком, не относятся к расходам, подлежащим вычету из доходов в соответствии со статьёй 108 Налогового кодекса.
Вышеизложенные положения регулируются статьями 106 и 108 Налогового кодекса, а также Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 12 марта 2020 года № 88.