MMC kimi fəaliyyət göstərən idman klublarına köçürülən vəsait gəlirdən çıxılırmı?
Təsisçisi olduğum şirkət tərəfindən Azərbaycan futbolunun inkişafına dəstək olmaq məqsədilə məhdud məsuliyyətli cəmiyyət formasında yaradılan rayon futbol klubuna 2024-cü il üzrə mənfəətin müəyyən hissəsi köçürülüb. Həmin köçürülən vəsaiti gəlirdən çıxa bilərikmi? Və ya bu halla bağlı Vergi Məcəlləsində güzəşt müəyyən olunubmu?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 106.1.18-ci maddəsinin müddəalarına əsasən, vergi ödəyicisinin hesabat ilinin mənfəətinin 15 faizindən çox olmayan hissəsinin elm, təhsil, səhiyyə, idman və mədəniyyət sahəsinin inkişafı məqsədilə bu sahələrdə fəaliyyət göstərən və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 12 mart tarixli 88 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş meyarlara cavab verən müəssisə, idarə və təşkilatlara əvəzsiz olaraq köçürülən hissəsi 2024-cü il yanvarın 1-dən 5 il müddətinə mənfəət vergisindən azaddır.
Həmin Qərar ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikası Vergi Məcəlləsinin 106.1.18-ci maddəsinə uyğun olaraq, vergidən azadolunma məqsədləri üçün elm, təhsil, səhiyyə, idman və mədəniyyət sahələrində fəaliyyət göstərən müəssisə, idarə və təşkilatların Meyarları”nın 5-ci bəndinə əsasən, idman sahəsində fəaliyyət göstərən müəssisə, idarə və təşkilatların meyarları kimi “Bədən tərbiyəsi və idman haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş ictimai birlik formasında yaradılan respublika idman federasiyaları (assosiasiyaları) və ya idman klubları olması və köçürülən vəsaitin idman federasiyaları (assosiasiyaları) və ya idman klublarının təsis sənədlərində nəzərdə tutulan məqsədlər üçün sərf edilməsi müəyyən edilib.
Qeyd olunanlara əsasən, sözügedən Meyarlarda Vergi Məcəlləsinin 106.1.18-ci maddəsinə uyğun olaraq vergidən azadolma ictimai birlik təşkilati-hüquqi formasında yaradılan idman klublarına köçürülən vəsaitlərə münasibətdə tətbiq edildiyindən, vergi ödəyicisi tərəfindən təşkilati-hüquqi forması məhdud məsuliyyətli cəmiyyət olan idman klublarına köçürülən vəsaitlərə müvafiq azadolma şamil olunmur.
Eyni zamanda, vergi ödəyicisi tərəfindən çəkilmiş həmin xərclər Vergi Məcəlləsinin 108-ci maddəsinə əsasən gəlirdən çıxılan xərclərə aid edilmir.
Yuxarıda qeyd olunanlar Vergi Məcəlləsinin 106-cı və 108-ci maddələri, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 12 mart tarixli 88 nömrəli Qərarı ilə tənzimlənir.

Are the funds transferred to sports clubs operating as LLCs deductible from income?
A certain portion of the profit for 2024 was transferred by the company I founded to a district football club established in the form of a limited liability company, with the aim of supporting the development of Azerbaijani football. Can the transferred amount be deducted from income? Or is any tax incentive предусмотрed for this case under the Tax Code?
The State Tax Service under the Ministry of Economy has stated that, in accordance with the provisions of Article 106.1.18 of the Tax Code, a portion of the taxpayer’s profit for the reporting year not exceeding 15 percent, transferred free of charge for the purpose of developing science, education, healthcare, sports, and culture to enterprises, institutions, and organizations operating in these fields and meeting the criteria approved by Decision No. 88 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 12 March 2020, is exempt from corporate profit tax for a period of five years starting from 1 January 2024.
According to Clause 5 of the “Criteria for enterprises, institutions, and organizations operating in the fields of science, education, healthcare, sports, and culture for tax exemption purposes in accordance with Article 106.1.18 of the Tax Code of the Republic of Azerbaijan,” approved by the said Decision, the criteria for entities operating in the field of sports include being established in the form of public associations as republican sports federations (associations) or sports clubs as defined by the Law of the Republic of Azerbaijan “On Physical Education and Sport,” and the use of the transferred funds for the purposes stipulated in the constituent documents of the sports federations (associations) or sports clubs.
Based on the above, since the tax exemption under Article 106.1.18 of the Tax Code applies to funds transferred to sports clubs established in the organizational-legal form of a public association, the relevant exemption does not apply to funds transferred by a taxpayer to sports clubs whose organizational-legal form is a limited liability company.
At the same time, such expenses incurred by the taxpayer are not regarded as deductible expenses under Article 108 of the Tax Code.
The above matters are regulated by Articles 106 and 108 of the Tax Code and by Decision No. 88 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 12 March 2020.