Toyuq ətinin idxalı zamanı ödənilən ƏDV əvəzləşdirilirmi?
Müəssisə toyuq ətinin idxalı və heç bir emal əməliyyatlarına məruz qalmadan satışı ilə məşğuldur. 2024-cü il ərzində müəssisə tərəfindən 150.000 manat dəyərində toyuq əti idxal olunub və gömrükdə 27.000 manat ƏDV ödənilib. Toyuq ətinin satışı ƏDV-dən azad olunsa da müəssisə idxal etdiyi ət məhsullarını 18 faiz ƏDV tətbiq etməklə satıb. Bu zaman müəssisənin idxal zamanı ödədiyi ƏDV məbləğini əvəzləşdirmək hüququ yaranırmı?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, heyvan və quş ətinin, o cümlədən kəsilmə və dondurulma əməliyyatlarına məruz qalan heyvan və quş ətinin satışı Vergi Məcəlləsinin 164.1.37-ci maddəsinə əsasən ƏDV-dən azad olunan əməliyyatdır və həmin məhsulların idxalı zamanı ödənilən ƏDV məbləği əvəzləşdirilmir, əvəzləşdirilməyən ƏDV məbləğləri məhsulun dəyərinə aid edilir.
Bununla yanaşı, Vergi Məcəlləsinin 159.8-ci maddəsinin müddəalarına əsasən, ƏDV-dən azad olunan əməliyyatlar ƏDV tətbiq edilməklə aparıldığı halda, bu əməliyyatlar ƏDV tutulan əməliyyat sayılır.
Sorğuda göstərilən halda, satışı ƏDV-dən azad olunan quş ətinin ƏDV tətbiq edilməklə satılması Vergi Məcəlləsinin 159.8-ci maddəsinə əsasən ƏDV-yə cəlb olunan əməliyyat sayılır və tam satış dəyərindən 18 faiz ƏDV hesablanır. Bu zaman ƏDV tətbiq edilməklə satılan quş ətinin idxalına görə ödənilmiş ƏDV məbləğləri Vergi Məcəlləsinin 175-ci maddəsinə uyğun olaraq əvəzləşdirilir.
Yuxarıda qeyd olunanlar Vergi Məcəlləsinin 159-cu, 164-cü və 175-ci maddələri ilə tənzimlənir.

Импортируемый куриный мясо облагается ли НДС с правом на возмещение?
Предприятие занимается импортом куриного мяса и его реализацией без проведения каких-либо перерабатывающих операций. В течение 2024 года предприятием было импортировано куриное мясо на сумму 150 000 манатов, при этом на таможне было уплачено НДС в размере 27 000 манатов. Несмотря на то что реализация куриного мяса освобождена от НДС, предприятие продавало импортированную мясную продукцию с применением НДС по ставке 18 процентов. Возникает ли в данном случае право на зачет суммы НДС, уплаченной при импорте?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что реализация мяса животных и птицы, в том числе мяса животных и птицы, подвергшегося операциям убоя и замораживания, в соответствии со статьей 164.1.37 Налогового кодекса является операцией, освобожденной от НДС, и сумма НДС, уплаченная при импорте такой продукции, не подлежит зачету, а незачтенная сумма НДС относится на стоимость товара.
Вместе с тем, согласно положениям статьи 159.8 Налогового кодекса, в случае если операции, освобожденные от НДС, осуществляются с применением НДС, такие операции считаются облагаемыми НДС.
В указанном в запросе случае продажа мяса птицы, освобожденного от НДС, с применением НДС в соответствии со статьей 159.8 Налогового кодекса считается операцией, облагаемой НДС, и с полной стоимости реализации начисляется НДС в размере 18 процентов. При этом суммы НДС, уплаченные при импорте мяса птицы, реализуемого с применением НДС, подлежат зачету в соответствии со статьей 175 Налогового кодекса.
Вышеуказанные положения регулируются статьями 159, 164 и 175 Налогового кодекса.