Toyuq ətinin idxalı zamanı ödənilən ƏDV əvəzləşdirilirmi?
Müəssisə toyuq ətinin idxalı və heç bir emal əməliyyatlarına məruz qalmadan satışı ilə məşğuldur. 2024-cü il ərzində müəssisə tərəfindən 150.000 manat dəyərində toyuq əti idxal olunub və gömrükdə 27.000 manat ƏDV ödənilib. Toyuq ətinin satışı ƏDV-dən azad olunsa da müəssisə idxal etdiyi ət məhsullarını 18 faiz ƏDV tətbiq etməklə satıb. Bu zaman müəssisənin idxal zamanı ödədiyi ƏDV məbləğini əvəzləşdirmək hüququ yaranırmı?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, heyvan və quş ətinin, o cümlədən kəsilmə və dondurulma əməliyyatlarına məruz qalan heyvan və quş ətinin satışı Vergi Məcəlləsinin 164.1.37-ci maddəsinə əsasən ƏDV-dən azad olunan əməliyyatdır və həmin məhsulların idxalı zamanı ödənilən ƏDV məbləği əvəzləşdirilmir, əvəzləşdirilməyən ƏDV məbləğləri məhsulun dəyərinə aid edilir.
Bununla yanaşı, Vergi Məcəlləsinin 159.8-ci maddəsinin müddəalarına əsasən, ƏDV-dən azad olunan əməliyyatlar ƏDV tətbiq edilməklə aparıldığı halda, bu əməliyyatlar ƏDV tutulan əməliyyat sayılır.
Sorğuda göstərilən halda, satışı ƏDV-dən azad olunan quş ətinin ƏDV tətbiq edilməklə satılması Vergi Məcəlləsinin 159.8-ci maddəsinə əsasən ƏDV-yə cəlb olunan əməliyyat sayılır və tam satış dəyərindən 18 faiz ƏDV hesablanır. Bu zaman ƏDV tətbiq edilməklə satılan quş ətinin idxalına görə ödənilmiş ƏDV məbləğləri Vergi Məcəlləsinin 175-ci maddəsinə uyğun olaraq əvəzləşdirilir.
Yuxarıda qeyd olunanlar Vergi Məcəlləsinin 159-cu, 164-cü və 175-ci maddələri ilə tənzimlənir.

Is the VAT paid during the import of chicken meat refundable?
The enterprise is engaged in the import of chicken meat and its sale without being subject to any processing operations. During 2024, the enterprise imported chicken meat worth 150,000 manats, and 27,000 manats of VAT was paid at customs. Although the sale of chicken meat is exempt from VAT, the enterprise sold the imported meat products by applying 18 percent VAT. In this case, does the enterprise have the right to offset the VAT amount paid at the time of import?
The State Tax Service under the Ministry of Economy reported that the sale of animal and poultry meat, including animal and poultry meat subjected to slaughtering and freezing operations, is a VAT-exempt transaction pursuant to Article 164.1.37 of the Tax Code, and the VAT amount paid during the import of such products is not creditable; non-creditable VAT amounts are included in the cost of the goods.
At the same time, according to the provisions of Article 159.8 of the Tax Code, if VAT-exempt transactions are carried out with the application of VAT, such transactions are considered taxable transactions for VAT purposes.
In the case specified in the inquiry, the sale of poultry meat that is exempt from VAT with the application of VAT is considered a VAT-taxable transaction in accordance with Article 159.8 of the Tax Code, and 18 percent VAT is calculated on the full sale value. In this case, the VAT amounts paid upon the import of poultry meat sold with VAT are credited in accordance with Article 175 of the Tax Code.
The above matters are regulated by Articles 159, 164, and 175 of the Tax Code.