İddia müddəti bitmiş debitor borc məbləğinin vergiyə cəlb edilməsi
Vergi Məcəlləsinin 166.1.3-cü maddəsinə əsasən, təqdim edilmiş mallar (işlər, xidmətlər) üzrə yaranan debitor borclar üzrə iddia müddətinin bitdiyi vaxt ƏDV tutulan əməliyyatın vaxtı müəyyən edilir. Bəs iddia müddətinin bitməsi ƏDV və mənfəət vergisinin hesablanmasına necə tətbiq olunur Suala vergi eksperti Cavid Vəlizadə aydınlıq gətirir.
Vergi Məcəlləsinin 111-ci maddəsinə əsasən, əgər malların təqdim edilməsi, işlərin görülməsi və xidmətlərin göstərilməsi ilə əlaqədar gəlir əvvəllər sahibkarlıq fəaliyyətindən əldə olunan ümumi gəlirə daxil edilmişdirsə, vergi ödəyicisi onlarla bağlı olan ümidsiz borc məbləğini gəlirdən çıxmaq hüququna malikdir. Ümidsiz borc məbləğinin gəlirdən çıxılmasına vergi ödəyicisinin mühasibat kitablarında ümidsiz borc məbləğinin dəyəri olmayan borc kimi silindiyi vaxt yol verilir.
İddia müddətinin başlanması və dayandırılması, habelə iddia müddətinin bitməsi isə Mülki Məcəllə ilə tənzimlənir. Həmin Məcəllənin 372-ci maddəsinə əsasən, başqa şəxsdən hər hansı hərəkəti yerinə yetirməyi və ya yerinə yetirməkdən çəkinməyi tələb etmək hüququna müddət şamil olunur. Hüququ pozulmuş şəxsin iddiası ilə hüququn müdafiəsi üçün müddət iddia müddəti sayılır.
İddia müddətinin axımı iddia hüququ əmələ gələn gündən başlanır. İddia hüququ isə şəxsin öz hüququnun pozulmasını bildiyi və bilməli olduğu gündən əmələ gəlir. Müqavilə tələbləri üzrə (yəni debitorlar üzrə ) iddia müddəti 3 il qeyd edilib.
Misal 1: “BB” MMC-nin “AA” MMC-yə verəcək debitor borc məbləği 500.000 manatdır. “BB” MMC borclarını ödəmədiyinə görə, qarşı tərəf iddia müddəti bitməmiş (yəni 3 il) məhkəməyə müraciət edir. Məhkəmə “BB” MMC-nin ödəmə qabiliyyətinin olmadığından bu məbləğin “AA” MMC-nin ümidsiz borcu olması barədə qərar çıxarır.
Bu zaman “AA” MMC-nin ƏDV üzrə öhdəliyi 90.000 manat təşkil edəcək:
500.000 x 18% = 90.000 manat.
Ötən illərdə bu məbləğ gəlirdə tanındığı halda, 500.000 manat ümidsiz borc kimi cari ilin xərcinə qeyd ediləcək və mənfəət vergisinin hesablanmasında nəzərə alınacaq.
Qeyd edək ki, iddia müddəti ərzində debitor borcun alınması ilə əlaqədar məhkəməyə müraciət etdiyi halda, borclar məhkəmə qərarı ilə ümidsiz borc hesab olunduqda qanunla müəyyən edilmiş qaydada silinə bilər.
Misal 2: “BB” MMC “AA” MMC-nin debitorudur. “BB” MMC-nin “AA” MMC-yə verəcək debitor borc məbləği 500.000 manatdır. “AA” MMC borclarını vaxtında tələb etməyib və iddia müddəti keçdiyindən məhkəməyə müraciət edə bilməyib. Bu zaman “AA” MMC ƏDV üzrə öhdəliyi 90.000 manat təşkil edəcək:
Ötən illərdə bu məbləğ gəlir kimi tanındığı halda, 500.000 manat ümidsiz borc kimi cari ilin xərclərində qeyd edə bilməyəcək. Çünki məhkəmənin qərarı olmadan bu borc ümidsiz borc kimi tanınmır. Ona görə də mənfəət vergisi hesablanarkən həmin məbləğ gəlirdən çıxıla bilməz.
Nümunələrdən göründüyü kimi, hər iki halda ƏDV dövlət büdcəsinə ödənilməlidir. Ümidsiz borcların xərc kimi qeyd edilməsi isə məhkəmənin qərarından asılıdır.

Taxation of the amount of accounts receivable with an expired statute of limitations
According to Article 166.1.3 of the Tax Code, the moment when the statute of limitations expires for receivables arising from the supply of goods (works, services) is determined as the time of the VAT-taxable transaction. However, how is the expiration of the statute of limitations applied in the calculation of VAT and profit tax? This issue is explained by tax expert Javid Valizade.
Pursuant to Article 111 of the Tax Code, if income related to the supply of goods, performance of works, and provision of services has previously been included in the total income obtained from entrepreneurial activity, the taxpayer has the right to deduct the amount of the related bad debt from income. Deduction of the bad debt amount from income is allowed at the moment when such bad debt is written off as a worthless debt in the taxpayer’s accounting records.
The commencement and suspension of the statute of limitations, as well as its expiration, are regulated by the Civil Code. According to Article 372 of the Civil Code, the right to demand that another person perform or refrain from performing a certain action is subject to a time limit. The period established for the protection of a violated right by filing a claim is considered the statute of limitations.
The statute of limitations begins to run from the day the right to claim arises. The right to claim arises from the day when the person knew or should have known about the violation of their right. For contractual claims (i.e., receivables/debtors), the statute of limitations is set at three years.
Example 1: The amount of accounts receivable owed by “BB” LLC to “AA” LLC is 500,000 manats. Due to the failure of “BB” LLC to repay its debts, the counterparty applies to the court before the expiration of the statute of limitations (i.e., within three years). The court issues a decision recognizing this amount as a bad debt of “AA” LLC due to the insolvency of “BB” LLC.
In this case, the VAT liability of “AA” LLC will amount to 90,000 manats:
500,000 × 18% = 90,000 manats.
Since this amount was recognized as income in previous years, 500,000 manats will be recorded as a bad debt expense in the current year and will be taken into account in the calculation of profit tax.
It should be noted that if an application is submitted to the court within the statute of limitations period for the purpose of collecting the receivable, and the debt is recognized as a bad debt by a court decision, it may be written off in accordance with the procedure established by law.
Example 2: “BB” LLC is a debtor of “AA” LLC. The amount of accounts receivable owed by “BB” LLC to “AA” LLC is 500,000 manats. “AA” LLC did not claim the debt in a timely manner, and since the statute of limitations expired, it was unable to apply to the court. In this case, the VAT liability of “AA” LLC will amount to 90,000 manats:
Although this amount was recognized as income in previous years, “AA” LLC will not be able to record 500,000 manats as a bad debt expense in the current year, because without a court decision this debt is not recognized as a bad debt. Therefore, when calculating profit tax, this amount cannot be deducted from income.
As can be seen from the examples, in both cases VAT must be paid to the state budget. The recognition of bad debts as expenses depends on the existence of a court decision.