Gələn aydan gəlir vergisində kimlərə güzəştlər ediləcək?
"Gələn aydan etibarən qeyri-neft və qeyri-dövlət sektorunda çalışan vətəndaşlar üçün müəyyənləşdirilmiş fiziki şəxslərin gəlir vergisi ilə bağlı güzəştlərin müddəti başa çatır. Vergi Məcəlləsinə edilən dəyişikliklərə əsasən, növbəti ildən etibarən əməkhaqqıları 2500 manatadək olan vətəndaşlardan 3 faiz gəlir vergisi tutulacaq".
Müəssisələrin mənfəət vergisi necə hesablanır ? - QAYDALAR, ŞƏRTLƏR. Bununla bağlı Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında paylaşıb.
Bəs, özəl sektorda çalışan hansı vətəndaşlarımıza vergi güzəştləri şamil olunacaq?
Məcəlləyə əsasən, bütövlükdə bütün muzdlu işçilərə 200 manat vergi güzəşti tətbiq olunur:
"Yəni, əgər vətəndaşımız özəl sektorda çalışırsa və onun maaşı 1000 manatdırsa, o zaman gələn aydan etibarən onun ödədiyi gəlir vergisi 24 manat olacaq (1000 manat - 200 manat x 3 faiz).
Bununla yanaşı, bir sıra vətəndaşlarımızda güzəşt məbləği daha yüksək müəyyənləşib. Şəhid statusu almış şəxslərin valideynlərinin, həyat yoldaşlarının və övladlarının hər hansı muzdlu işdən vergi tutulmalı olan aylıq gəliri 800 manat məbləğində azaldılır. Yəni, özəl sektorda çalışan həmin vətəndaşlarımız 800 manatadək maaş alırlarsa, heç bir vergi ödəməyəcəklər. 1000 manat maaş aldıqları halda isə cəmi 6 manat (1000 manat - 800 manat x 3 faiz) vergi ödəyəcəklər. Eyni güzəştlər vətən müharibəsi qəhrəmanlarına və milli qəhrəmanlara da şamil olunur.
Qazilərimiz, yəni müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslər və qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydada "Müharibə veteranı" adı almış vətəndaşlarımızın gəlirindən isə 400 manat azaldılır. Yəni, gələn ildən etibarən özəl sektorda onların maaşları minimum əməkhaqqı məbləğindədirsə, vergi ödəməyəcəklər. 1000 manat maaş aldıqları halda isə 18 manat (1000 manat - 400 manat x 3 faiz) vergi ödəyəcəklər".
"Qanunvericiliklə birinci qrup əlilliyi olan vətəndaşlarımız, məcburi köçkünlər və bir sıra digər vətəndaşlarımız üçün də müəyyən vergi güzəştləri nəzərdə tutulur. Bütün bunlar ilə yanaşı, son illər ölkəmizdə orta aylıq əməkhaqqı məbləğlərində artım faizlərini nəzərə alaraq güzəşt məbləğlərinə baxılıb artırılması məqsədəuyğun olardı", - deputat qeyd edib.

Who will be eligible for income tax exemptions starting next month?
“Starting next month, the period of income tax exemptions granted to citizens working in the non-oil and non-state sectors will come to an end. According to the amendments made to the Tax Code, beginning next year, a 3 percent income tax will be levied on salaries of up to 2,500 manats.”
How is corporate profit tax calculated? – RULES, CONDITIONS. Vugar Bayramov shared information on this matter on his social media account.
Who will benefit from income tax exemptions starting next month?
Which citizens working in the private sector will be covered by these tax exemptions?
According to the Code, an overall tax exemption of 200 manats is applied to all salaried employees:
“That is, if a citizen works in the private sector and earns a salary of 1,000 manats, starting next month the income tax they pay will amount to 24 manats (1,000 manats – 200 manats × 3 percent).
At the same time, higher exemption amounts have been determined for certain categories of citizens. The taxable monthly income from any salaried employment of parents, spouses, and children of individuals who have been granted martyr status is reduced by 800 manats. This means that if such citizens working in the private sector earn up to 800 manats, they will not pay any tax at all. If they earn 1,000 manats, they will pay only 6 manats in tax (1,000 manats – 800 manats × 3 percent). The same exemptions also apply to heroes of the Patriotic War and national heroes.
For veterans, that is, persons with war-related disabilities, as well as citizens who have been granted the title of ‘War Veteran’ in accordance with the law, 400 manats are deducted from their income. This means that starting next year, if their salaries in the private sector are at the level of the minimum wage, they will not pay any tax. If they earn 1,000 manats, they will pay 18 manats in tax (1,000 manats – 400 manats × 3 percent).”
“The legislation also provides certain tax exemptions for citizens with first-degree disabilities, internally displaced persons, and several other categories of citizens. At the same time, considering the increase in the average monthly salary levels in the country in recent years, it would be appropriate to review and increase the exemption amounts,” the MP noted.