Azərbaycanda Aİ-92 markalı benzin və dizel bahalaşdı
Son illərdə iri şəhərlərin artan əhalisi və şəhərətrafı ərazilərdə məskunlaşanların çoxalması nəqliyyat sistemləri və mobilliklə bağlı yeni çağırışların ortaya çıxmasına səbəb olmuşdur.
Avtomobil nəqliyyatı ilə müntəzəm sərnişin daşınmalarının dayanıqlılığının, sərnişinlərə göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin və təhlükəsizliyinin təmin olunması, qabaqcıl beynəlxalq tələblər və təcrübə nəzərə alınmaqla bu sahədə fəaliyyət göstərən daşıyıcıların işinin səmərəli təşkili məqsədilə 2025-ci ilin sentyabr ayında müvafiq Fərmanla “İctimai nəqliyyat” Məqsədli Büdcə Fondu yaradılıb.
Fondu formalaşdıran mədaxil mənbələrindən biri kimi, avtomobil benzininin, dizelin və maye qazın hər litrinə görə yol vergisinin Fonda köçürülən hissəsi müəyyən edilib.
Qanunvericiliyə edilən dəyişikliyə əsasən, yanacağın hər litrinə görə yol vergisi 7 qəpik müəyyənləşdirilib.
Bununla bağlı, Tarif (qiymət) Şurasının müvafiq qərarı ilə Aİ-92 markalı benzinin 1 litrinin qiyməti 1 manat 10 qəpikdən 1 manat 15 qəpiyə, dizelin 1 litrinin qiyməti isə 1 manatdan 1 manat 10 qəpiyə dəyişdirilib.
Yanacaq tariflərinin müəyyən hissəsi “İctimai nəqliyyat” Məqsədli Büdcə Fonduna yönəldilməklə, əhaliyə daha keyfiyyətli nəqliyyat xidmətlərinin göstərilməsinə, ərazinin perspektiv inkişafı nəzərə alınmaqla yol hərəkətinin bütün iştirakçılarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə, ümumi istifadədə olan nəqliyyat xidmətlərinin keyfiyyətinin, dayanıqlılığının və əlçatanlığının artırılması məqsədləri üçün istifadə olunacaqdır.
Tarif dəyişikliyindən sonra da Aİ-92 markalı avtomobil benzininin və dizel yanacağının pərakəndə satış qiymətləri əksər ölkələrlə müqayisədə yüksək deyil.
Qərarlar 2026-cı il 1 yanvar tarixindən qüvvəyə minir.
Aİ-92 markalı benzinin və dizelin tarifləri müəyyənləşdirilib.

В Азербайджане подорожали бензин марки АИ-92 и дизельное топливо
В последние годы рост численности населения крупных городов и увеличение числа жителей, проживающих в пригородных зонах, привели к возникновению новых вызовов, связанных с транспортными системами и мобильностью.
В целях обеспечения устойчивости регулярных пассажирских перевозок автомобильным транспортом, качества и безопасности услуг, предоставляемых пассажирам, а также эффективной организации деятельности перевозчиков с учётом передовых международных требований и практики, в сентябре 2025 года соответствующим Указом был создан Целевой бюджетный фонд «Общественный транспорт».
В качестве одного из источников формирования доходов Фонда определена часть дорожного налога, перечисляемая в Фонд с каждого литра автомобильного бензина, дизельного топлива и сжиженного газа.
В соответствии с изменениями, внесёнными в законодательство, размер дорожного налога установлен в размере 7 гяпиков за каждый литр топлива.
В связи с этим соответствующим решением Тарифного (ценового) совета цена 1 литра бензина марки АИ-92 изменена с 1 маната 10 гяпиков до 1 маната 15 гяпиков, а цена 1 литра дизельного топлива — с 1 маната до 1 маната 10 гяпиков.
Часть средств, получаемых от топливных тарифов, будет направляться в Целевой бюджетный фонд «Общественный транспорт» и использоваться для предоставления населению более качественных транспортных услуг, обеспечения безопасности всех участников дорожного движения с учётом перспективного развития территорий, а также повышения качества, устойчивости и доступности услуг общественного транспорта.
Даже после изменения тарифов розничные цены на автомобильный бензин марки АИ-92 и дизельное топливо остаются невысокими по сравнению с большинством стран.
Решения вступают в силу с 1 января 2026 года.
Установлены тарифы на бензин марки АИ-92 и дизельное топливо.