Azərbaycanda Aİ-92 markalı benzin və dizel bahalaşdı
Son illərdə iri şəhərlərin artan əhalisi və şəhərətrafı ərazilərdə məskunlaşanların çoxalması nəqliyyat sistemləri və mobilliklə bağlı yeni çağırışların ortaya çıxmasına səbəb olmuşdur.
Avtomobil nəqliyyatı ilə müntəzəm sərnişin daşınmalarının dayanıqlılığının, sərnişinlərə göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin və təhlükəsizliyinin təmin olunması, qabaqcıl beynəlxalq tələblər və təcrübə nəzərə alınmaqla bu sahədə fəaliyyət göstərən daşıyıcıların işinin səmərəli təşkili məqsədilə 2025-ci ilin sentyabr ayında müvafiq Fərmanla “İctimai nəqliyyat” Məqsədli Büdcə Fondu yaradılıb.
Fondu formalaşdıran mədaxil mənbələrindən biri kimi, avtomobil benzininin, dizelin və maye qazın hər litrinə görə yol vergisinin Fonda köçürülən hissəsi müəyyən edilib.
Qanunvericiliyə edilən dəyişikliyə əsasən, yanacağın hər litrinə görə yol vergisi 7 qəpik müəyyənləşdirilib.
Bununla bağlı, Tarif (qiymət) Şurasının müvafiq qərarı ilə Aİ-92 markalı benzinin 1 litrinin qiyməti 1 manat 10 qəpikdən 1 manat 15 qəpiyə, dizelin 1 litrinin qiyməti isə 1 manatdan 1 manat 10 qəpiyə dəyişdirilib.
Yanacaq tariflərinin müəyyən hissəsi “İctimai nəqliyyat” Məqsədli Büdcə Fonduna yönəldilməklə, əhaliyə daha keyfiyyətli nəqliyyat xidmətlərinin göstərilməsinə, ərazinin perspektiv inkişafı nəzərə alınmaqla yol hərəkətinin bütün iştirakçılarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə, ümumi istifadədə olan nəqliyyat xidmətlərinin keyfiyyətinin, dayanıqlılığının və əlçatanlığının artırılması məqsədləri üçün istifadə olunacaqdır.
Tarif dəyişikliyindən sonra da Aİ-92 markalı avtomobil benzininin və dizel yanacağının pərakəndə satış qiymətləri əksər ölkələrlə müqayisədə yüksək deyil.
Qərarlar 2026-cı il 1 yanvar tarixindən qüvvəyə minir.
Aİ-92 markalı benzinin və dizelin tarifləri müəyyənləşdirilib.

In Azerbaijan, AI-92 gasoline and diesel fuel have become more expensive
In recent years, the growing population of large cities and the increasing number of people settling in suburban areas have led to the emergence of new challenges related to transportation systems and mobility.
In order to ensure the sustainability of regular passenger transportation by road, the quality and safety of services provided to passengers, and the efficient organization of the activities of carriers operating in this field, taking into account advanced international requirements and practices, the “Public Transport” Targeted Budget Fund was established by a relevant Decree in September 2025.
As one of the sources of revenue for the Fund, a portion of the road tax transferred to the Fund for each liter of motor gasoline, diesel fuel, and liquefied gas has been determined.
According to the amendments made to the legislation, the road tax per liter of fuel has been set at 7 gapiks.
In this regard, by the relevant decision of the Tariff (Price) Council, the price of 1 liter of AI-92 gasoline has been changed from 1 manat 10 gapiks to 1 manat 15 gapiks, while the price of 1 liter of diesel fuel has been increased from 1 manat to 1 manat 10 gapiks.
A certain portion of fuel tariffs will be directed to the “Public Transport” Targeted Budget Fund and used to provide higher-quality transportation services to the population, ensure the safety of all road users taking into account the prospective development of the territory, and increase the quality, sustainability, and accessibility of public transport services.
Even after the tariff changes, the retail prices of AI-92 motor gasoline and diesel fuel are not high compared to most countries.
The decisions will enter into force on January 1, 2026.
The tariffs for AI-92 gasoline and diesel fuel have been determined.