15 yaşına çatmamış şəxsin işə cəlb edilməsi
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti 15 yaşına çatmamış şəxsin işə cəlb edilməsi məsələsinə aydınlıq gətirib.
Xidmətin məlumatına görə, Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə əsasən, işəgötürən tərəfindən 15 yaşına çatmamış şəxslərin işə cəlb edilməsi yolverilməzdir. Bu hal uşaq hüquqlarının pozulması olmaqla yanaşı, inzibati məsuliyyət yaradır.
Qanun pozuntusuna yol verildiyi halda:
- vəzifəli şəxslər 1 000–1 500 manatadək məbləğdə;
- hüquqi şəxslər isə 3 000–5 000 manatadək məbləğdə cərimə edilir.

Employment of a person under the age of 15
The State Labour Inspection Service under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population has clarified the issue of employing persons under the age of 15.
According to the Service, under the legislation of the Republic of Azerbaijan, it is prohibited for employers to engage persons who have not reached the age of 15 in employment. This constitutes a violation of children’s rights and gives rise to administrative liability.
In case of a legal violation:
- officials are fined between 1,000 and 1,500 manats;
- legal entities are fined between 3,000 and 5,000 manats.