15 yaşına çatmamış şəxsin işə cəlb edilməsi
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti 15 yaşına çatmamış şəxsin işə cəlb edilməsi məsələsinə aydınlıq gətirib.
Xidmətin məlumatına görə, Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə əsasən, işəgötürən tərəfindən 15 yaşına çatmamış şəxslərin işə cəlb edilməsi yolverilməzdir. Bu hal uşaq hüquqlarının pozulması olmaqla yanaşı, inzibati məsuliyyət yaradır.
Qanun pozuntusuna yol verildiyi halda:
- vəzifəli şəxslər 1 000–1 500 manatadək məbləğdə;
- hüquqi şəxslər isə 3 000–5 000 manatadək məbləğdə cərimə edilir.

Лицо, не достигшее 15-летнего возраста, привлечение к работе
Государственная служба инспекции труда при Министерстве труда и социальной защиты населения разъяснила вопрос привлечения к работе лиц, не достигших 15-летнего возраста.
По информации Службы, в соответствии с законодательством Азербайджанской Республики привлечение работодателем к работе лиц, не достигших 15 лет, является недопустимым. Данное деяние считается нарушением прав ребенка и влечет административную ответственность.
В случае допущения правонарушения:
- должностные лица штрафуются на сумму от 1 000 до 1 500 манатов;
- юридические лица — на сумму от 3 000 до 5 000 манатов.