2026-cı ildən özəl sektorda gəlir vergisi üzrə yeni mərhələli güzəştlər
Özəl sektorda çalışan fiziki şəxslərin gəlir vergisinə tətbiq edilən 7 illik güzəştlər 2025-ci ilin sonunda başa çatıb.
Bununla bağlı Vergi Məcəlləsində edilmiş dəyişikliklər 2026-cı il yanvarın 1-dən qüvvəyə minib. Həmin tarixdən etibarən qeyri-neft-qaz sektorunun özəl bölməsində fiziki şəxslərin gəlir vergisinə dair yeni, mərhələli güzəştlərin tətbiqinə başlanılır. Məqsəd islahatların nəticələrinin qorunması və əmək gəlirləri üzrə “ağarma” imkanlarının dəstəklənməsinin davam etdirilməsidir. Bu səbəbdən, daha az gəlirlərə aşağı vergi yükünü müəyyən etməklə qeyri-neft-qaz sektorunun özəl bölməsində əməkhaqlarının tədricən, mərhələli şəkildə vergiyə cəlb olunması nəzərdə tutulur.
Aylıq məbləğindən asılı olaraq, 2.500 manatadək gəlirlər 2026-cı ildən 3 faiz, 2027-ci ildən 5 faiz, sonrakı illərdən isə 7 faiz, 2.500-8.000 manat aralığında gəlirlər 10 faiz və 8.000 manatdan yuxarı gəlirlər 14 faiz dərəcə ilə vergiyə cəlb olunacaq. Bu zaman işçinin aylıq gəliri 2.500 manatadək olduqda həmin məbləğin 200 manatlıq hissəsindən gəlir vergisinin tutulmaması ilə bağlı güzəşt qüvvədə qalacaq.
Bəs 2026-cı ildən fiziki şəxslərin gəlir vergisi necə hesablanacaq? suala ekspert Nüsrət Xəlilov aydınlıq gətirir.
Qüvvədə olan qanunvericiliyə görə, hazırda əməkhaqqından aşağıdakı icbari ödənişlər tutulur:
1. Fiziki şəxslərin gəlir vergisi üzrə – fiziki şəxsin gəliri əsasında müəyyən olunmuş qayda və dərəcədə tutularaq dövlət büdcəsinə ödənilən vəsait.
2. Məcburi dövlət sosial sığorta haqqı üzrə – sığortalamaya görə sığortaçıya verilən pul vəsaitidir. Şəxsin pensiya kapitalının formaşlaması və müəyyən olunmuş müavinətlərdən istifadə etməsinə hüquq verən ödəniş.
3. İşsizlikdən sığorta haqqı üzrə – nəzərdə tutulmuş hallarda sığortaolunanların itirilmiş əməkhaqlarının kompensasiya edilməsinə yönəldilmiş təminat forması.
4. İcbari tibbi sığorta haqqı üzrə – xidmətlər zərfinə daxil olan tibbi xidmətlərdən istifadə etmək üçün ilkin səhiyyə xidmətlərinin, təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardımın göstərilməsinə təminat verən ödəniş forması.

New phased income tax incentives in the private sector starting from 2026
The 7-year income tax incentives for individuals working in the private sector ended at the end of 2025.
Amendments to the Tax Code related to this came into effect on January 1, 2026. From this date, new phased incentives for income tax for individuals in the private sector outside the oil and gas industry are being implemented. The goal is to preserve the results of reforms and continue supporting the “formalization” of labor income. Therefore, by applying a lower tax burden to lower incomes, salaries in the private sector outside the oil and gas sector will be gradually and progressively taxed.
Depending on monthly income: incomes up to 2,500 manats will be taxed at 3% in 2026, 5% in 2027, and 7% in subsequent years; incomes between 2,500–8,000 manats at 10%, and incomes above 8,000 manats at 14%. In this case, if an employee’s monthly income is up to 2,500 manats, the 200-manat portion of the income will remain exempt from income tax.
Expert Nusrat Khalilov explains how personal income tax will be calculated from 2026.
According to current legislation, the following mandatory payments are deducted from salaries:
1. Personal income tax — funds paid to the state budget based on the individual’s income according to established rules and rates.
2. Mandatory state social insurance contributions — payments to the insurer that form the individual’s pension capital and grant the right to use prescribed benefits.
3. Unemployment insurance contributions — a form of compensation for lost wages in prescribed situations.
4. Mandatory health insurance contributions — payments that provide access to included health services, primary healthcare, and emergency and urgent medical assistance.