Vergi sistemində yenilik: Azərbaycanda kimlərə maliyyə sanksiyası tətbiq edilməyəcək?
"Vergi Məcəlləsinə edilən dəyişikliklərə əsasən, bu ildən Azərbaycanda "üfüqi monitorinq"in tətbiqinə start verildi. Yeni monitorinq vergi risklərini müvafiq orqana əvvəlcədən açıqlamaq imkanı yaradır. Bu isə o deməkdir ki, səyyar vergi yoxlamalarının keçirilməsi yalnız istisna hallarda mümkün olacaq".
Gələn ildən bu şəxslərdən yeni qaydada gəlir vergisi tutulacaq - TƏSDİQLƏNDİ
Bunu deputat Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında paylaşımında bildirib.
Deputat qeyd edib ki, praktik olaraq, yeni qaydalar səyyar yoxlamaların sayını daha da minimallaşdıracaq:
"Bütövlükdə, son illər səyyar yoxlamaların sayının azalması müşahidə olunur. Belə ki, 2024-cü ildə 800 mindən çox aktiv vergi ödəyicisinə münasibətdə cəmi 384 səyyar vergi yoxlaması aparılıb. Səyyar yoxlamaların sayı 2023-cü illə müqayisədə 29%, 2018-ci ilə nisbətən isə 5 dəfə azalıb.
Yeni monitorinqdə vacib məqamlardan biri də bəzi hallarda maliyyə sanksiyalarının tətbiq olunmamasıdır. Yeni dəyişikliklərə əsasən, risklər əvvəlcədən vergi orqanına açıqlanıbsa, maliyyə sanksiyası tətbiq edilməyəcək. Yalnız açıqlanmayan risklər vergi orqanı tərəfindən aşkar edildikdə - 25% maliyyə sanksiyasının tətbiqi nəzərdə tutulur".
Vergi orqanı "üfüqi monitorinq"in əhatə etdiyi dövr ərzində təqdim edilən məlumatları elektron formada izləyəcək:
"Yeni sistemin əsas üstünlüyü əvvəlcədən məsləhətləşmə mexanizmi ilə vergi risklərinin azaldılmasıdır. Maliyyə intizamının və korporativ idarəetmənin yaxşılaşmasına xidmət edəcək "üfüqi monitorinq" iştirakçılarına əsas vəsaitlər üzrə amortizasiyanı "azalan qalıq" və ya "düz xətt" metodu ilə hesablamaq seçiminin verilməsi də nəzərdə tutulur.
Avtomatlaşdırılmış uçot aparan və daxili nəzarət sistemini tətbiq edən orta və iri sahibkarlar "üfüqi monitorinq"ə qoşula bilərlər. Bu, həmçinin orta və iri ödəyicilərlə vergi orqanları arasında şəffaf əməkdaşlıq mexanizmi kimi xarakterizə olunur".

Innovation in the tax system: who in Azerbaijan will not be subject to financial sanctions?
According to the amendments made to the Tax Code, the implementation of “horizontal monitoring” has been launched in Azerbaijan as of this year. The new monitoring mechanism enables taxpayers to disclose tax risks to the relevant authority in advance. This means that on-site tax audits will only be possible in exceptional cases.
From next year, income tax will be withheld from these individuals under new rules — CONFIRMED.
This was announced by Member of Parliament Vugar Bayramov in a post on his social media account.
The MP noted that, in practice, the new rules will further minimize the number of on-site tax audits:
“Overall, a decrease in the number of on-site audits has been observed in recent years. For instance, in 2024, only 384 on-site tax audits were conducted with respect to more than 800,000 active taxpayers. The number of such audits decreased by 29% compared to 2023 and by five times compared to 2018.
One of the key aspects of the new monitoring system is the non-application of financial sanctions in certain cases. According to the new amendments, if risks are disclosed to the tax authority in advance, no financial sanctions will be applied. A financial sanction of 25% is envisaged only when undisclosed risks are identified by the tax authority.”
During the period covered by “horizontal monitoring,” the tax authority will electronically monitor the information submitted:
“The main advantage of the new system is the reduction of tax risks through a pre-consultation mechanism. Participants in ‘horizontal monitoring,’ which will contribute to improving financial discipline and corporate governance, will also be given the option to calculate depreciation on fixed assets using either the declining balance method or the straight-line method.
Medium and large-sized enterprises that maintain automated accounting systems and implement internal control mechanisms may join ‘horizontal monitoring.’ This is also characterized as a mechanism of transparent cooperation between tax authorities and medium and large taxpayers.”