Ödənişli yaradıcılıq məzuniyyətləri kimlərə verilə bilər?
Suala Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti aydınlıq gətirib.
Məlumata əsasən, işəgötürənlə əmək münasibətlərində olmaqla yanaşı doktoranturada müvafiq elmi dərəcə almaq üçün təhsilini davam etdirən işçilərə dissertasiya işlərini tamamlamaq, həmçinin müəlliflərə dərsliklər və ya dərs vəsaiti yazmaq üçün ödənişli yaradıcılıq məzuniyyətləri verilə bilər. Fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işini tamamlamaqdan ötrü iki təqvim ayınadək, elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işini tamamlamaqdan ötrü isə üç təqvim ayınadək ödənişli yaradıcılıq məzuniyyəti verilir. Bu yaradıcılıq məzuniyyətlərindən işçi müvafiq elmi şuranın qərarına uyğun olaraq ona verilən arayış əsasında istifadə edir.
İşləməklə yanaşı doktoranturada təhsil alan işçilərə hər tədris ilində 30 təqvim günü ödənişli məzuniyyət verilir.
Dərsliklər və ya dərs vəsaitləri yazmaqla məşğul olan işçilərə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının qərarı ilə və arayışı əsasında 3 ayadək ödənişli yaradıcılıq məzuniyyəti verilə bilər.
Müvafiq elmi şura və ya müvafiq icra hakimiyyəti orqanı yaradıcılıq məzuniyyətlərinin müddətini və onlardan istifadə olunması məsələlərini qabaqcadan işəgötürənlə məsləhətləşməklə müəyyən etməlidir.
Yaradıcılıq məzuniyyəti müddətində ödənilən əməkhaqqı işçinin vəzifəsi üçün müəyyən olunmuş aylıq əməkhaqqından hesablanır.

The issue was clarified by the State Labour Inspection Service under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population.
According to the information provided, employees who are in an employment relationship with an employer and at the same time continue their studies in doctoral programs to obtain the relevant academic degree may be granted paid creative leave to complete their dissertation work. Paid creative leave may also be granted to authors for writing textbooks or teaching materials. To complete a dissertation for obtaining a PhD degree, paid creative leave of up to two calendar months is granted, while for obtaining a Doctor of Sciences degree, paid creative leave of up to three calendar months is provided. Such creative leave is used on the basis of a certificate issued in accordance with the decision of the relevant academic council.
Employees who pursue doctoral studies while working are granted 30 calendar days of paid leave in each academic year.
Employees engaged in writing textbooks or teaching materials may be granted paid creative leave of up to three months based on the decision and certificate of the relevant executive authority.
The relevant academic council or executive authority must determine the duration of creative leave and the procedure for its use in advance, in consultation with the employer.
The salary paid during the period of creative leave is calculated based on the monthly salary established for the employee’s position.