Pensiyalar bu qədər artırılacaq - Nazir açıqladı
"Hər il ölkə başçısının müvafiq sərəncamına əsasən əmək pensiyalarının indeksləşdirilməsi həyata keçirilir".
Bu fikirləri əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev deyib. 2026-cı ildə də 1.1 milyon vətəndaşın pensiyalarının indeksləşdirilməsi nəzərdə tutulub:
"İndeksasiyanın təqribən 9 faiz səviyyəsində həyata keçirilməsi təmin olunacaq. Mexanizm Dövlət Statistika Komitəsi (DSK) tərəfindən elan edilən əvvəlki il üzrə orta aylıq əməkhaqqının artım tempinə uyğun olaraq tətbiq edilir. Qeyd olunan qurum bu rəqəmləri elan etdikdən sonra indeksasiyanın dəqiq məbləği müəyyənləşəcək. Həmçinin işləyən şəxslərin fərdi şəxsi hesablarında qeydə alınmış pensiya kapitallarının da indeksləşdirilməsi 2026-cı ildə nəzərdə tutulub".
2026-cı ildə də əhalinin aktiv məşğulluq tədbirlərinə cəlb olunması həm nazirlik, həm də Dövlət Məşğulluq Agentliyi üçün əsas prioritetlərdən biri olacaq:
"Agentlik 2026-cı ildə 400 minə yaxın şəxsin aktiv məşğulluq tədbirlərinə cəlb olunacağını proqnozlaşdırır".

Пенсии будут увеличены на такую сумму — министр сообщил
«Ежегодно на основании соответствующего распоряжения главы государства проводится индексация трудовых пенсий».
Об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев. В 2026 году также предусмотрена индексация пенсий 1,1 миллиона граждан:
«Индексация будет обеспечена примерно на уровне 9 процентов. Механизм применяется в соответствии с темпами роста среднемесячной заработной платы за предыдущий год, объявляемыми Государственным комитетом статистики (ГКС). После объявления этих показателей данным ведомством будет определен точный размер индексации. Кроме того, в 2026 году предусмотрена индексация пенсионных капиталов, зафиксированных на индивидуальных лицевых счетах работающих лиц».
В 2026 году вовлечение населения в активные меры занятости также станет одним из основных приоритетов как для министерства, так и для Государственного агентства занятости:
«Агентство прогнозирует, что в 2026 году к активным мерам занятости будет привлечено около 400 тысяч человек».