Bu il yanvarın 1-nə Azərbaycanda 1 674 984 vergi ödəyicisi olub.
Vergi ödəyicilərinin 86,8 %-i fiziki şəxslər, 13,2 %-i hüquqi şəxslər və digər təşkilatlardır. Son 1 ildə fərdi sahibkarların sayı 4,6 %, idarə, müəssisə və təşkilatların sayı isə 6,6 % artıb.
Ötən il dekabrın sonuna qeydiyyatda olan kommersiya qurumlarının sayı isə 1 il əvvələ nisbətən 7,2 % çox – 204 065 vahid təşkil edib.
2025-ci ildə 14 051 vahid kommersiya qurumu dövlət qeydiyyatından keçib ki, onların 88,7 %-i yerli investisiyalı, 11,3 %-i xarici investisiyalıdır. Kommersiya qurumlarının 85,1 %-i elektron qaydada qeydiyyata alınıb. Yerli investisiyalı məhdud məsuliyyətli cəmiyyətlərin e-qeydiyyatının xüsusi çəkisi 96,5 % təşkil edib.
Dövlət qeydiyyatında olan kommersiya hüquqi şəxslərin 92 %-i məhdud məsuliyyətli cəmiyyət, 1,1 %-i səhmdar cəmiyyət, 1,1 %-i kooperativ və s. formalarda yaradılıb.
Gələn ildən bu şəxslərdən yeni qaydada gəlir vergisi tutulacaq - TƏSDİQLƏNDİ
Bu barədə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, bu, ötən il yanvarın 1-i ilə müqayisədə 4,9 % çoxdur.

The number of taxpayers in Azerbaijan has increased by 5%
This was reported with reference to the State Tax Service under the Ministry of Economy of Azerbaijan.
According to the data, this represents an increase of 4.9% compared to January 1 of last year.
Of all taxpayers, 86.8% are individuals, while 13.2% are legal entities and other organizations. Over the past year, the number of individual entrepreneurs increased by 4.6%, and the number of administrations, enterprises, and organizations rose by 6.6%.
As of the end of December last year, the number of registered commercial entities increased by 7.2% year-on-year, reaching 204,065 entities.
In 2025, 14,051 commercial entities were registered, of which 88.7% had domestic investment and 11.3% had foreign investment. 85.1% of commercial entities were registered electronically. The share of electronic registration for domestically invested limited liability companies reached 96.5%.
92% of registered commercial legal entities were established as limited liability companies, 1.1% as joint-stock companies, 1.1% as cooperatives, and the rest in other organizational and legal forms.
As of January 1 this year, there were 1,674,984 taxpayers in Azerbaijan.
Starting next year, income tax will be collected from these individuals under new rules — APPROVED.