Müharibə əlilləri və şəhid ailələri daşınmaz əmlakın qeydiyyatına dair dövlət rüsumundan azad edilir
- Oxunma 32
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən ardıcıl sosial islahatlar çərçivəsində əhalinin həssas sosial qruplarının rifahının yüksəldilməsi və sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində mühüm qərarlar qəbul edilir. Ölkə başçısı tərəfindən 30 dekabr 2025-ci il tarixdə qəbul edilən “Dövlət rüsumu haqqında” və “Daşınmaz əmlakın dövlət reyestri haqqında” Qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikasının Qanunu bu islahatların davamı olaraq xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Qanunlara edilən dəyişikliyə əsasən Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün, müstəqilliyinin və konstitusiya quruluşunun müdafiəsi, 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələri ilə əlaqədar, həmçinin Çernobıl AES-də hərbi xidmət vəzifələrini (xidməti vəzifələrini) yerinə yetirməklə əlaqədar əlilliyi müəyyən edilmiş, habelə şəhid ailəsi statusu almış şəxslər daşınmaz əmlakın qeydiyyatı ilə bağlı aşağıdakı xidmətlər və hüquqi hərəkətlər üzrə dövlət rüsumundan azad olunur:
- Daşınmaz əmlak üzərində mülkiyyət hüquqlarının (o cümlədən vərəsəlik nəticəsində əldə edilmiş hüquqların) dövlət qeydiyyatına alınması barədə çıxarışın verilməsi;
- Daşınmaz əmlaka dair texniki sənədlərin (pasport və plan ölçü) verilməsi;
- Bölünmə nəticəsində əvvəlki hüquq sahibində qalan hissə üzərindəki hüquqların, yüklülüyün (ipoteka, icarə, istifadə, lizinq, servitut və s.), icarə və istifadə hüquqlarının yüklülüyünün və özgəninkiləşdirilməsinin dövlət qeydiyyatının aparılması ilə bağlı çıxarışın verilməsi;
- Tikintisi başa çatmayan binanın yerləşdiyi torpaq sahəsində tərkib hissələrin (mənzil, qeyri-yaşayış sahəsi) bağlı olduğu paylarla əlaqədar təminat qeydinin aparılması, məhv olmuş daşınmaz əmlakın və onun üzərindəki hüquqların dövlət qeydiyyatının ləğvi və dövlət reyestrindən məlumatın verilməsi;
- İpotekanın əlavə dövlət qeydiyyatına alınması, ipoteka predmetinə tutmanın yönəldilməsi barədə bildirişin dövlət qeydiyyatına alınması, daşınmaz əmlakın yüklülükdən (ipoteka, icarə, istifadə, lizinq, servitut və s.) azad edilməsi, daşınmaz əmlaka dair texniki sənədlərin (pasport və plan ölçü) dublikatının verilməsi;
- Torpaq sahələri üzərində mülkiyyət və digər əşya hüquqlarının qeydiyyatı üçün mərzçəkmə işləri ilə bağlı pilonun vurulmasına görə - hər döngə nöqtəsi üçün;
- Daşınmaz əmlak üzərində hüquqların məhdudlaşdırılmasına (yüklülüyünə) dair dövlət reyestrindən arayışın verilməsi.

War veterans with disabilities and families of martyrs are exempt from the state fee for the registration of real estate
- Views 32
Within the framework of consistent social reforms implemented in Azerbaijan under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, important decisions are being adopted to improve the welfare and strengthen the social protection of vulnerable social groups. In this context, the Law of the Republic of Azerbaijan “On Amendments to the Laws of the Republic of Azerbaijan ‘On State Fees’ and ‘On the State Register of Real Estate’”, adopted by the President on 30 December 2025, is of particular importance as a continuation of these reforms.
According to the amendments made to the laws, persons whose disability has been established in connection with the defense of the territorial integrity, independence, and constitutional order of the Republic of Azerbaijan, the events of January 20, 1990, as well as the performance of military service duties at the Chernobyl Nuclear Power Plant, as well as persons granted the status of families of martyrs, are exempt from state fees for the following services and legal actions related to the registration of real estate:
- issuance of an extract on the state registration of ownership rights to real estate (including rights acquired through inheritance);
- issuance of technical documents for real estate (passport and layout plan);
- issuance of an extract related to the state registration of rights to the portion remaining with the former right holder as a result of division, encumbrances (mortgage, lease, use, leasing, servitude, etc.), as well as the encumbrance and alienation of lease and use rights;
- making a security entry related to the shares to which components (residential and non-residential units) of an unfinished building located on a land plot are attached, cancellation of the state registration of destroyed real estate and the rights thereto, and provision of information from the state register;
- additional state registration of a mortgage, state registration of a notice on foreclosure of the mortgaged property, release of real estate from encumbrances (mortgage, lease, use, leasing, servitude, etc.), issuance of duplicate technical documents for real estate (passport and layout plan);
- installation of boundary markers (pylons) during surveying works for the registration of ownership and other real rights to land plots — for each turning point;
- issuance of a certificate from the state register on restrictions (encumbrances) on rights to real estate.