Müharibə əlilləri və şəhid ailələri daşınmaz əmlakın qeydiyyatına dair dövlət rüsumundan azad edilir
- Oxunma 32
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən ardıcıl sosial islahatlar çərçivəsində əhalinin həssas sosial qruplarının rifahının yüksəldilməsi və sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində mühüm qərarlar qəbul edilir. Ölkə başçısı tərəfindən 30 dekabr 2025-ci il tarixdə qəbul edilən “Dövlət rüsumu haqqında” və “Daşınmaz əmlakın dövlət reyestri haqqında” Qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikasının Qanunu bu islahatların davamı olaraq xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Qanunlara edilən dəyişikliyə əsasən Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün, müstəqilliyinin və konstitusiya quruluşunun müdafiəsi, 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələri ilə əlaqədar, həmçinin Çernobıl AES-də hərbi xidmət vəzifələrini (xidməti vəzifələrini) yerinə yetirməklə əlaqədar əlilliyi müəyyən edilmiş, habelə şəhid ailəsi statusu almış şəxslər daşınmaz əmlakın qeydiyyatı ilə bağlı aşağıdakı xidmətlər və hüquqi hərəkətlər üzrə dövlət rüsumundan azad olunur:
- Daşınmaz əmlak üzərində mülkiyyət hüquqlarının (o cümlədən vərəsəlik nəticəsində əldə edilmiş hüquqların) dövlət qeydiyyatına alınması barədə çıxarışın verilməsi;
- Daşınmaz əmlaka dair texniki sənədlərin (pasport və plan ölçü) verilməsi;
- Bölünmə nəticəsində əvvəlki hüquq sahibində qalan hissə üzərindəki hüquqların, yüklülüyün (ipoteka, icarə, istifadə, lizinq, servitut və s.), icarə və istifadə hüquqlarının yüklülüyünün və özgəninkiləşdirilməsinin dövlət qeydiyyatının aparılması ilə bağlı çıxarışın verilməsi;
- Tikintisi başa çatmayan binanın yerləşdiyi torpaq sahəsində tərkib hissələrin (mənzil, qeyri-yaşayış sahəsi) bağlı olduğu paylarla əlaqədar təminat qeydinin aparılması, məhv olmuş daşınmaz əmlakın və onun üzərindəki hüquqların dövlət qeydiyyatının ləğvi və dövlət reyestrindən məlumatın verilməsi;
- İpotekanın əlavə dövlət qeydiyyatına alınması, ipoteka predmetinə tutmanın yönəldilməsi barədə bildirişin dövlət qeydiyyatına alınması, daşınmaz əmlakın yüklülükdən (ipoteka, icarə, istifadə, lizinq, servitut və s.) azad edilməsi, daşınmaz əmlaka dair texniki sənədlərin (pasport və plan ölçü) dublikatının verilməsi;
- Torpaq sahələri üzərində mülkiyyət və digər əşya hüquqlarının qeydiyyatı üçün mərzçəkmə işləri ilə bağlı pilonun vurulmasına görə - hər döngə nöqtəsi üçün;
- Daşınmaz əmlak üzərində hüquqların məhdudlaşdırılmasına (yüklülüyünə) dair dövlət reyestrindən arayışın verilməsi.

Инвалиды войны и семьи шехидов освобождаются от уплаты государственной пошлины за регистрацию недвижимого имущества
- Просмотры 32
В рамках последовательных социальных реформ, реализуемых в нашей стране под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, принимаются важные решения, направленные на повышение благосостояния и усиление социальной защиты уязвимых социальных групп населения. В этом контексте особое значение имеет Закон Азербайджанской Республики «О внесении изменений в законы Азербайджанской Республики “О государственной пошлине” и “О государственном реестре недвижимого имущества”», принятый Президентом страны 30 декабря 2025 года, как продолжение данных реформ.
Согласно внесённым изменениям в законы, лица, признанные инвалидами в связи с защитой территориальной целостности, независимости и конституционного строя Азербайджанской Республики, событиями 20 января 1990 года, а также выполнением служебных обязанностей при военной службе на Чернобыльской АЭС, а также лица, имеющие статус семьи шехида, освобождаются от уплаты государственной пошлины за следующие услуги и юридические действия, связанные с регистрацией недвижимого имущества:
- выдача выписки о государственной регистрации прав собственности на недвижимое имущество (в том числе прав, приобретённых в порядке наследования);
- выдача технических документов на недвижимое имущество (паспорт и поэтажный план);
- выдача выписки, связанной с государственной регистрацией прав на часть, оставшуюся у прежнего правообладателя в результате раздела, обременений (ипотека, аренда, пользование, лизинг, сервитут и др.), а также обременения и отчуждения прав аренды и пользования;
- внесение обеспечительной записи в связи с долями, к которым привязаны составные части (квартиры, нежилые помещения) на земельном участке, где расположен объект незавершённого строительства, аннулирование государственной регистрации уничтоженного недвижимого имущества и прав на него, а также предоставление информации из государственного реестра;
- дополнительная государственная регистрация ипотеки, государственная регистрация уведомления об обращении взыскания на предмет ипотеки, снятие обременений с недвижимого имущества (ипотека, аренда, пользование, лизинг, сервитут и др.), выдача дубликатов технических документов на недвижимое имущество (паспорт и поэтажный план);
- установка межевых знаков (пилонов) при проведении межевых работ для регистрации прав собственности и иных вещных прав на земельные участки — за каждую поворотную точку;
- выдача справки из государственного реестра об ограничениях (обременениях) прав на недвижимое имущество.