Orta pensiya məbləğinin 543 manatdan 590 manata çatacağı proqnozlaşdırılır
2026-cı ildə Azərbaycanda orta pensiya məbləğinin 543 manatdan 590 manata çatacağı proqnozlaşdırılır.
Bu barədə Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun (DSMF) sədri Zəka Mirzəyev 2025-ci ilin yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransında açıqlama verib. Onun sözlərinə görə, bu il yaşa görə pensiya məbləğinin hazırkı 578 manatdan 630 manatadək artacağı gözlənilir: “Ötən il Azərbaycanda əmək pensiyaçılarının ümumi sayı 1 milyon 98 min 651 nəfər olub. İl ərzində pensiya ödənişlərinə 7,1 milyard manat vəsait xərclənib ki, bu da əhaliyə yönəldilən ümumi sosial ödəniş xərclərinin 97,6%-dən çoxunu təşkil edib. 2025-ci ildə orta aylıq pensiya 2024-cü illə müqayisədə 9,3% artaraq 543 manata, yaşa görə pensiya isə 9,1% artaraq 578 manata çatıb”.
2026-cı ildə DSMF-nin xərclərinin 8 milyard 483 milyon manat, gəlirlərinin isə 8 milyard 323 milyon manat olacağı proqnozlaşdırılır. Xərclərin 8 milyard manatı pensiyaların ödənilməsinə yönəldiləcək. Eyni zamanda bu il dövlət büdcəsindən DSFM-yə 1,7 milyard manat transfert edilməsi gözlənilir.

Прогнозируется, что средний размер пенсии увеличится с 543 манатов до 590 манатов
Прогнозируется, что в 2026 году средний размер пенсии в Азербайджане увеличится с 543 манатов до 590 манатов.
Об этом сообщил председатель Государственного фонда социальной защиты (ГФСЗ) Зака Мирзаев на пресс-конференции, посвящённой итогам 2025 года. По его словам, в этом году ожидается рост пенсии по возрасту с нынешних 578 манатов до 630 манатов:
«В прошлом году общее число получателей трудовых пенсий в Азербайджане составило 1 миллион 98 тысяч 651 человек. В течение года на выплату пенсий было израсходовано 7,1 миллиарда манатов, что составило более 97,6% всех социальных выплат, направленных населению. В 2025 году средняя месячная пенсия по сравнению с 2024 годом увеличилась на 9,3% и достигла 543 манатов, а пенсия по возрасту выросла на 9,1% и составила 578 манатов».
Прогнозируется, что в 2026 году расходы ГФСЗ составят 8 миллиардов 483 миллиона манатов, а доходы — 8 миллиардов 323 миллиона манатов. Из них 8 миллиардов манатов будут направлены на выплату пенсий. В то же время в этом году ожидается перечисление трансферта из государственного бюджета в ГФСЗ в размере 1,7 миллиарда манатов.