Azərbaycanda vergi-gömrük sahəsində güzəşt və azadolmalar təsnifləşdiriləcək
Nazirlər Kabineti "Vergi və gömrük sahəsində verilmiş güzəşt və azadolmaların dövlət büdcəsinin gəlirlərinə təsirinin qiymətləndirilməsi metodologiyası və həmin güzəşt və azadolmaların reyestrinin aparılması Qaydası"nın təsdiq edilməsi haqqında" 8 fevral 2020-ci il tarixli qərarında dəyişiklik edib.
Biznes və maliyyə xəbərləri portalı xəbər verir ki, bununla bağlı Baş nazir Əli Əsədov yeni qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, vergi və gömrük sahəsində güzəşt və azadolmalar bu Qaydanın məqsədləri üçün aşağıdakı meyarlar üzrə təsnifləşdirilir:
güzəşt meyarı - azadolma meyarı ilə əhatə olunmayan və sahibkarlıq və qeyri-sahibkarlıq fəaliyyətində tətbiq olunan digər imtiyazlar;
azadolma meyarı:
- Azərbaycanın tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə nəzərdə tutulan imtiyazlar;
- "Xüsusi iqtisadi zonalar haqqında" və "Ələt azad iqtisadi zonası haqqında" qanunlarda nəzərdə tutulan imtiyazlar;
- vergi borclarının silinməsi və gömrük borclarının ləğv edilməsi ilə əlaqədar gəlirlər üzrə imtiyazlar;
- qrant, humanitar və texniki yardım üzrə imtiyazlar;
- maliyyə xidmətləri və dövlətin yaratdığı maliyyə institutlarının və təsisatlarının fəaliyyəti üzrə imtiyazlar;
- qeyri-kommersiya fəaliyyəti üzrə imtiyazlar;
- Vergi Məcəlləsinin 102-ci maddəsi ilə sosial baxımdan həssas əhali qrupu üzrə müəyyən edilən imtiyazlar.

В Азербайджане будут классифицированы налоговые и таможенные льготы и освобождения
Кабинет Министров внес изменения в решение от 8 февраля 2020 года «Об утверждении Методологии оценки влияния налоговых и таможенных льгот и освобождений на доходы государственного бюджета и Правил ведения реестра указанных льгот и освобождений».
Как сообщает портал бизнес- и финансовых новостей, в связи с этим Премьер-министр Али Асадов подписал новое решение.
Согласно решению, налоговые и таможенные льготы и освобождения для целей настоящих Правил классифицируются по следующим критериям:
критерий льготы — иные привилегии, не охватываемые критерием освобождения и применяемые в предпринимательской и непредпринимательской деятельности;
критерий освобождения:
- привилегии, предусмотренные международными договорами, стороной которых является Азербайджан;
- привилегии, предусмотренные законами «О специальных экономических зонах» и «Об Алятской свободной экономической зоне»;
- привилегии по доходам, связанным со списанием налоговой задолженности и отменой таможенной задолженности;
- привилегии по грантам, гуманитарной и технической помощи;
- привилегии в сфере финансовых услуг и деятельности финансовых институтов и организаций, созданных государством;
- привилегии по некоммерческой деятельности;
- привилегии, установленные статьей 102 Налогового кодекса для социально уязвимых групп населения.