Azərbaycanda vergi-gömrük sahəsində güzəşt və azadolmalar təsnifləşdiriləcək
Nazirlər Kabineti "Vergi və gömrük sahəsində verilmiş güzəşt və azadolmaların dövlət büdcəsinin gəlirlərinə təsirinin qiymətləndirilməsi metodologiyası və həmin güzəşt və azadolmaların reyestrinin aparılması Qaydası"nın təsdiq edilməsi haqqında" 8 fevral 2020-ci il tarixli qərarında dəyişiklik edib.
Biznes və maliyyə xəbərləri portalı xəbər verir ki, bununla bağlı Baş nazir Əli Əsədov yeni qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, vergi və gömrük sahəsində güzəşt və azadolmalar bu Qaydanın məqsədləri üçün aşağıdakı meyarlar üzrə təsnifləşdirilir:
güzəşt meyarı - azadolma meyarı ilə əhatə olunmayan və sahibkarlıq və qeyri-sahibkarlıq fəaliyyətində tətbiq olunan digər imtiyazlar;
azadolma meyarı:
- Azərbaycanın tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə nəzərdə tutulan imtiyazlar;
- "Xüsusi iqtisadi zonalar haqqında" və "Ələt azad iqtisadi zonası haqqında" qanunlarda nəzərdə tutulan imtiyazlar;
- vergi borclarının silinməsi və gömrük borclarının ləğv edilməsi ilə əlaqədar gəlirlər üzrə imtiyazlar;
- qrant, humanitar və texniki yardım üzrə imtiyazlar;
- maliyyə xidmətləri və dövlətin yaratdığı maliyyə institutlarının və təsisatlarının fəaliyyəti üzrə imtiyazlar;
- qeyri-kommersiya fəaliyyəti üzrə imtiyazlar;
- Vergi Məcəlləsinin 102-ci maddəsi ilə sosial baxımdan həssas əhali qrupu üzrə müəyyən edilən imtiyazlar.

Tax and customs exemptions and incentives will be classified in Azerbaijan
The Cabinet of Ministers has amended its decision dated February 8, 2020, titled “On the approval of the Methodology for assessing the impact of tax and customs incentives and exemptions on state budget revenues and the Rules for maintaining the register of such incentives and exemptions.”
According to the business and financial news portal, Prime Minister Ali Asadov has signed a new decision in this regard.
Under the decision, tax and customs incentives and exemptions are classified for the purposes of these Rules according to the following criteria:
incentive criterion — other privileges not covered by the exemption criterion and applied in entrepreneurial and non-entrepreneurial activities;
exemption criterion:
- privileges provided for in international treaties to which Azerbaijan is a party;
- privileges stipulated in the laws “On Special Economic Zones” and “On the Alat Free Economic Zone”;
- privileges related to income arising from the write-off of tax liabilities and the cancellation of customs debts;
- privileges related to grants, humanitarian aid, and technical assistance;
- privileges related to financial services and the activities of financial institutions and entities established by the state;
- privileges related to non-commercial activities;
- privileges determined for socially vulnerable population groups under Article 102 of the Tax Code.