Vergi hesablanan əməkhaqqı məbləğinin 200 manat azaldılması nəyə əsaslanır?
Vergi Məcəlləsinin 101.1-1.1-ci maddəsində qeyd edilib ki, aylıq əməkhaqqı məbləği 2.500 manatadək olduqda 3 faiz, 2.500 manatdan 8.000 manatadək olduqda 75 manat + 2.500 manatdan 8.000 manatadək olan məbləğin 10 faizi, 8.000 manatdan çox olduqda 675 manat + 8.000 manatdan çox olan məbləğin 14 faizi vergiyə cəld edilir. Məcəllənin 101.1-1.1-ci maddəsində əməkhaqqından 200 manat çıxmaqla vergiyə cəlbolunma qeyd edilməyib. Bəs əməkhaqqı hesablayarkən 200 manat çıxılmaqla vergiyə cəlb edilir, yoxsa birbaşa 3 faizə vurmaqla hesablanır?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 102.1.6-cı maddəsinə əsasən, fiziki şəxsin əsas iş yerində hər hansı muzdlu işlə əlaqədar əldə edilən aylıq gəliri 2.500 manatadək olduqda 200 manat, illik gəliri 30.000 manatadək olduqda 2.400 manat məbləğində olan hissəsi gəlir vergisindən azaddır.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 102.1.6-cı maddəsi

On what basis is the taxable salary amount reduced by 200 manats?
Article 101.1-1.1 of the Tax Code states that if the monthly salary amount is up to 2,500 manats, a tax rate of 3 percent applies; if it is from 2,500 to 8,000 manats, the tax is 75 manats plus 10 percent of the amount between 2,500 and 8,000 manats; and if it exceeds 8,000 manats, the tax is 675 manats plus 14 percent of the amount exceeding 8,000 manats.
Article 101.1-1.1 of the Tax Code does not specify taxation after deducting 200 manats from the salary. Therefore, the question arises: when calculating salary, is taxation applied after deducting 200 manats, or is the tax calculated directly by applying the 3 percent rate?
The State Tax Service under the Ministry of Economy has reported that, pursuant to Article 102.1.6 of the Tax Code, 200 manats of the monthly income earned by an individual from salaried employment at their main place of work, provided that the income does not exceed 2,500 manats, as well as 2,400 manats of annual income up to 30,000 manats, are exempt from income tax.
Legal basis: Article 102.1.6 of the Tax Code