Kimlər 75%-lik vergi güzəştindən yararlana bilər?
2025-ci ilin oktyabr ayında əmək müqaviləmə xitam verib fərdi sahibkar kimi fəaliyyətə başlamışam. Banklara (əvvəlki iş yerimdən fərqli yerə) “6202202 - Optimal qərarların seçilməsi məsələləri üzrə məsləhətlər” koduna uyğun məsləhət xidməti göstərirəm. 2025-ci il oktyabr-dekabr dövrü üzrə sahibkarlıq fəaliyyətindən gəlirim 45.000 manatdan azdır. 2025-ci il üzrə gəlir vergisi ödəyərkən 75%-lik güzəştdən yararlana bilərəmmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, 2025-ci il yanvarın 1-dən etibarən Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1-ci maddəsində qeyd olunan fəaliyyət növləri ilə məşğul olan fiziki şəxslərin həmin fəaliyyət növlərindən təqvim ili üzrə əldə etdiyi gəlirlərin (xərclər nəzərə alınmadan) həcmi 45.000 manata qədər olduqda, həmin gəlirlərin 75 faizi gəlir vergisindən azaddır.
Qeyd olunan fəaliyyət növlərinə proqram təminatının işlənməsi sahəsində xidmətlər, layihə-dizayn və dekorasiya xidmətləri, tərcümə xidməti, reklam xidməti, araşdırma və tədqiqat sahəsində fəaliyyət, elm, təhsil, mədəniyyət və idman sahəsində göstərilən xidmətlər, hüquq, sərbəst auditor, mühasibat və maliyyə sahəsi üzrə məsləhət xidmətləri, jurnalistlərin fəaliyyəti, bazar konyukturunun öyrənilməsi, qiymətləndirmə fəaliyyəti, avtonəqliyyat vasitələri ilə yükdaşımalar istisna olmaqla, sifarişlərin çatdırılması və kuryer fəaliyyəti, turizm bələdçiliyi və xidmətlərin ixracı aiddir.
Bildiririk ki, vergi ödəyicisi tərəfindən əmtəəsiz əməliyyatlar aparıldığı halda, bu maddə ilə müəyyən edilmiş vergi güzəşti əmtəəsiz əməliyyatlardan yaranan gəlirlərə və Vergi Məcəllənin 102.1.30-1-ci maddəsində nəzərdə tutulan fəaliyyət sahələrində muzdlu işçi kimi çalışan fiziki şəxsin əmək müqaviləsinə xitam verildiyi, həmin fəaliyyətlə fərdi sahibkar kimi məşğul olduğu və fərdi sahibkar kimi fəaliyyətə başladığı tarixdən bir il müddətində eyni xidmətləri tam və ya qismən əvvəlki işəgötürənə göstərdiyi halda, həmin fərdi sahibkara nəzərdə tutulan güzəşt şamil edilmir.
Əlavə olaraq nəzərinizə çatdırırıq ki, nəzərdə tutulan fəaliyyət sahələri ilə məşğul olan fiziki şəxs eyni zamanda digər fəaliyyət sahəsi ilə də məşğul olduqda, Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş güzəşt hüququndan yalnız o halda istifadə edə bilər ki, həmin fəaliyyət sahələrindən əldə edilən illik gəlirlərin illik ümumi gəlirlərdə xüsusi çəkisi 50 faizdən az olmasın.
Sorğuya cavab olaraq bildirik,ki optimal qərarların seçilməsi məsələləri üzrə məsləhət xidmətləri Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1 ci maddəsində qeyd edilmiş fəaliyyət növünə aid olunmadığından, nəzərdə tutulan güzəşt şamil edilməyəcək.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1-ci maddəsi

Who can benefit from a 75% tax incentive?
In October 2025, my employment contract was terminated, and I started operating as an individual entrepreneur. I provide consultancy services to banks (different from my former employer) in accordance with code “6202202 – Consultancy on the selection of optimal decisions.” My income from entrepreneurial activity for the period October–December 2025 is less than 45,000 manats. Can I benefit from the 75% tax incentive when paying income tax for 2025?
The State Tax Service under the Ministry of Economy has reported that, starting from January 1, 2025, if the income earned during a calendar year (without considering expenses) by individuals engaged in the types of activities specified in Article 102.1.30-1 of the Tax Code does not exceed 45,000 manats, 75% of such income is exempt from income tax.
The specified types of activities include software development services, project design and decoration services, translation services, advertising services, research and development activities, services provided in the fields of science, education, culture, and sports, legal services, independent auditing, accounting and financial consultancy services, journalistic activities, market research, valuation activities, order delivery and courier services (excluding freight transportation by motor vehicles), tourism guiding, and export of services.
It is noted that if non-goods transactions are carried out by a taxpayer, the tax incentive established under this article does not apply to income derived from such non-goods transactions. Additionally, if an individual who previously worked as an employee in the activity areas specified in Article 102.1.30-1 of the Tax Code terminates their employment contract, engages in the same activity as an individual entrepreneur, and provides the same services wholly or partially to their former employer within one year from the date of commencement of entrepreneurial activity, the tax incentive shall not apply to that individual entrepreneur.
Furthermore, if an individual engaged in the specified activity areas is simultaneously involved in other types of activities, they may benefit from the tax incentive provided under Article 102.1.30-1 of the Tax Code only if the share of annual income obtained from those specified activities in the total annual income is not less than 50%.
In response to the inquiry, it is stated that consultancy services on the selection of optimal decisions do not fall under the activity types specified in Article 102.1.30-1 of the Tax Code; therefore, the envisaged tax incentive will not be applicable.
Legal basis: Article 102.1.30-1 of the Tax Code