Nazirlər Kabineti vergi və gömrük güzəşt və azadolmalarına dair qərarlarında dəyişiklik edib
Nazirlər Kabineti "Vergi və gömrük sahəsində verilmiş güzəşt və azadolmaların dövlət büdcəsinin gəlirlərinə təsirinin qiymətləndirilməsi metodologiyası və həmin güzəşt və azadolmaların reyestrinin aparılması Qaydası"nın və “Vergi və gömrük güzəştlərinin səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi Qaydaları”nın təsdiq edilməsi haqqında müvafiq olaraq 2020-ci il 8 fevral və 3 noyabr tarixli qərarlarında dəyişiklik edib.
Baş nazir Əli Əsədovun imzaladığı qərara əsasən, vergi və gömrük sahəsində güzəşt və azadolmaların qiymətləndirilməsinin aparılması məqsədilə meyarlar təsnifləşdirilib.
Dəyişikliklər vergi və gömrük güzəşt və azadolmalarının uçotunun daha dəqiq aparılmasına, səmərəliliyinin qiymətləndirilməsinə və büdcə gəlirlərinə təsirinin təhlilinə xidmət edir.

Кабинет Министров внес изменения в свои решения, касающиеся налоговых и таможенных льгот и освобождений
Кабинет Министров внес изменения в свои решения от 8 февраля и 3 ноября 2020 года об утверждении соответственно «Методологии оценки влияния налоговых и таможенных льгот и освобождений на доходы государственного бюджета и Правил ведения реестра этих льгот и освобождений», а также «Правил оценки эффективности налоговых и таможенных льгот».
Согласно решению, подписанному Премьер-министром Али Асадовым, были классифицированы критерии с целью проведения оценки налоговых и таможенных льгот и освобождений.
Изменения направлены на более точный учет налоговых и таможенных льгот и освобождений, оценку их эффективности и анализ их влияния на доходы бюджета.