Nazirlər Kabineti vergi və gömrük güzəşt və azadolmalarına dair qərarlarında dəyişiklik edib
Nazirlər Kabineti "Vergi və gömrük sahəsində verilmiş güzəşt və azadolmaların dövlət büdcəsinin gəlirlərinə təsirinin qiymətləndirilməsi metodologiyası və həmin güzəşt və azadolmaların reyestrinin aparılması Qaydası"nın və “Vergi və gömrük güzəştlərinin səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi Qaydaları”nın təsdiq edilməsi haqqında müvafiq olaraq 2020-ci il 8 fevral və 3 noyabr tarixli qərarlarında dəyişiklik edib.
Baş nazir Əli Əsədovun imzaladığı qərara əsasən, vergi və gömrük sahəsində güzəşt və azadolmaların qiymətləndirilməsinin aparılması məqsədilə meyarlar təsnifləşdirilib.
Dəyişikliklər vergi və gömrük güzəşt və azadolmalarının uçotunun daha dəqiq aparılmasına, səmərəliliyinin qiymətləndirilməsinə və büdcə gəlirlərinə təsirinin təhlilinə xidmət edir.

The Cabinet of Ministers has made amendments to its decisions regarding tax and customs incentives and exemptions
The Cabinet of Ministers has amended its decisions dated February 8 and November 3, 2020, on the approval of the “Methodology for Assessing the Impact of Tax and Customs Incentives and Exemptions on State Budget Revenues and the Rules for Maintaining the Register of Such Incentives and Exemptions,” as well as the “Rules for Assessing the Effectiveness of Tax and Customs Incentives.”
According to the decision signed by Prime Minister Ali Asadov, criteria have been classified for the purpose of evaluating tax and customs incentives and exemptions.
The amendments aim to ensure more accurate accounting of tax and customs incentives and exemptions, assess their effectiveness, and analyze their impact on budget revenues.