Əlilliyi olan övladına görə işçiyə hansı vergi güzəşti verilir?
22 yaşlı, 2-ci dərəcəli əlil övladı olan (əmək qabiliyyətinin itirilməsi 70 faiz), eyni zamanda orqanizmin funksiyalarının 80 faiz pozulmuş azyaşlı övladı olan işçiyə Vergi Məcəlləsinin 102.3-cü maddəsinə əsasən güzəşt tətbiq edilə bilərmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərin əlillik dərəcələri I, II və III dərəcə üzrə, müvafiq olaraq, 81-100 faiz, 61-80 faiz və 31-60 faiz kimi müəyyən edilir.
Orqanizmin funksiyalarının 61-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərin (müharibə ilə əlaqədar əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər istisna olmaqla), əlilliyi olan uşaqların, daimi qulluq tələb edən əlilliyi olan uşağa və ya orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş şəxsə baxan və onunla birlikdə yaşayan valideynlərdən (o cümlədən övladlığa götürən şəxslərdən) birinin (özlərinin istəyi ilə), arvadın (ərin), himayəçinin və ya qəyyumun hər hansı muzdlu işdən vergi tutulmalı olan aylıq gəliri 200 manat məbləğində azaldılır.

Работнику, имеющему ребёнка с инвалидностью, какие налоговые льготы предоставляются?
Может ли к работнику, имеющему 22-летнего ребёнка с инвалидностью II группы (утрата трудоспособности — 70%), а также малолетнего ребёнка с нарушением функций организма на 80%, быть применена налоговая льгота на основании статьи 102.3 Налогового кодекса?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что степени инвалидности установленных лиц определяются как I, II и III степени и составляют соответственно 81–100 процентов, 61–80 процентов и 31–60 процентов.
У лиц, инвалидность которых установлена в связи с нарушением функций организма на 61–100 процентов (за исключением лиц с инвалидностью вследствие войны), у детей с инвалидностью, а также у одного из родителей (в том числе усыновителей) по их выбору, супруги (супруга), опекуна или попечителя, осуществляющих уход и совместно проживающих с ребёнком с инвалидностью, требующим постоянного ухода, либо с лицом, инвалидность которого установлена в связи с нарушением функций организма на 81–100 процентов, месячный доход, подлежащий налогообложению по любому виду наёмной работы, уменьшается на 200 манатов.