Əlilliyi olan övladına görə işçiyə hansı vergi güzəşti verilir?
22 yaşlı, 2-ci dərəcəli əlil övladı olan (əmək qabiliyyətinin itirilməsi 70 faiz), eyni zamanda orqanizmin funksiyalarının 80 faiz pozulmuş azyaşlı övladı olan işçiyə Vergi Məcəlləsinin 102.3-cü maddəsinə əsasən güzəşt tətbiq edilə bilərmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərin əlillik dərəcələri I, II və III dərəcə üzrə, müvafiq olaraq, 81-100 faiz, 61-80 faiz və 31-60 faiz kimi müəyyən edilir.
Orqanizmin funksiyalarının 61-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərin (müharibə ilə əlaqədar əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər istisna olmaqla), əlilliyi olan uşaqların, daimi qulluq tələb edən əlilliyi olan uşağa və ya orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş şəxsə baxan və onunla birlikdə yaşayan valideynlərdən (o cümlədən övladlığa götürən şəxslərdən) birinin (özlərinin istəyi ilə), arvadın (ərin), himayəçinin və ya qəyyumun hər hansı muzdlu işdən vergi tutulmalı olan aylıq gəliri 200 manat məbləğində azaldılır.

What tax benefits are provided to an employee who has a child with a disability?
Can a tax relief be applied under Article 102.3 of the Tax Code to an employee who has a 22-year-old child with a second-degree disability (70% loss of working capacity) and, at the same time, a minor child whose bodily functions are impaired by 80%?
The State Tax Service under the Ministry of Economy has stated that disability degrees of persons with established disabilities are classified as Degree I, II, and III, amounting respectively to 81–100 percent, 61–80 percent, and 31–60 percent.
For persons whose disability is determined due to impairment of bodily functions by 61–100 percent (except for persons with war-related disabilities), children with disabilities, as well as one of the parents (including adoptive parents), at their own discretion, the spouse, guardian, or trustee who provides care for and lives together with a child with a disability requiring constant care or with a person whose disability is determined due to impairment of bodily functions by 81–100 percent, the taxable monthly income from any paid employment is reduced by 200 manats.