Sosial sığorta əsaslı müavinətlər sahəsində yeni islahatın üstünlükləri nələrdir?
Nazirlər Kabinetinin yeni Qərarı ilə sosial sığorta əsaslı müavinətlərlə bağlı həyata keçirilən islahat tədbiri bu müavinətlərin təyinatının avtomatlaşdırılmasını, habelə onların təyinatı sahəsində bir sıra vətəndaşyönlü humanist dəyişiklikləri nəzərdə tutur.
Bu barədə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi məlumat yayıb.
Bildirilir ki, sosial sığorta əsaslı olan 4 müavinət növü:
- əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət;
- hamiləliyə və doğuma görə müavinət;
- dəfn üçün birdəfəlik müavinət bu il mayın 1-dən avtomatlaşdırılmış, proaktiv qaydada təyin ediləcək.
Bununla da həmin müavinətlərin təyinatı üçün işçinin müraciətinə, müxtəlif sənədlər toplayıb təqdim etməsinə ehtiyac qalmayacaq, işəgötürənin bir sıra əlavə öhdəlikləri (komissiya yaradılması, protokol, haqq-hesab cədvəli s. sənədlərin tərtibi, təqdim edilməsi) aradan qalxacaq.
Məsələn, 3 yaşınadək uşağa qulluğa görə müavinət təyinatı üçün prosedur 4 mərhələdən (işçinin uşağın doğum haqqında Şəhadətnaməsini işəgötürənə təqdim etməsi, Komissiyanın qərar qəbul etməsi, işəgötürənin sənədləri DSMF-yə təqdim etməsi, Fondun müavinəti ödəməsi) ibarətdirsə, mayın 1-dən bu prosedur yalnız 1 mərhələ (e-sistemlərdəki məlumatlar əsasında müavinətin təyin edilməsi) ilə tamamlanacaq.
Bu proaktiv təyinat mexanizmləri sosial sığorta əsaslı müavinətlərin ödənişi prosesinin daha çevik və şəffaf olmasına, hazırda alınması müəyyən qədər vaxt tələb edən sosial sığorta əsaslı müavinətlərin qısa müddət ərazində ödənişinə imkan yaradacaq.
Yeni islahat tədbiri nəticəsində həmçinin:
sığortaolunanın stajından asılı olaraq hazırda ona əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət 60 faiz, 80 faiz, 100 faizi qədər ödənilirsə, stajından asılı olmayaraq hər bir işçiyə 100 faiz məbləğində ödəniləcək;
əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət hazırda əlilliyi olan şəxslərə 6 ay, digər şəxslərə 12 ay müddətində ödənilirsə, artıq hər bir işçiyə 12 ay müddətində ödəniləcək;
yalnız Çernobıl qəzası ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin uşaqlarına qulluğa görə ikiqat müavinət ödənilirsə, artıq əlilliyi olan bütün uşaqlara qulluğa görə ikiqat müavinət veriləcək;
əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə, hamiləliyə və doğuma görə müavinətin məbləğinin hesablanması ilə bağlı işəgötürənin öhdəliyi də aradan qalxacaq, bu hesablamanı sığortaçı (DSMF) aparacaq.

Каковы преимущества новой реформы в сфере пособий на основе социального страхования?
Новое постановление Кабинета Министров предусматривает проведение реформы в сфере пособий на основе социального страхования, которая включает автоматизацию назначения данных пособий, а также ряд ориентированных на граждан и гуманистических изменений в области их назначения.
Об этом сообщило Министерство труда и социальной защиты населения.
Сообщается, что с 1 мая текущего года в автоматизированном и проактивном порядке будут назначаться следующие 4 вида пособий на основе социального страхования:
- пособие по временной утрате трудоспособности;
- пособие по уходу за ребёнком до достижения им 3-летнего возраста;
Таким образом, для назначения указанных пособий отпадёт необходимость обращения работника, сбора и представления различных документов, а также будут устранены ряд дополнительных обязательств работодателя (создание комиссии, оформление протоколов, расчётных ведомостей и других документов, их представление).
Например, если в настоящее время процедура назначения пособия по уходу за ребёнком до 3 лет состоит из 4 этапов (предоставление работником свидетельства о рождении ребёнка работодателю, принятие решения комиссией, представление документов работодателем в Государственный фонд социальной защиты, выплата пособия фондом), то с 1 мая данная процедура будет завершаться всего в 1 этап — назначение пособия на основании данных электронных систем.
Данные проактивные механизмы назначения обеспечат более гибкий и прозрачный процесс выплаты пособий на основе социального страхования, а также позволят осуществлять их выплату в более короткие сроки.
В результате новой реформы также предусматривается, что:
если в настоящее время пособие по временной утрате трудоспособности выплачивается в размере 60%, 80% или 100% в зависимости от страхового стажа, то впредь каждому работнику оно будет выплачиваться в размере 100% независимо от стажа;
если пособие по временной утрате трудоспособности выплачивается лицам с инвалидностью в течение 6 месяцев, а другим лицам — в течение 12 месяцев, то теперь оно будет выплачиваться всем работникам сроком до 12 месяцев;
если ранее двойное пособие по уходу выплачивалось только детям лиц с инвалидностью, связанной с аварией на Чернобыльской АЭС, то теперь двойное пособие будет предоставляться по уходу за всеми детьми с инвалидностью;
обязанность работодателя по расчёту размера пособий по временной утрате трудоспособности, беременности и родам также отменяется — данный расчёт будет осуществляться страховщиком (Государственным фондом социальной защиты).