Sosial sığorta əsaslı müavinətlər sahəsində yeni islahatın üstünlükləri nələrdir?
Nazirlər Kabinetinin yeni Qərarı ilə sosial sığorta əsaslı müavinətlərlə bağlı həyata keçirilən islahat tədbiri bu müavinətlərin təyinatının avtomatlaşdırılmasını, habelə onların təyinatı sahəsində bir sıra vətəndaşyönlü humanist dəyişiklikləri nəzərdə tutur.
Bu barədə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi məlumat yayıb.
Bildirilir ki, sosial sığorta əsaslı olan 4 müavinət növü:
- əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət;
- hamiləliyə və doğuma görə müavinət;
- dəfn üçün birdəfəlik müavinət bu il mayın 1-dən avtomatlaşdırılmış, proaktiv qaydada təyin ediləcək.
Bununla da həmin müavinətlərin təyinatı üçün işçinin müraciətinə, müxtəlif sənədlər toplayıb təqdim etməsinə ehtiyac qalmayacaq, işəgötürənin bir sıra əlavə öhdəlikləri (komissiya yaradılması, protokol, haqq-hesab cədvəli s. sənədlərin tərtibi, təqdim edilməsi) aradan qalxacaq.
Məsələn, 3 yaşınadək uşağa qulluğa görə müavinət təyinatı üçün prosedur 4 mərhələdən (işçinin uşağın doğum haqqında Şəhadətnaməsini işəgötürənə təqdim etməsi, Komissiyanın qərar qəbul etməsi, işəgötürənin sənədləri DSMF-yə təqdim etməsi, Fondun müavinəti ödəməsi) ibarətdirsə, mayın 1-dən bu prosedur yalnız 1 mərhələ (e-sistemlərdəki məlumatlar əsasında müavinətin təyin edilməsi) ilə tamamlanacaq.
Bu proaktiv təyinat mexanizmləri sosial sığorta əsaslı müavinətlərin ödənişi prosesinin daha çevik və şəffaf olmasına, hazırda alınması müəyyən qədər vaxt tələb edən sosial sığorta əsaslı müavinətlərin qısa müddət ərazində ödənişinə imkan yaradacaq.
Yeni islahat tədbiri nəticəsində həmçinin:
sığortaolunanın stajından asılı olaraq hazırda ona əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət 60 faiz, 80 faiz, 100 faizi qədər ödənilirsə, stajından asılı olmayaraq hər bir işçiyə 100 faiz məbləğində ödəniləcək;
əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət hazırda əlilliyi olan şəxslərə 6 ay, digər şəxslərə 12 ay müddətində ödənilirsə, artıq hər bir işçiyə 12 ay müddətində ödəniləcək;
yalnız Çernobıl qəzası ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin uşaqlarına qulluğa görə ikiqat müavinət ödənilirsə, artıq əlilliyi olan bütün uşaqlara qulluğa görə ikiqat müavinət veriləcək;
əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə, hamiləliyə və doğuma görə müavinətin məbləğinin hesablanması ilə bağlı işəgötürənin öhdəliyi də aradan qalxacaq, bu hesablamanı sığortaçı (DSMF) aparacaq.

What are the advantages of the new reform in the field of social insurance–based benefits?
Under the new Resolution of the Cabinet of Ministers, a reform has been implemented in the field of social insurance–based benefits, providing for the automation of the assignment of these benefits, as well as a number of citizen-oriented and humanitarian changes in their assignment process.
This was reported by the Ministry of Labor and Social Protection of the Population.
It is stated that as of May 1 of this year, the following four types of social insurance–based benefits will be assigned in an automated and proactive manner:
- temporary disability benefit;
- maternity (pregnancy and childbirth) benefit;
- child care benefit for children up to 3 years of age;
- one-time funeral benefit.
As a result, there will be no need for employees to apply for these benefits or to collect and submit various documents, and a number of additional obligations of employers (establishing commissions, preparing protocols, calculation sheets, and other documents, and submitting them) will be eliminated.
For example, while the procedure for assigning the child care benefit for children under 3 currently consists of four stages (the employee submitting the child’s birth certificate to the employer, the commission making a decision, the employer submitting documents to the State Social Protection Fund, and the Fund paying the benefit), as of May 1 this procedure will be completed in only one stage — the assignment of the benefit based on data available in electronic systems.
These proactive assignment mechanisms will make the payment process of social insurance–based benefits more flexible and transparent and will enable benefits that currently require a certain amount of time to obtain to be paid within a shorter period.
As a result of the new reform, it is also envisaged that:
while the temporary disability benefit is currently paid at 60%, 80%, or 100% depending on the insured person’s length of service, it will henceforth be paid at 100% to every employee regardless of length of service;
while the temporary disability benefit is currently paid for 6 months to persons with disabilities and for 12 months to other persons, it will now be paid for up to 12 months to all employees;
whereas double benefits for child care were previously paid only for children of persons with disabilities related to the Chernobyl accident, double benefits will now be provided for the care of all children with disabilities;
the employer’s obligation to calculate the amount of temporary disability and maternity benefits will also be abolished, and such calculations will be carried out by the insurer (the State Social Protection Fund).