Dövlət müəssisələri gələn ildən mənfəətdən dividend ödəməyə başlayacaq
Məlumata görə, dividend siyasəti qaydalarına əsasən dövlət müəssisələri xalis mənfəətinin 30%-i məbləğində dövlət büdcəsinə dividend ödəyəcək. Dividend ödənişləri cari ildən başlayaraq proqnozlaşdırılacaq və 2027-ci ildən dövlət büdcəsinə ödəniləcəkdir.
Mənfəəti az olan, Ölkə Başçısı tərəfindən müddətli azad edilən, səhmləri xarici birjaların listinqində olan və cəmi kapitalı nizamnamə kapitalından az olan dövlət müəssisələri isə müvafiq dövr üzrə dövlət büdcəsinə dividend ödənişlərindən azad edilir.
Azərbaycanda dövlət müəssisələri xalis mənfəətdən dividend ödəməyə gələn ildən başlayacaq.
Bu barədə Maliyyə Nazirliyinə istinadən xəbər verilir.

State-owned enterprises will start paying dividends from their profits starting next year
In Azerbaijan, state-owned enterprises will start paying dividends from their net profits starting next year.
This was reported with reference to the Ministry of Finance.
According to the dividend policy rules, state-owned enterprises will pay dividends to the state budget in the amount of 30% of their net profit. Dividend payments will be forecast starting from the current year and will be transferred to the state budget beginning in 2027.
State-owned enterprises with low profits, those temporarily exempted by the head of state, companies whose shares are listed on foreign stock exchanges, and enterprises whose total capital is less than their charter capital will be exempt from paying dividends to the state budget for the relevant period.