POS-terminal quraşdırmaq üçün nə etmək lazımdır?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, qanunvericiliyə müvafiq olaraq, POS-terminalların quraşdırılması tələb olunan sifarişçiyə məxsus bütün təsərrüfat subyektlərində POS-terminalların quraşdırılması üçün Dövlət Vergi Xidməti bildiriş göndərir. Sifarişçi bildirişi aldıqdan sonra 10 iş günü müddətində POS-terminalın quraşdırılması üçün bank ekvayerə müraciət etməlidir.
POS-terminalın quraşdırılması üçün ərizə ilə birlikdə aşağıdakı sənədlər və ya məlumatlar bank ekvayerə təqdim edilməlidir:
1. Vergi ödəyicisinin və ya dövlət orqanının qanuni təmsilçisinin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədin surəti (kağız daşıyıcıda) və ya müvafiq sənədin məlumatları (elektron formada);
2. Sifarişçinin vergi uçotuna alınması haqqında şəhadətnamənin surəti (kağız daşıyıcıda) və ya şəhadətnamənin məlumatları (elektron formada);
3. Təsərrüfat subyektinin vergi uçotunu təsdiq edən sənədin surəti (kağız daşıyıcıda) və ya müvafiq sənədin məlumatları (elektron formada);
4. Əsas fəaliyyət növünün adı və kodu göstərilməklə, POS-terminalın quraşdırılması üçün Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən göndərilmiş bildirişin surəti (kağız daşıyıcıda) və ya bildirişin məlumatları (elektron formada).
POS-terminal sifarişçi tərəfindən təmin edildikdə, o, göstərilmiş sənədlərlə yanaşı, quraşdırılacaq POS-terminalı müvafiq proqram təminatının yüklənməsi üçün bank ekvayerə təqdim edir.
“POS-terminalın onlayn qeydiyyatı” ərizəsinin təqdim olunması məqsədilə İnternet Vergi Portalına daxil olub orada “Elektron xidmətlər” bölməsində yerləşdirilən istifadəçi təlimatına (həmçinin, videotəlimata) uyğun qaydada ərizəni elektron formada təqdim edə bilərsiniz.
Məlumat üçün bildiririk ki, POS-terminallar quraşdırılacaq obyektlərin müəyyənləşdirilməsi meyarları Nazirlər Kabinetinin “Azərbaycan Respublikasının ərazisində POS-terminalların quraşdırılması, istifadəsi və tətbiqi Qaydaları”nın və “POS-terminallar quraşdırılacaq obyektlərin müəyyənləşdirilməsi meyarları”nın təsdiq edilməsi barədə Qərarında göstərilib.
Xidmət sahəsində fəaliyyət göstərdiyim obyekt üçün POS-terminalı necə əldə edə bilərəm?

Что нужно сделать, чтобы установить POS-терминал?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что в соответствии с законодательством Государственная налоговая служба направляет уведомление о необходимости установки POS-терминалов во всех хозяйствующих субъектах, принадлежащих заказчику, для которых установка POS-терминалов является обязательной. После получения уведомления заказчик обязан в течение 10 рабочих дней обратиться к банку-эквайеру для установки POS-терминала.
Для установки POS-терминала вместе с заявлением в банк-эквайер должны быть представлены следующие документы или сведения:
1. v Копия документа, удостоверяющего личность налогоплательщика либо законного представителя государственного органа (на бумажном носителе), либо сведения соответствующего документа (в электронной форме);
2. Копия свидетельства о постановке заказчика на налоговый учет (на бумажном носителе) либо сведения свидетельства (в электронной форме);
3. Копия документа, подтверждающего налоговый учет хозяйствующего субъекта (на бумажном носителе) либо сведения соответствующего документа (в электронной форме);
4. Копия уведомления, направленного Государственной налоговой службой для установки POS-терминала, с указанием наименования и кода основного вида деятельности (на бумажном носителе), либо сведения уведомления (в электронной форме).
В случае если POS-терминал предоставляется заказчиком, он вместе с указанными документами передает в банк-эквайер устанавливаемый POS-терминал для загрузки соответствующего программного обеспечения.
Для подачи заявления «Онлайн-регистрация POS-терминала» вы можете войти на Интернет-налоговый портал и в соответствии с пользовательской инструкцией (а также видеоинструкцией), размещенной в разделе «Электронные услуги», подать заявление в электронной форме.
Для сведения сообщаем, что критерии определения объектов, в которых подлежат установке POS-терминалы, указаны в Решении Кабинета Министров «Об утверждении Правил установки, использования и применения POS-терминалов на территории Азербайджанской Республики» и «Критериев определения объектов, в которых устанавливаются POS-терминалы».
Как я могу получить POS-терминал для объекта, в котором осуществляю деятельность в сфере услуг?