Əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinətin hesablanması -YENİ QAYDA
Nazirlər Kabinetinin 30 yanvar 2026-cı il tarixli 31 saylı qərarı ilə “Məcburi dövlət sosial sığortası üzrə ödəmələrin və əmək qabiliyyətini müvəqqəti itirmiş sığortaolunanlara sığortaedənin vəsaiti hesabına ödənilən müavinətin hesablanması və ödənilməsi haqqında Əsasnamə” yeni redaksiyada təsdiq edilib. Qaydalara əsasən, əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət, əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirildiyi aydan əvvəlki ardıcıl 4 rüb üzrə sığortaolunan üçün hesablanmış və ödənilmiş məcburi dövlət sosial sığorta haqlarının dörd misli əsasında müəyyən edilir. Ekspert Kəmalə Yusifova yeniliyi daha detallı şərh edib.
Qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş sosial sığorta hadisələri baş verdiyi tarixə məcburi dövlət sosial sığortasına cəlb edilən sığortaolunanlara sosial sığorta ödəmələri aşağıdakılardır:
- Əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət (qanunvericiliklə müəyyən olunmuş dövr üçün);
- Hamiləliyə və doğuma görə müavinət;
- Uşağın anadan olmasına görə birdəfəlik müavinət;
- Dəfn üçün birdəfəlik müavinət.
İşçilərin əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət (qanunvericiliklə müəyyən olunmuş dövr üçün), eləcə də hamiləliyə və doğuma görə müavinət almaq hüququ ən azı 6 ay sosial sığorta stajı olduqdan sonra yaranır.
Sığortaolunanlara əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi vasitəsilə Səhiyyə Nazirliyinin “Vahid Səhiyyə İnformasiya Sistemi”ndən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Mərkəzləşdirilmiş elektron informasiya sisteminə (MEİS) ötürülən xəstəlik vərəqəsinə dair məlumatlara əsasən əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirildiyi təqvim günləri üçün verilir. Xatırladaq ki, xəstəlik vərəqələrinin elektron qaydada tərtib edilməsi Nazirlər Kabinetinin 1993-cü il 8 yanvar tarixli 9 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Sığortaolunanlar üçün xəstəlik vərəqələrinin elektron sənəd formasında tərtib edilməsi qaydası haqqında təlimat”a uyğun olaraq tənzimlənir.
Əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsi halı həm fasiləli, həm də fasiləsiz olaraq ardıcıl davam etdikdə, ilk 14 təqvim günü üçün müavinət işəgötürən (sığortaedən) tərəfindən onun vəsaiti hesabına, qalan günlər üçün isə məcburi dövlət sosial sığorta vəsaiti hesabına sığortaçı tərəfindən ödənilir. Əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirildiyi birinci gündən başlayaraq əmək qabiliyyəti bərpa olunanadək, lakin Əmək Məcəlləsinin 74-cü maddəsinin qeydinə uyğun olaraq bir ildən çox olmayan dövr üçün verilir.
Yeni dəyişikliyə əsasən, əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirildiyi aydan əvvəlki ardıcıl gələn 4 rübə münasibətdə sığortaolunan üçün ödənilmiş (həmin dövr üçün hesablanmış) məcburi dövlət sosial sığorta haqqının dörd mislindən hesablanır. Əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinətin məbləği aşağıdakı düsturlarla hesablanır:
MM = TGS x OQM
Burada MM – əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinətin məbləğini;
TGS – əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirildiyi dövrdəki təqvim günlərinin sayını;
OQM – bir təqvim gününə düşən orta qazancın məbləğini bildirir.
OQM = ÜQM / BTG
Burada OQM – bir təqvim gününə düşən orta qazancın məbləğini;
ÜQM – əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirildiyi aydan əvvəlki ardıcıl 4 rüb ərzində sığortaolunanın ümumi qazancının məbləğini;
BTG – əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirildiyi aydan əvvəlki ardıcıl 4 rüb ərzində bölən təqvim günlərinin sayını bildirir.
BTG = ÜTG – ÇTG
Burada BTG – əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirildiyi aydan əvvəlki ardıcıl 4 rüb ərzində bölən təqvim günlərinin sayını;
ÜTG – əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirildiyi aydan əvvəlki ardıcıl 4 rüb ərzində cəmi təqvim günlərinin sayını;
ÇTG – əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirildiyi aydan əvvəlki ardıcıl 4 rüb ərzində hesablanma zamanı çıxılan günləri bildirir.
Misal 1: İşçi 2026-cı ilin iyun ayında 25 təqvim günü əmək qabiliyyətini müvəqqəti itirir. Bu zaman 2026-cı ilin 1-ci rübü, 2025-ci ilin 4, 3 və 2-ci rübləri üzrə ödənilmiş məcburi dövlət sosial sığorta haqlarının 4 misli ümumi qazanc kimi qəbul edilir. Bu qazanc ardıcıl 4 rüb üzrə bölünən təqvim günlərinə bölünərək bir günə düşən orta günlük qazanc müəyyən edilir. Daha sonra bu məbləğ 25 təqvim gününə vurularaq müavinətin ümumi məbləği hesablanır.
Tutaq ki, işçiyə əvvəlki 4 rüb ərzində cəmi 1.800 manat məbləğində məcburi dövlət sosial sığorta haqqı hesablanaraq ödənilib. İşçi üçün nəzərə alınacaq baza məbləği 7.200 manat təşkil edəcək:
1.800 x 4 = 7.200 manat.
Fərz edək ki, 4 rüb üzrə 365 təqvim günü var və bu günlərdə heç bir çıxılma halı olmayıb. İşçi 25 təqvim günü əmək qabiliyyətini müvəqqəti olaraq itirib. Bu halda hesablama aşağıdakı kimi olacaq:
7200 : 365 = 19.73 manat;
19.73 x 25 = 493.25 manat.
Qeyd edək ki, dəyişikliyə qədər hesablama zamanı iş günləri əsas götürülürdü. Qaydanın yeni redaksiyada təsdiqindən sonra isə hesablamalarda iş günləri deyil, təqvim günləri nəzərə alınır.

Пособие по временной утрате трудоспособности — НОВОЕ ПРАВИЛО расчёта
Постановлением Кабинета Министров № 31 от 30 января 2026 года Положение «О порядке исчисления и выплаты взносов по обязательному государственному социальному страхованию, а также пособий, выплачиваемых за счет средств страхователя застрахованным лицам, временно утратившим трудоспособность» утверждено в новой редакции. Согласно новым правилам, пособие по временной утрате трудоспособности определяется исходя из четырехкратного размера обязательных взносов по государственному социальному страхованию, начисленных и уплаченных застрахованному лицу за последовательные 4 квартала, предшествующие месяцу временной утраты трудоспособности. Эксперт Кямаля Юсифова более подробно прокомментировала данные нововведения.
Социальные страховые выплаты, предусмотренные законодательством, предоставляемые застрахованным лицам, привлеченным к обязательному государственному социальному страхованию на дату наступления страхового случая, включают:
- пособие по временной утрате трудоспособности (за период, установленный законодательством);
- единовременное пособие при рождении ребенка;
- пособие по уходу за ребенком до достижения им 3-летнего возраста;
Право на получение пособия по временной утрате трудоспособности (за период, установленный законодательством), а также пособия по беременности и родам возникает при наличии не менее 6 месяцев страхового стажа.
Пособие по временной утрате трудоспособности предоставляется застрахованным лицам за календарные дни временной утраты трудоспособности на основании данных листка нетрудоспособности, передаваемых из «Единой системы медицинской информации» Министерства здравоохранения через Информационную систему электронного правительства в централизованную электронную информационную систему Министерства труда и социальной защиты населения (ЦЭИС). Напоминаем, что оформление листков нетрудоспособности в электронной форме регулируется «Инструкцией о порядке оформления листков нетрудоспособности для застрахованных лиц в форме электронного документа», утвержденной Постановлением Кабинета Министров № 9 от 8 января 1993 года.
В случае если временная утрата трудоспособности продолжается последовательно как с перерывами, так и без перерывов, пособие за первые 14 календарных дней выплачивается работодателем (страхователем) за счет собственных средств, а за оставшиеся дни — страховщиком за счет средств обязательного государственного социального страхования. Пособие по временной утрате трудоспособности выплачивается начиная с первого дня утраты трудоспособности до ее восстановления, но не более чем за один год, в соответствии с примечанием к статье 74 Трудового кодекса.
Согласно новому изменению, пособие по временной утрате трудоспособности рассчитывается исходя из четырехкратного размера обязательных взносов по государственному социальному страхованию, уплаченных (начисленных за соответствующий период) застрахованному лицу за последовательные 4 квартала, предшествующие месяцу временной утраты трудоспособности. Размер пособия по временной утрате трудоспособности рассчитывается по следующим формулам:
ММ = ТКД × СДЗ
где ММ — размер пособия по временной утрате трудоспособности;
ТКД — количество календарных дней временной утраты трудоспособности;
СДЗ — средний дневной заработок.
СДЗ = ОЗ / КДР
где СДЗ — средний дневной заработок;
ОЗ — общий доход застрахованного лица за последовательные 4 квартала, предшествующие месяцу временной утраты трудоспособности;
КДР — количество календарных дней для расчета за последовательные 4 квартала, предшествующие месяцу временной утраты трудоспособности.
КДР = ОКД – ИКД
где КДР — количество календарных дней для расчета;
ОКД — общее количество календарных дней за последовательные 4 квартала;
ИКД — количество дней, исключаемых из расчета за указанный период.
Пример 1: Работник в июне 2026 года временно утрачивает трудоспособность на 25 календарных дней. В этом случае в качестве общего дохода принимается четырехкратный размер обязательных взносов по государственному социальному страхованию, уплаченных за 1-й квартал 2026 года и за 4-й, 3-й и 2-й кварталы 2025 года. Данный доход делится на количество календарных дней за последовательные 4 квартала, в результате чего определяется средний дневной заработок. Затем полученная сумма умножается на 25 календарных дней и определяется общий размер пособия.
Предположим, что за предыдущие 4 квартала работнику было начислено и уплачено обязательных взносов по государственному социальному страхованию на общую сумму 1 800 манатов. Базовая сумма, принимаемая для расчета, составит 7 200 манатов:
1 800 × 4 = 7 200 манатов.
Допустим, что за 4 квартала имеется 365 календарных дней и исключаемых дней нет. Работник временно утратил трудоспособность на 25 календарных дней. В этом случае расчет будет следующим:
7 200 : 365 = 19,73 маната;
19,73 × 25 = 493,25 маната.
Отметим, что до внесения изменений при расчете учитывались рабочие дни. После утверждения правил в новой редакции при расчетах учитываются не рабочие, а календарные дни.