İstifadə olunmayan əsas vəsaitlərə görə əmlak vergisi hesablanmalıdırmı?
İstismara verilməyib dövrün sonuna anbarda qalan əsas vəsait əmlak vergisinin hesablanmasında nəzərə alınırmı? İstismara verilən, cari dövr ərzində yenidən istismardan anbara mədaxil olan əsas vəsaitə əmlak vergisi hesablanırmı? Yəni yuxarıdakılar mövcud vəziyyətdə müəssisənin balansında olan əsas vəsaitlərə aid edilməli və onlara əmlak vergisi hesablanmalıdırmı?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 13.2.17-ci maddəsinə əsasən, əsas vəsaitlər - istifadə müddəti bir ildən, dəyəri 500 manatdan çox olan, amortizasiya edilməli olan maddi aktivlərdir.
Vergi Məcəlləsinin 198.2-ci maddəsinə görə, müəssisələr əsas vəsaitlərin bu Məcəllənin 202-ci maddəsinə uyğun olaraq müəyyənləşdirilən dəyərindən 1 faiz dərəcəsi ilə əmlak vergisi ödəyirlər.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, konservasiya edilmiş əsas vəsaitlər (vergi ödəyicisinin əvvəllər gəlirin əldə edilməsi prosesində istifadə etdiyi, lakin sonradan gəlirin əldə edilməsi prosesində istifadəsi dayandırılaraq anbarda saxlanılan əsas vəsaitlər), istismara verilməmiş anbarda olan əsas vəsaitlər amortizasiya olunmur. Bu səbəbdən, əsas vəsait hesab edilmədiyi üçün onlara əmlak vergisi hesablanmır.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 13.2.17, 114.2.7,114.2.10 və 202-ci maddələri

Should property tax be calculated on unused fixed assets?
Are fixed assets that have not been put into operation and remain in storage at the end of the reporting period taken into account when calculating property tax? Is property tax calculated on fixed assets that were put into operation but, during the current period, were subsequently taken out of use and returned to storage? In other words, should the above-mentioned assets, in their current condition, be classified as fixed assets recorded on the company’s balance sheet and be subject to property tax?
The State Tax Service under the Ministry of Economy stated that, in accordance with Article 13.2.17 of the Tax Code, fixed assets are tangible assets with a useful life of more than one year, a value exceeding 500 manats, and subject to depreciation.
According to Article 198.2 of the Tax Code, enterprises pay property tax at a rate of 1 percent on the value of fixed assets determined in accordance with Article 202 of this Code.
In response to the inquiry, it was noted that conserved fixed assets (fixed assets previously used by the taxpayer in the income-generating process but later withdrawn from use and stored in a warehouse), as well as fixed assets that have not been put into operation and remain in storage, are not subject to depreciation. Therefore, since they are not considered fixed assets, property tax is not calculated on them.
Legal basis: Articles 13.2.17, 114.2.7, 114.2.10, and 202 of the Tax Code.