Bu avtomobillərin idxalı ƏDV-dən, aksizdən və gömrük rüsumundan azad edilir
Raritet (nadir) avtonəqliyyat vasitələrinin idxalı ƏDV-dən, aksizdən və gömrük rüsumundan azad ediləcək.
Hazırda qüvvədə olan qaydalara əsasən mühərriki, banı və şassisi orijinal vəziyyətdə olan və ya orijinal vəziyyətə gətirilmiş və zavod buraxılış tarixindən 40 (qırx) ildən çox keçmiş avtonəqliyyat vasitələri raritet (nadir) avtonəqliyyat vasitələri hesab edilir. Dəyişikliyə əsasən raritet avtonəqliyyat vasitələrinin idxalının ƏDV-dən, aksizdən və gömrük rüsumundan azad edilməsi aşağıdakı şərtlər çərçivəsində tənzimlənəcək:
- idxalının müvafiq dövlət orqanının təsdiqedici sənədi əsasında həyata keçirilməsi;
- idxal olunan raritet avtonəqliyyat vasitələrinin sayının şəxs tərəfindən təqvim ili ərzində 1 ədəddən (ölkə üzrə ümumilikdə 10 ədəddən) çox olmaması.
Raritet avtonəqliyyat vasitələrinin idxalının ƏDV-dən, aksizdən və gömrük rüsumundan azad edilməsi onların idxalçılarının xərclərinin azalmasına imkan yaradacaq.

The import of these vehicles is exempt from VAT, excise tax, and customs duties
The import of vintage (rare) motor vehicles will be exempt from VAT, excise tax, and customs duties.
Under the currently applicable rules, motor vehicles whose engine, body, and chassis are in their original condition or have been restored to their original condition, and for which more than 40 (forty) years have passed since the factory production date, are considered vintage (rare) motor vehicles. According to the amendments, the exemption of the import of vintage motor vehicles from VAT, excise tax, and customs duties will be regulated under the following conditions:
- the import must be carried out on the basis of a certifying document issued by the relevant state authority;
- the number of imported vintage motor vehicles must not exceed 1 unit per person within a calendar year (and no more than 10 units in total nationwide).
Exempting the import of vintage motor vehicles from VAT, excise tax, and customs duties will allow importers to reduce their costs.