“YouTube”dan əldə edilən gəlirlərə vergi güzəşti tətbiq olunurmu?
Azərbaycan Respublikasının rezidenti olan fiziki şəxsəm. Hazırda başqa heç bir iş yerim yoxdur və yalnız “YouTube” platformasında özümə məxsus kanal vasitəsilə “Google AdSense”dən gəlir əldə edirəm. Sponsorlu reklam və ya üçüncü şəxslərlə müqaviləm yoxdur. Gəlirlərim xarici mənbədən (Google) əldə olunur və bank hesabıma köçürülür. Fiziki şəxs - sahibkar kimi VÖEN qeydiyyatım var. Bilmək istərdim ki, bu fəaliyyət Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1-ci maddəsi üzrə gəlir vergisi güzəşti tətbiq olunan fəaliyyət sahəsi hesab olunurmu? Əgər vergi güzəşti tətbiq edilirsə, illik gəlirin neçə faizi vergidən azaddır? Bu halda sosial sığorta üzrə hansı ödəniş öhdəliyim yaranır?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 101.3-cü maddəsinə əsasən, hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxslərin vergiyə cəlb edilən gəlirlərindən 20 faiz dərəcə ilə vergi tutulur.
Eyni zamanda bildiririk ki, 2025-ci ilin yanvarın 1-dən etibarən Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1-ci maddəsində qeyd olunan fəaliyyət növləri ilə məşğul olan fiziki şəxslərin həmin fəaliyyət növlərindən təqvim ili üzrə əldə etdiyi gəlirlər (xərclər nəzərə alınmadan) 45.000 manata qədər olduqda, həmin gəlirlərin 75 faizi gəlir vergisindən azaddır. Vergi ödəyicisi tərəfindən əmtəəsiz əməliyyatlar aparıldığı halda, bu maddə ilə müəyyən edilmiş vergi güzəşti əmtəəsiz əməliyyatlardan yaranan gəlirlərə şamil edilmir.
Əlavə olaraq bildiririk ki, nəzərdə tutulan fəaliyyət sahələri ilə məşğul olan fiziki şəxs eyni zamanda digər fəaliyyət sahələri ilə də məşğul olduqda, 102.1.30-1-ci maddədə nəzərdə tutulan güzəşt hüququndan yalnız o halda istifadə edə bilər ki, həmin fəaliyyət sahələrindən əldə edilən illik gəlirlərin illik ümumi gəlirlərdə xüsusi çəkisi 50 faizdən az olmasın.
Cavab olaraq bildiririk ki, həmin fəaliyyət növlərinə reklam fəaliyyəti və xidmətlərin ixracı aid edildiyindən, güzəşt hüququndan istifadə edə bilərsiniz.
"Sosial sığorta haqqında" Qanunun 14.5.1-ci maddəsinə əsasən sahibkarlıq fəaliyyəti üzrə minimum aylıq əməkhaqqının 15 faizindən az, 100 faizindən çox olmamaq şərtilə gəlirlərin (xərclər çıxılmadan) 2 faizi miqdarında məcburi dövlət sosial sığorta haqqı ödənilir.

Is a tax break applied to income earned from YouTube?
I am an individual who is a resident of the Republic of Azerbaijan. At present, I do not have any other place of employment and earn income solely through my own channel on the YouTube platform via Google AdSense. I do not have any sponsored advertisements or contracts with third parties. My income is obtained from a foreign source (Google) and is transferred to my bank account. I am registered as an individual entrepreneur and have a Tax Identification Number (TIN/VÖEN). I would like to know whether this activity is considered an activity eligible for an income tax exemption under Article 102.1.30-1 of the Tax Code. If a tax exemption applies, what percentage of the annual income is exempt from taxation? In this case, what social insurance payment obligations arise?
The State Tax Service under the Ministry of Economy has stated that, in accordance with Article 101.3 of the Tax Code, income earned by individuals who carry out entrepreneurial activities without establishing a legal entity is subject to income tax at a rate of 20 percent.
At the same time, it is stated that as of January 1, 2025, if the income earned during a calendar year by individuals engaged in the activities specified in Article 102.1.30-1 of the Tax Code (without taking expenses into account) does not exceed 45,000 manats, 75 percent of such income shall be exempt from income tax. If the taxpayer carries out non-commodity (non-goods) transactions, the tax exemption established under this article shall not apply to income derived from such non-commodity transactions.
Additionally, it is stated that if an individual engaged in the specified activities simultaneously carries out other types of activities, the exemption provided for in Article 102.1.30-1 may be applied only if the share of annual income derived from the specified activities in total annual income is not less than 50 percent.
In response, it is stated that since the relevant activities include advertising activities and the export of services, you are entitled to benefit from the tax exemption.
According to Article 14.5.1 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Social Insurance,” a mandatory state social insurance contribution for entrepreneurial activity shall be paid in the amount of 2 percent of income (without deduction of expenses), provided that such contribution is not less than 15 percent and not more than 100 percent of the minimum monthly wage.