Məzuniyyətə görə kompensasiya hesablanarkən hansı günlər nəzərə alınmayacaq?
Əmək Məcəlləsində edilmiş son dəyişikliklərlə qanunvericiliyə yeni ifadələr gətirilib. Onlardan biri də istifadə edilməmiş məzuniyyətlər üçün pul əvəzinin verilməsi ilə bağlıdır.
İnsan resursları və əməkhaqqı üzrə mütəxəssis Firəngiz Səmədova detallı şəkildə izah edib.
Öncəliklə qeyd edək ki, Əmək Məcəlləsinin 144-cü maddəsinin adı yeni redaksiyada verilib. Əgər əvvəlki redaksiyada “Maddə 144. İstifadə edilməmiş məzuniyyətlər üçün pul əvəzinin verilməsi” kimi qeyd edilmişdisə, dəyişiklikdən sonra həmin müddəa “Maddə 144. İstifadə edilməmiş məzuniyyətlər üçün kompensasiyanın verilməsi” kimi göstərilib. Başqa sözlə, sözügedən maddədə istidafə olunan “pul əvəzi” ifadəsi “kompensasiya” sözü ilə əvəz olunub.
Burada əsas nəzərəçarpacaq digər bir dəyişiklik həmin maddənin 3-cü bəndində yer alıb. Əmək Məcəlləsinin yeni redaksiyada qəbul edilmiş 144-cü maddəsinin 3-cü bəndinə əsasən, əmək münasibətlərinə xitam verilərkən bu Məcəllənin 115 – 117-ci və 118-1-ci maddələrində nəzərdə tutulmuş əlavə məzuniyyətlərə, təhsil və yaradıcılıq məzuniyyətlərinə, habelə sosial məzuniyyətlərə görə kompensasiya verilmir. Əvvəlki redaksiyada həmin müddəa belə verilib: “Əmək münasibətlərinə xitam verilərkən bu Məcəllənin 115 və 116-cı maddələrində nəzərdə tutulmuş əlavə məzuniyyətlərə, təhsil və yaradıcılıq məzuniyyətlərinə, habelə sosial məzuniyyətlərə görə pul əvəzi verilmir”.
Məcəllədə yer alan bəndin redaksiyadan əvvəl və sonrakı halına nümunə üzərindən baxaq:
Misal: Müəssisədə mütəxəssis vəzifəsində çalışan xanım əməkdaşın 30 təqvim günü əsas, 2 təqvim günü staja görə əlavə (maddə 116) və 2 təqvim günü də 14 yaşınadək 2 uşağı olduğu üçün əlavə (maddə 117) olmaqla, toplam 34 gün əmək məzuniyyəti hüququ var. Onun əmək müqaviləsinə xitam verilərkən kompensasiya ediləcək məzuniyyət günü hansılardır?
Maddəyə dəyişiklikdən əvvəl bu keys üzrə kompensasiya ediləcək məzuniyyət gününün sayı 32 idi. Burada 30 gün əsas və Əmək Məcəlləsinin 117-ci maddəsi üzrə əlavə 2 gün nəzərə alınaraq kompensasiya hesablanırdı. Çünki 144-cü maddənin 3-cü bəndində əvvəlki redaksiyada ödənilməməli əlavə əmək məzuniyyəti günlərinin siyahısında 117-ci maddə qeyd edilməmişdi. Dəyişikliklərdən sonra isə bu keys üzrə kompensasiya ediləcək gün sayı 30 olmaqla, yalnız əsas məzuniyyətdən ibarətdir. 2026-cı ildən etibarən hesablamalar bu cür aparılacaq.
Qeyd edək ki, sözügedən maddənin 3-cü bəndinin redaksiyadan öncəki halı 117-ci maddə üzrə kompensasiyanın verilib-verilməməsi ilə bağlı praktikada çox vaxt mübahisəli halların yaranmasına səbəb olurdu. Artıq son dəyişikliklərdən sonra qanunvericilik həmin hallara son qoydu.

Какие дни не учитываются при расчёте компенсации за отпуск?
В Трудовой кодекс были внесены последние изменения, в результате которых в законодательство введены новые формулировки. Одной из них является положение о выплате денежной компенсации за неиспользованные отпуска.
Специалист по управлению человеческими ресурсами и заработной плате Firəngiz Səmədova дала подробные разъяснения по данному вопросу.
Прежде всего отметим, что название статьи 144 Трудового кодекса изложено в новой редакции. Если в прежней редакции она именовалась как «Статья 144. Выплата денежной компенсации за неиспользованные отпуска», то после изменений данное положение сформулировано как «Статья 144. Выплата компенсации за неиспользованные отпуска». Иными словами, использовавшееся ранее выражение «денежная компенсация» было заменено термином «компенсация».
Другим существенным изменением является новая редакция пункта 3 указанной статьи. Согласно пункту 3 статьи 144 Трудового кодекса в новой редакции, при прекращении трудовых отношений компенсация не выплачивается за дополнительные отпуска, предусмотренные статьями 115–117 и 118-1 настоящего Кодекса, а также за учебные, творческие и социальные отпуска. В прежней редакции данная норма была изложена следующим образом: «При прекращении трудовых отношений не выплачивается денежная компенсация за дополнительные отпуска, предусмотренные статьями 115 и 116 настоящего Кодекса, а также за учебные, творческие и социальные отпуска».
Рассмотрим положение статьи на примере до и после внесения изменений.
Пример: Сотрудница, работающая в организации в должности специалиста, имеет право на 30 календарных дней основного отпуска, 2 календарных дня дополнительного отпуска за стаж (статья 116) и ещё 2 календарных дня дополнительного отпуска в связи с наличием двух детей в возрасте до 14 лет (статья 117), всего — 34 дня трудового отпуска. При прекращении её трудового договора за какие дни отпуска будет выплачена компенсация?
До внесения изменений по данному случаю компенсации подлежали 32 календарных дня отпуска. В расчёт включались 30 дней основного отпуска и 2 дополнительных дня по статье 117 Трудового кодекса. Это объяснялось тем, что в прежней редакции пункта 3 статьи 144 статья 117 не была указана в перечне дополнительных отпусков, за которые компенсация не выплачивается. После внесения изменений количество дней, подлежащих компенсации по данному случаю, составляет 30 дней и включает только основной отпуск. С 2026 года расчёты будут производиться именно в таком порядке.
Следует отметить, что прежняя редакция пункта 3 указанной статьи на практике нередко вызывала споры относительно выплаты компенсации по статье 117. После последних изменений законодательство окончательно устранило данные разногласия.