İlin sonunda alınan əsas vəsaitə amortizasiya xərci hesablamaq olarmı?
Əsas vəsait dekabrda istismara verilibsə, Vergi Məcəlləsinin 114-cü maddəsinə uyğun olaraq illik köhnəlmə hesablamaq olarmı? Qanunvericilikdə qeyd edilib ki, vergi ilinin sonuna qalıq dəyərinə tətbiq etməklə hesablanır.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, amortizasiya ayırmaları Vergi Məcəlləsinin 114 -cü maddəsinin müddəalarına uyğun olaraq, gəlirdən çıxılır. Üfüqi monitorinqə qəbul edilən vergi ödəyiciləri tərəfindən amortizasiya ayırmaları düz xətt və ya azalan qalıq dəyəri metodu ilə, digər vergi ödəyiciləri tərəfindən isə yalnız azalan qalıq dəyəri metodu ilə (qeyri-maddi aktivlər üzrə amortizasiya ayırmaları istisna olmaqla) hesablanır.
Əlavə olaraq, Vergi Məcəlləsinin 114.4-cü maddəsinə əsasən, əsas vəsaitlərin kateqoriyaları üzrə azalan qalıq dəyəri metodu ilə amortizasiya ayırmaları Məcəllənin 114.3-cü maddəsi ilə hər kateqoriyaya aid olan əsas vəsaitlər üçün müəyyənləşdirilmiş amortizasiya normasını həmin kateqoriyaya aid əsas vəsaitlərin vergi ilinin sonuna balans üzrə qalıq dəyərinə tətbiq etməklə hesablanır.

Can depreciation expense be calculated for a fixed asset acquired at the end of the year?
If a fixed asset is put into operation in December, can annual depreciation be calculated in accordance with Article 114 of the Tax Code of the Republic of Azerbaijan? The legislation states that depreciation is calculated by applying the established rate to the residual (book) value at the end of the tax year.
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, depreciation deductions are allowed as expenses in accordance with Article 114 of the Tax Code. Taxpayers admitted to horizontal monitoring may calculate depreciation using the straight-line or declining balance method, while other taxpayers may use only the declining balance method (except for intangible assets).
Furthermore, under Article 114.4 of the Tax Code, depreciation for categories of fixed assets under the declining balance method is calculated by applying the depreciation rate established under Article 114.3 to the book residual value of the relevant category as of the end of the tax year.