İlin sonunda alınan əsas vəsaitə amortizasiya xərci hesablamaq olarmı?
Əsas vəsait dekabrda istismara verilibsə, Vergi Məcəlləsinin 114-cü maddəsinə uyğun olaraq illik köhnəlmə hesablamaq olarmı? Qanunvericilikdə qeyd edilib ki, vergi ilinin sonuna qalıq dəyərinə tətbiq etməklə hesablanır.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, amortizasiya ayırmaları Vergi Məcəlləsinin 114 -cü maddəsinin müddəalarına uyğun olaraq, gəlirdən çıxılır. Üfüqi monitorinqə qəbul edilən vergi ödəyiciləri tərəfindən amortizasiya ayırmaları düz xətt və ya azalan qalıq dəyəri metodu ilə, digər vergi ödəyiciləri tərəfindən isə yalnız azalan qalıq dəyəri metodu ilə (qeyri-maddi aktivlər üzrə amortizasiya ayırmaları istisna olmaqla) hesablanır.
Əlavə olaraq, Vergi Məcəlləsinin 114.4-cü maddəsinə əsasən, əsas vəsaitlərin kateqoriyaları üzrə azalan qalıq dəyəri metodu ilə amortizasiya ayırmaları Məcəllənin 114.3-cü maddəsi ilə hər kateqoriyaya aid olan əsas vəsaitlər üçün müəyyənləşdirilmiş amortizasiya normasını həmin kateqoriyaya aid əsas vəsaitlərin vergi ilinin sonuna balans üzrə qalıq dəyərinə tətbiq etməklə hesablanır.

Можно ли начислять амортизацию по основному средству, приобретённому в конце года?
Если основное средство введено в эксплуатацию в декабре, можно ли начислять годовую амортизацию в соответствии со статьёй 114 Налоговый кодекс Азербайджанской Республики? В законодательстве указано, что амортизация рассчитывается путём применения нормы к остаточной стоимости на конец налогового года.
В Государственная налоговая служба при Министерстве экономики Азербайджанской Республики сообщили, что амортизационные отчисления вычитаются из дохода в соответствии с положениями статьи 114 Налогового кодекса. Налогоплательщики, принятые на горизонтальный мониторинг, рассчитывают амортизацию линейным методом или методом уменьшаемого остатка, а другие налогоплательщики — только методом уменьшаемого остатка (за исключением нематериальных активов).
Кроме того, согласно статье 114.4 Налогового кодекса, амортизация по категориям основных средств методом уменьшаемого остатка рассчитывается путём применения установленной нормы амортизации (статья 114.3) к балансовой остаточной стоимости соответствующей категории на конец налогового года.