Әmtəəsiz əməliyyatla bağlı yanaşma niyə dəyişdirildi?
Son dəyişikliyə qədər Vergi Məcəlləsinin 13.2.81-ci maddəsinə əsasən, “əmtəəsiz əməliyyat” dedikdə, vergi nəzarəti tədbiri zamanı aşkarlanan, başqa əməliyyatı pərdələmək üçün və ya bu cür məqsəd olmadan aparılan və faktiki olaraq mallar, işlər və xidmətlər təqdim edilmədən mənfəət (gəlir) əldə etmək məqsədilə rəsmiləşdirilən əməliyyatlar başa düşülürdü. Yeni dəyişiklik nəticəsində uydurma və (və ya) yalan əqd çərçivəsində aparılan əməliyyatlar da əmtəəsiz əməliyyatlar hesab olunacaq. Mövzunu ekspert Anar Bayramov şərh edir.
Mülki Məcəllənin 340-cı - “Uydurma və yalan əqdlərin etibarsızlığı” adlı maddəsində uydurma və yalan əqdlərin açıqlaması verilir. Həmin Məcəllənin 340.1-ci maddəsinə əsasən, uydurma əqd ona uyğun hüquqi nəticələr yaratmaq niyyəti olmadan yalnız görünüş üçün bağlanmış əqddir. Eləcə də maddədə qeyd edilir ki, uydurma əqd əhəmiyyətsizdir. 340.2-ci maddəyə əsasən isə yalan əqd başqa əqdi pərdələmək məqsədilə bağlanan əqddir. Uydurma əqd kimi yalan əqd də əhəmiyyətsizdir. Həmin maddədə, həmçinin, qeyd edilir ki, yalan əqdə onun mahiyyəti nəzərə alınmaqla, tərəflərin həmin əqdi bağlayarkən, əslində, nəzərdə tutduqları əqdə aid olan qaydalar tətbiq edilir.
İndi malların təqdim edilməsi ilə uydurma və yalan əqdə aid misalları təqdim edək:
Misal 1: Vergi ödəyicisi 300.000 manat məbləğində malı qarşı tərəfə təqdim etsə də, faktiki olaraq malların təqdim olunması həyata keçirilmir. Uydurma əqddə məqsəd vergi ödəyicisinin aktivlərinin süni şəkildə azaldılmasını təmin etməkdir. Halbuki, faktiki olaraq, həmin mallar vergi ödəyicisinin sahibliyində qalır.
Misal 2: Vergi ödəyicisi 300.000 manatlıq malı qarşı tərəfə təqdim etsə də, reallıqda alğı-satqı müqaviləsi əvəzinə saxlanılma və ya icarə müqaviləsi bağlayır. Məqsəd ondan ibarətdir ki, vergi ödəyicisi qarşı tərəflə yalan əqd bağlamaqla həmin malların satışı üzrə vergi öhdəliyinin yaranmasının qarşısını alsın.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 28 iyul tarixli 265 nömrəli Qərarına və Vergi Məcəlləsinin 13.2.81-ci maddəsinə əsasən, əmtəəsiz əməliyyatlar aparan vergi ödəyiciləri riskli vergi ödəyicisi hesab olunurlar.

Почему был изменён подход в отношении безтоварной операции?
До последнего изменения в соответствии со статьёй 13.2.81 Налогового кодекса под «безтоварной операцией» понимались операции, выявленные в ходе мероприятий налогового контроля, оформленные с целью получения прибыли (дохода) без фактической поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг — как с целью прикрытия другой операции, так и без такой цели. В результате нового изменения операции, осуществляемые в рамках мнимых и (или) притворных сделок, также будут считаться безтоварными операциями. Тему комментирует эксперт Анар Байрамов.
В статье 340 Гражданского кодекса — «Недействительность мнимых и притворных сделок» — даётся разъяснение понятий мнимой и притворной сделки. Согласно статье 340.1 указанного Кодекса, мнимая сделка — это сделка, совершённая лишь для вида, без намерения создать соответствующие ей правовые последствия. Также в статье отмечается, что мнимая сделка является ничтожной. В соответствии со статьёй 340.2 притворная сделка — это сделка, совершённая с целью прикрыть другую сделку. Как и мнимая, притворная сделка является ничтожной. Кроме того, в статье указано, что к притворной сделке с учётом её сущности применяются правила, относящиеся к сделке, которую стороны фактически имели в виду при её заключении.
Теперь приведём примеры мнимых и притворных сделок при поставке товаров:
Пример 1: Налогоплательщик оформляет поставку товаров на сумму 300 000 манатов в пользу контрагента, однако фактическая передача товаров не осуществляется. Цель мнимой сделки — искусственное уменьшение активов налогоплательщика. В действительности же указанные товары остаются во владении налогоплательщика.
Пример 2: Налогоплательщик оформляет поставку товаров на сумму 300 000 манатов контрагенту, однако фактически вместо договора купли-продажи заключается договор хранения или аренды. Цель заключается в том, чтобы посредством притворной сделки предотвратить возникновение налогового обязательства по реализации данных товаров.
Отметим, что в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики № 265 от 28 июля 2020 года и статьёй 13.2.81 Налогового кодекса налогоплательщики, осуществляющие безтоварные операции, считаются рискованными налогоплательщиками.