Aliment ödənişi zamanı vergi öhdəliklərinin ardıcıllığı necə müəyyən olunur
Dövlət Vergi Xidmətinə fiziki şəxslərin muzdlu gəlirlərindən aliment tutulması zamanı verginin və sığorta haqlarının hesablanma ardıcıllığı ilə bağlı sorğular daxil olur. Bununla əlaqədar, Vergi Məcəlləsinin 102.1.5-ci maddəsi və Nazirlər Kabinetinin “Uşaqlar üçün valideynlərinin aliment tutulan, manat və xarici valyuta ilə aldıqları əmək haqqının və (və ya) başqa gəlirlərinin Növləri”nin 7-ci bəndi ilə bağlı ətraflı izahatın verilməsi zərurəti yaranıb.
Vergi Məcəlləsinə əsasən, fiziki şəxslərin aliment gəlirləri gəlir vergisindən azaddır. Eyni zamanda, “Sosial sığorta haqqında” Qanunun 15-ci maddəsində aliment ödənişləri məcburi dövlət sosial sığorta haqqı hesablanmayan gəlir növlərinə aid edilib.
Bu azadolmalar alimenti alan şəxsə münasibətdə müəyyən edilib. Alimenti ödəyən şəxsə (əməkhaqqı alan işçiyə) münasibətdə işəgötürən tərəfindən əməkhaqqının hesablanması zamanı vergi və sığorta haqları üzrə həmin güzəştlər tətbiq edilmir.
Fiziki şəxslərin muzdlu işdən əldə olunan gəlirlərinin ümumi məbləğindən Vergi Məcəlləsinin müddəalarına uyğun olaraq gəlir vergisi, “Sosial sığorta haqqında”, “İşsizlikdən sığorta haqqında” və “Tibbi sığorta haqqında” Qanunlara uyğun olaraq sığorta haqları hesablanır.
Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə “Uşaqlar üçün valideynlərinin aliment tutulan, manat və xarici valyuta ilə aldıqları əmək haqqının və (və ya) başqa gəlirlərinin Növləri” təsdiq edilib və həmin gəlir Növlərinin 7-ci bəndinə əsasən aliment onu ödəyən şəxsə çatası qazancın (gəlirin) məbləğindən vergilər tutulduqdan sonra alınır. Həmin Qərarla alimenti ödəyən şəxsin əməkhaqqından hesablanan vergi və sığorta haqları üzrə dərəcələrin hansı məbləğə tətbiq olunması müəyyən edilmir, tutulmaların ardıcıllığı tənzimlənir. Burada “vergilər” dedikdə şəxsin əldə etdiyi gəlirlərdən Vergi Məcəlləsi ilə müəyyən edilmiş qaydada tutulan vergilər başa düşülür və bu anlayışa digər məcburi tutulmalar aid edilmir. Belə ki, alimenti ödəyən şəxsin qazancının (gəlirinin) ümumi məbləğindən vergi və sığorta haqları hesablandıqdan sonra aşağıdakı ardıcıllıqla tutulmalar həyata keçirilir:
1. Gəlir vergisi;
2. Gəlir vergisi tutulduqdan sonra qalan məbləğdən aliment;
3. Aliment ödənildikdən sonra qalan məbləğdən sığorta haqları.

How is the order of tax liabilities determined during alimony payments?
The State Tax Service receives inquiries regarding the order of calculation of taxes and insurance contributions when alimony is withheld from the employment income of individuals. In this regard, it has become necessary to provide a detailed explanation of Article 102.1.5 of the Tax Code and paragraph 7 of the Regulation approved by the Cabinet of Ministers entitled “Types of wages and/or other income of parents received in manats and foreign currency from which alimony for children is withheld.”
According to the Tax Code, alimony income of individuals is exempt from personal income tax. At the same time, Article 15 of the Law “On Social Insurance” classifies alimony payments as a type of income not subject to compulsory state social insurance contributions.
These exemptions apply to the person receiving the alimony. With respect to the person paying alimony (the employee receiving wages), such tax and insurance exemptions are not applied by the employer when calculating the salary.
From the total amount of employment income earned by individuals, personal income tax is calculated in accordance with the Tax Code, and insurance contributions are calculated in accordance with the Laws “On Social Insurance,” “On Unemployment Insurance,” and “On Medical Insurance.”
By decision of the Cabinet of Ministers, the “Types of wages and/or other income of parents from which alimony for children is withheld” have been approved. Pursuant to paragraph 7 of this Regulation, alimony is withheld from the income (earnings) payable to the alimony payer after taxes have been deducted. The Decision does not determine the amount to which tax and insurance rates apply; it regulates only the order of deductions. The term “taxes” refers to taxes withheld from income in accordance with the Tax Code and does not include other mandatory deductions.
Accordingly, deductions are made in the following order:
1. Personal income tax;
2. Alimony — from the amount remaining after personal income tax is withheld;
3. Insurance contributions — from the amount remaining after alimony is paid.