Pay torpağına görə nə qədər sosial ödəniş edilməlidir?
Mənə məxsus pay torpağım var və VÖEN açılıb. VÖEN açıq qaldıqda hansı vergi borcu yarana bilər və məbləği nə qədərdir? Pay torpağından istifadəyə görə hansı vergiləri ödəməliyəm?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, “Sosial sığorta haqqında” Qanunun 14-cü maddəsinə əsasən, mülkiyyətində olan kənd təsərrüfatına yararlı torpaqları istifadə edən fiziki şəxslərin (digər sahələrdə işləyib məcburi dövlət sosial sığorta haqqı ödəyənlər istisna olmaqla) və ailə kəndli təsərrüfatlarının əməkqabiliyyətli (orqanizmin funksiyalarının 61-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər və əlilliyi olan uşaqlar istisna olmaqla, 15 yaşından “Əmək pensiyaları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 7-ci maddəsi ilə müəyyən edilmiş yaş həddinədək olan şəxslər) ailə üzvlərinin hər biri üçün məcburi dövlət sosial sığorta haqqı torpağın sahəsindən asılı olaraq, minimum aylıq əməkhaqqının aşağıda göstərilən dərəcələri üzrə hesablanır:
5 hektaradək - 5 faiz miqdarında;
5 hektardan 10 hektaradək – 7,5 faiz miqdarında;
10 hektardan yuxarı – 12,5 faiz miqdarında.
Həmin müddəaya əsasən, fiziki şəxs öz mülkiyyətində olan pay torpaqlarından istifadə etmədikləri halda, həmin torpaqlara görə onların sosial sığorta haqqı ödənilməsi ilə bağlı öhdəliyi yaranmır. Bu məqsədlə torpaqların istifadə edilməməsinə görə müvafiq orqandan (bələdiyyə orqanından, yerli icra orqanlarından) təsdiqedici arayış əldə edilməli və vergi orqanına təqdim olunmalıdır.
Mülkiyyətində olan kənd təsərrüfatına yararlı torpaqları istifadə edən fiziki şəxslərin sosial sığorta haqqı "Sadələşdirilmiş vergi üzrə sabit məbləğin, məcburi dövlət sosial sığorta və icbari tibbi sığorta haqqının ödənilməsi haqqında qəbz" alınarkən ödənilir və bu fəaliyyət üzrə bəyannamələrin (hesabatların) təqdim edilməsi tələb olunmur.

Сколько социальных выплат необходимо уплатить за пай земельного участка?
У меня есть принадлежащий мне пай земельного участка, и открыт ИНН (VÖEN). Если ИНН остается активным, какая налоговая задолженность может возникнуть и в каком размере? Какие налоги я должен уплачивать за использование паевого земельного участка?
В Государственная налоговая служба при Министерстве экономики Азербайджанской Республики сообщили, что в соответствии со статьёй 14 Закона «О социальном страховании» физические лица, использующие принадлежащие им сельскохозяйственные угодья (за исключением лиц, работающих в других сферах и уплачивающих обязательные государственные социальные страховые взносы), а также каждый трудоспособный член семейного крестьянского хозяйства (за исключением лиц с инвалидностью вследствие нарушения функций организма на 61–100% и детей с инвалидностью в возрасте от 15 лет до возраста, установленного статьёй 7 Закона Азербайджанской Республики «О трудовых пенсиях»), обязаны уплачивать обязательные государственные социальные страховые взносы в зависимости от площади земельного участка по следующим ставкам от минимальной месячной заработной платы:
до 5 гектаров — 5%;
от 5 до 10 гектаров — 7,5%;
свыше 10 гектаров — 12,5%.
Если физическое лицо не использует принадлежащий ему пай земли, обязательство по уплате социальных страховых взносов не возникает. Для этого необходимо получить подтверждающую справку о неиспользовании земли в соответствующем органе (муниципалитете или местном исполнительном органе) и представить её в налоговый орган.
Социальные страховые взносы уплачиваются при получении квитанции «Об уплате фиксированной суммы по упрощённому налогу, обязательных государственных социальных и обязательных медицинских страховых взносов». Представление деклараций (отчётов) по данной деятельности не требуется.