İşçinin vəfatı ilə əlaqədar onun vərəsələrinə ödənilən müavinətdən vergi və sosial ödənişlər tutulurmu?
- Oxunma 70
İşçi vəfat etdiyi zaman ona ödənilməmiş əməkhaqqı, məzuniyyət və mükafat qalıb. Bu ödənişlər vəfat edənin vərəsələrinə ödənilərkən vergi və icbari sosial tutulmalar (tibbi, işsizlik, MDSS) olmalıdırmı?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Əmək Məcəlləsinin 77-ci maddəsinin 7-ci bəndinə əsasən, işçinin vəfatı ilə əlaqədar əmək müqaviləsinə xitam verildikdə vəfat edənin vərəsələrinə orta aylıq əməkhaqqının azı üç misli miqdarında müavinət ödənilir.
Vergi Məcəlləsinin 102-ci və “Sosial sığorta haqqında” Qanunun 15-ci maddələrinə görə, işçinin vəfatı ilə əlaqədar əmək müqaviləsinə xitam verildikdə vəfat edənin vərəsələrinə Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsinə müvafiq qaydada ödənilən təminatlar gəlir vergisi və məcburi dövlət sosial sığorta haqqından azaddır.
Onu da qeyd edək ki, vəfat etmiş şəxs eyni zamanda həm sığortaolunan, həm də əmək pensiyaçısı olduğu halda, dəfn üçün müavinətin biri - məbləğcə daha böyüyü ödənilir.

Are taxes and social contributions withheld from the allowance paid to the heirs due to the employee’s death?
- Views 70
If an employee passes away leaving unpaid salary, unused leave compensation, and bonuses, are taxes and mandatory social contributions (health, unemployment, and state social protection fund contributions) withheld when these amounts are paid to the heirs?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, pursuant to Article 77.7 of the Labour Code, upon termination of an employment contract due to the employee’s death, the heirs are paid an allowance of at least three times the employee’s average monthly salary.
Under Article 102 of the Tax Code and Article 15 of the Law “On Social Insurance,” the guarantees paid to the heirs in accordance with the Labour Code of the Republic of Azerbaijan are exempt from income tax and mandatory state social insurance contributions.
It should also be noted that if the deceased person was both an insured individual and a pensioner, only one funeral allowance — the higher amount — is paid.