İşçinin vəfatı ilə əlaqədar onun vərəsələrinə ödənilən müavinətdən vergi və sosial ödənişlər tutulurmu?
- Oxunma 70
İşçi vəfat etdiyi zaman ona ödənilməmiş əməkhaqqı, məzuniyyət və mükafat qalıb. Bu ödənişlər vəfat edənin vərəsələrinə ödənilərkən vergi və icbari sosial tutulmalar (tibbi, işsizlik, MDSS) olmalıdırmı?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Əmək Məcəlləsinin 77-ci maddəsinin 7-ci bəndinə əsasən, işçinin vəfatı ilə əlaqədar əmək müqaviləsinə xitam verildikdə vəfat edənin vərəsələrinə orta aylıq əməkhaqqının azı üç misli miqdarında müavinət ödənilir.
Vergi Məcəlləsinin 102-ci və “Sosial sığorta haqqında” Qanunun 15-ci maddələrinə görə, işçinin vəfatı ilə əlaqədar əmək müqaviləsinə xitam verildikdə vəfat edənin vərəsələrinə Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsinə müvafiq qaydada ödənilən təminatlar gəlir vergisi və məcburi dövlət sosial sığorta haqqından azaddır.
Onu da qeyd edək ki, vəfat etmiş şəxs eyni zamanda həm sığortaolunan, həm də əmək pensiyaçısı olduğu halda, dəfn üçün müavinətin biri - məbləğcə daha böyüyü ödənilir.

Удерживаются ли налоги и социальные взносы с пособия, выплачиваемого наследникам в связи со смертью работника?
При смерти работника у него остались невыплаченная заработная плата, отпускные и премия. Подлежат ли эти выплаты налогообложению и обязательным социальным удержаниям (медицинское страхование, страхование по безработице, ОГСС) при их выплате наследникам умершего?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что в соответствии с пунктом 7 статьи 77 Трудового кодекса при прекращении трудового договора в связи со смертью работника его наследникам выплачивается пособие в размере не менее трехкратного среднего месячного заработка.
Согласно статье 102 Налогового кодекса и статье 15 Закона «О социальном страховании», гарантии, выплачиваемые наследникам умершего в порядке, предусмотренном Трудовым кодексом Азербайджанской Республики, освобождаются от подоходного налога и обязательных взносов по государственному социальному страхованию.
Также отметим, что если умершее лицо одновременно являлось застрахованным лицом и пенсионером по возрасту, выплачивается только одно пособие на погребение — то, которое больше по размеру.