Hansı halda mikro sahibkar 75%-lik vergi güzəştindən yararlana bilməz?
Vergi Məcəlləsinə 2026-cı ildən əlavə edilmiş 155.1-1-ci maddədə qeyd edilir ki, həmin Məcəllənin 155.1-ci maddəsinə əsasən, vergi tutulan əməliyyatların həcmi müəyyən edilərkən vergi ödəyicisinin pərakəndə ticarət və vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərə göstərilən xidmətlər üzrə nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə aparılan ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsi 0,5 əmsal tətbiq edilməklə nəzərə alınır.
Tutaq ki, vergi ödəyicisinin ümumi dövriyyəsi 250.000 manat olub. Bunun 120.000 manatlıq hissəsi POS-terminal vasitəsilə ödənişlərdən formalaşarsa, 155.1-1-ci maddənin müddəalarına əsasən, ƏDV qeydiyyatına düşmür. Bəs bu halda mənfəət vergisi üçün mikro sahibkar hesab olunaraq 75 faizlik vergi güzəştindən yararlana bilərmi, yoxsa mənfəət vergisi 20 faiz dərəcə ilə hesablanmalıdır?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 155.1-1-ci maddəsinə əsasən, vergi ödəyicisinin ƏDV məqsəqləri üçün qeydiyyata dair ərizə vermək öhdəliyini müəyyənləşdirərkən, onun pərakəndə ticarət və vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərə göstərilən xidmətlər üzrə nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə aparılan ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsi 0,5 əmsal tətbiq edilməklə nəzərə alınır.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 155.1-1-ci maddəsi yalnız ƏDV qeydiyyatı öhdəliyinin yaranıb-yaranmamasını müəyyən etmək üçün istifadə olunur. Bu səbəbdən, illik gəliriniz 200.000 manatı keçdiyi üçün mənfəət vergisi bəyannaməsini təqdim edərkən əldə olunan mənfəət 20 faiz dərəcə ilə vergiyə cəlb olunacaq.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 105.1, 155.1-1-ci maddələri

В каком случае микропредприниматель не может воспользоваться 75%-ной налоговой льготой?
В статье 155.1-1, добавленной в Налоговый кодекс с 2026 года, указано, что при определении объёма облагаемых операций в соответствии со статьёй 155.1 данного Кодекса оборот налогоплательщика по розничной торговле и услугам, оказываемым лицам, не состоящим на учёте в налоговом органе, сформированный на основании безналичных оплат через POS-терминал, учитывается с применением коэффициента 0,5.
Предположим, что общий оборот налогоплательщика составил 250 000 манатов. Если 120 000 манатов из этой суммы сформированы за счёт оплат через POS-терминал, то в соответствии с положениями статьи 155.1-1 обязанность по регистрации в качестве плательщика НДС не возникает. Возникает вопрос: в таком случае может ли лицо считаться микропредпринимателем для целей налога на прибыль и воспользоваться 75-процентной налоговой льготой, или налог на прибыль должен исчисляться по ставке 20 процентов?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что согласно статье 155.1-1 Налогового кодекса при определении обязанности подачи заявления о регистрации по НДС оборот налогоплательщика по розничной торговле и услугам, оказываемым лицам, не состоящим на учёте в налоговом органе, сформированный на основании безналичных оплат через POS-терминал, учитывается с применением коэффициента 0,5.
В ответ на запрос также разъяснено, что статья 155.1-1 Налогового кодекса применяется исключительно для определения возникновения или отсутствия обязанности по регистрации по НДС. В связи с тем, что ваш годовой доход превышает 200 000 манатов, при представлении декларации по налогу на прибыль полученная прибыль будет облагаться налогом по ставке 20 процентов.
Основание: статьи 105.1 и 155.1-1 Налогового кодекса.