Balıqçılıq sahəsində vergi güzəştləri – MİSAL
2026-cı ildən Vergi Məcəlləsində edilmiş dəyişikliklərdən biri də balıqçılıq məhsullarının istehsalına aiddir. Artıq bu ildən həmin sektorda istehsal edilən məhsullar da kənd təsərrüfatı məhsullarına bərabər tutulur. Bu isə o deməkdir ki, kənd təsərrüfatı sektoruna aid edilən müddətsiz vergi güzəştləri balıq və balıqçılıq məhsullarına da şamil olunur. Yeniliyi ekspert Anar Bayramov şərh edir.
Vergi Məcəlləsinin “kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı” anlayışını tənzimləyən 13.2.60-cı maddəsinə edilmiş əlavəyə əsasən, bu maddənin və Məcəllənin 13.2.61-ci maddəsinin müddəaları balıqçılığa (balıq kürüsünün istehsalı istisna olmaqla) da şamil edilir. Emal üçün nəzərdə tutulan balıq məhsulları istisna olmaqla, balıqyetişdirmə fəaliyyətini həyata keçirən şəxslər tərəfindən kəsilmə və dondurulma əməliyyatlarına məruz qalan balıq məhsulları kənd təsərrüfatı məhsullarına bərabər tutulur.
Qeyd edək ki, Vergi Məcəlləsinin tələblərinə əsasən, torpaq vergisi istisna olmaqla, kənd təsərrüfatı sektoru bu ildən etibarən əksər vergilər üzrə ödəmələrdən azad edilib. O cümlədən 1 yanvar 2026-cı il tarixdən balıq məhsullarının istehsalı (balıq kürüsünün istehsalı istisna olmaqla) ilə məşğul olan vergi ödəyiciləri mənfəət, gəlir, əlavə dəyər vergisini, sadələşdirilmiş sistem üzrə vergini və həmin fəaliyyət zamanı istifadə olunan obyektlərdən əmlak vergisini ödəməkdən azad edilib.
Misal: Balıq məhsullarının istehsalı ilə məşğul olan kiçik sahibkarlıq subyektinin 2025-ci il üzrə mənfəəti 60.000 manat təşkil edib. Bu halda, vergi ödəyicisi 12.000 manat məbləğində mənfəət vergisini dövlət büdcəsinə ödəyəcək:
60.000 x 20% = 12.000 manat.
Həmin vergi ödəyicisinin 2026-cı il ərzində mənfəəti 60.000 manat olsa da, hər hansı mənfəət vergisi hesablanması həyata keçirilməyəcək. Çünki artıq bu ildən balıqçılıq fəaliyyəti də müvafiq güzəştlərin əhatə dairəsinə aid edilib.
Onu da qeyd edək ki, balıqyetişdirmə fəaliyyətini həyata keçirən şəxslər tərəfindən kəsilmə və dondurulma əməliyyatlarına məruz qalan balıq məhsulları üzrə də güzəşt tətbiq edilir. Yeganə güzəşt tətbiq edilməyən sahə balıq kürüsünün istehsalıdır. Eləcə də balıqyetişdirmə fəaliyyətini həyata keçirən şəxslər tərəfindən emal edilən balıqçılıq məhsulları üzrə güzəşt tətbiq olunmur.

Tax incentives in the fisheries sector – EXAMPLE
One of the amendments made to the Tax Code effective from 2026 concerns the production of fishery products. As of this year, products produced in this sector are equated to agricultural products. This means that the indefinite tax incentives granted to the agricultural sector will also apply to fish and fishery products. The amendment is commented on by expert Anar Bayramov.
According to the addition made to Article 13.2.60 of the Tax Code, which regulates the concept of “production of agricultural products,” the provisions of this article and Article 13.2.61 of the Code also apply to fishery activities (excluding the production of fish roe/caviar). Except for fish products intended for processing, fish products subjected to slaughtering and freezing operations by persons engaged in aquaculture activities are considered equivalent to agricultural products.
It should be noted that, in accordance with the requirements of the Tax Code, the agricultural sector—except for land tax—has been exempted from most taxes starting this year. In particular, from January 1, 2026, taxpayers engaged in the production of fish products (excluding the production of fish roe/caviar) are exempt from profit tax, income tax, value added tax (VAT), simplified tax, and property tax on assets used in this activity.
Example: A small business entity engaged in the production of fish products earned a profit of 60,000 manats in 2025. In this case, the taxpayer would pay 12,000 manats in profit tax to the state budget:
60,000 × 20% = 12,000 manats.
However, if the same taxpayer earns a profit of 60,000 manats in 2026, no profit tax will be calculated. This is because, as of this year, fishery activities have been included within the scope of the relevant tax incentives.
It should also be noted that the incentive applies to fish products subjected to slaughtering and freezing operations by persons engaged in aquaculture activities. The only area not covered by the incentive is the production of fish roe/caviar. Likewise, tax incentives do not apply to fishery products processed by persons engaged in aquaculture activities.