Azyaşlı uşağı olan valideynə vergi güzəşti şamil olunurmu?
Hər ikisi işləyən ər və arvadın himayəsində iki azyaşlı uşaq var. Bilmək istərdik ki, valideynlərdən hansısa birinə vergi güzəşti tətbiq edilirmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 102.5-ci maddəsinə əsasən, qohumluq dərəcəsindən asılı olmayaraq, himayəsində azı üç nəfər, o cümlədən gündüz təhsil alan 23 yaşınadək şagirdlər və tələbələr olan ər və ya arvaddan birinin vergi tutulmalı olan aylıq gəliri 50 manat məbləğində azaldılır.
Əlavə olaraq, təqaüd, pensiya və işsizlikdən sığorta ödənişi alan şəxslər (uşaqlardan başqa), qanuna əsasən tam dövlət təminatında olan şəxslər himayədə olanlara aid edilmirlər.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, himayədə olan şəxslərin sayı iki nəfər olduqda, Vergi Məcəlləsinin 102.5-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş güzəşt hüququ yaranmır.

Is a tax benefit (tax relief) applied to a parent who has a minor child?
Both spouses are employed and have two minor children under their care. We would like to know whether a tax relief applies to either parent.
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, pursuant to Article 102.5 of the Vergi Məcəlləsi, regardless of the degree of kinship, if at least three dependents are under the care of either spouse — including full-time students under the age of 23 — the taxable monthly income of one of the spouses is reduced by 50 manats.
Additionally, individuals receiving scholarships, pensions, or unemployment insurance benefits (except children), as well as persons fully supported by the state in accordance with the law, are not considered dependents.
In response to the inquiry, it was clarified that when the number of dependents is two, the right to the tax relief provided for under Article 102.5 of the Tax Code does not arise.