Azyaşlı uşağı olan valideynə vergi güzəşti şamil olunurmu?
Hər ikisi işləyən ər və arvadın himayəsində iki azyaşlı uşaq var. Bilmək istərdik ki, valideynlərdən hansısa birinə vergi güzəşti tətbiq edilirmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 102.5-ci maddəsinə əsasən, qohumluq dərəcəsindən asılı olmayaraq, himayəsində azı üç nəfər, o cümlədən gündüz təhsil alan 23 yaşınadək şagirdlər və tələbələr olan ər və ya arvaddan birinin vergi tutulmalı olan aylıq gəliri 50 manat məbləğində azaldılır.
Əlavə olaraq, təqaüd, pensiya və işsizlikdən sığorta ödənişi alan şəxslər (uşaqlardan başqa), qanuna əsasən tam dövlət təminatında olan şəxslər himayədə olanlara aid edilmirlər.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, himayədə olan şəxslərin sayı iki nəfər olduqda, Vergi Məcəlləsinin 102.5-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş güzəşt hüququ yaranmır.

Предоставляется ли налоговая льгота родителю, имеющему несовершеннолетнего ребенка?
У работающих мужа и жены на иждивении находятся двое несовершеннолетних детей. Хотели бы узнать, предоставляется ли одному из родителей налоговая льгота?
В Государственная налоговая служба при Министерстве экономики Азербайджанской Республики сообщили, что согласно статье 102.5 Vergi Məcəlləsi, независимо от степени родства, если на иждивении мужа или жены находятся не менее трёх человек, включая учащихся и студентов дневной формы обучения в возрасте до 23 лет, их налогооблагаемый месячный доход уменьшается на 50 манатов.
Дополнительно отмечено, что лица, получающие стипендию, пенсию или пособие по безработице (за исключением детей), а также лица, находящиеся на полном государственном обеспечении, не относятся к иждивенцам.
В ответ на запрос разъяснено, что если количество иждивенцев составляет два человека, право на льготу, предусмотренную статьёй 102.5 Налогового кодекса, не возникает.