Hansı hallarda əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət verilmir? – MİSALLAR
Qaydaya əsasən, sığortaolunanlara əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi vasitəsilə Səhiyyə Nazirliyinin “Vahid Səhiyyə İnformasiya Sistemi”ndən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Mərkəzləşdirilmiş elektron informasiya sisteminə ötürülən Nazirlər Kabinetinin 1993-cü il 8 yanvar tarixli 9 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Sığortaolunanlar üçün xəstəlik vərəqələrinin elektron sənəd formasında tərtib edilməsi qaydası haqqında təlimat”a uyğun olaraq elektron sənəd formasında tərtib edilmiş xəstəlik vərəqinə dair məlumatlar əsasında əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirildiyi təqvim günləri üçün verilir. Ekspert Kəmalə Yusifova bu dəfə əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinətin verilmədiyi hallarını açıqlayıb.
Qaydanın 2.2-ci bəndinə görə, əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət aşağıdakı hallarda verilmir:
- Əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsi ödənişsiz, qismən ödənişli sosial, təhsil və yaradıcılıq məzuniyyəti dövründə baş verdikdə;
- Sığortaolunan qəsdən öz sağlamlığına zərər vurduqda;
- Əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət (qanunvericiliklə müəyyən olunmuş dövr üçün) 6 ay sosial sığorta stajından az olduqda;
- Sığortaolunan törətdiyi cinayət nəticəsində xəsarət aldıqda;
- “Sosial sığorta haqqında” Qanunun 14.5-ci maddəsində göstərilən muzdlu işə aid olmayan fəaliyyətdən gəlir əldə edən sığortaolunanlar əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinin baş verdiyi aydan etibarən əvvəlki son 4 rübün 6 ayına münasibətdə məcburi dövlət sosial sığorta haqqını qanunvericiliklə müəyyən edilmiş məbləğdə ödəmədikdə, əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinin baş verdiyi tarixə məcburi dövlət sosial sığorta haqqı üzrə borcu olduqda və fəaliyyəti müvəqqəti dayandırıldıqda.
Qeyd edək ki, Qaydada əsas dəyişikliklərdən biri muzdlu işə aid olmayan fəaliyyətdən gəlir əldə edən sığortaolunanlara əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinətin verilməsi, eləcə də hansı hallarda verilməməsi ilə bağlıdır.
Müəssisələr üçün əmək münasibətlərinin, məzuniyyətlərin, sosial sığorta ödənişlərinin və əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsi hallarının düzgün uçotu isə Coo.az ERP istemi vasitəsilə avtomatlaşdırıla bilər.
Misal 1: Tutaq ki, işçi 1 iyun 2026-cı il tarixdən 15 iyun 2026-cı il tarixədək ödənişsiz məzuniyyətdədir. 10-19 iyun tarix aralığında o, əmək qabiliyyətini müvəqqəti itirir. Bu halda işçiyə 10 iyundan 15 iyunadək ödəniş edilməyəcək, 16-19 iyun (3 təqvim günü) üçün müavinət hesablanacaq.
Yeni dəyişiklikdən biri də əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinətin staja görə 60, 80 faiz miqdarında deyil, stajdan asılı olmayaraq, sığortaolunanlara 100 faiz miqdarında ödənilməsinin təsdiqlənməsidir.
Misal 2: İşçi qəsdən öz sağlamlığına zərər verib. Sağlamlığı üçün müraciət etdiyi xəstəxana bu barədə polis əməkdaşlarına bildirib. Araşdırma nəticəsində məlum olub ki, işçi bilərəkdən öz sağlamlığına zərər verib. Bu halda həmin işçiyə əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət ödənilməyəcək.
Misal 3: İşçi əmək qabiliyyətini müvəqqəti olaraq itirib, sığortaedən isə onun son 2 rüb üzrə məcburi dövlət sosial sığorta haqqını ödəməyib. Bu halda da işçiyə müavinət ödənilməyəcək.

В каких случаях пособие по временной утрате трудоспособности не выплачивается? – ПРИМЕРЫ
Согласно Правилам, пособие по временной утрате трудоспособности застрахованным лицам назначается за календарные дни временной нетрудоспособности на основании данных электронного листка нетрудоспособности, оформленного в форме электронного документа в соответствии с «Инструкцией о порядке оформления листков нетрудоспособности для застрахованных лиц в форме электронного документа», утверждённой Постановлением Кабинета Министров № 9 от 8 января 1993 года, и передаваемых через Информационную систему «Электронное правительство» из «Единой информационной системы здравоохранения» Министерства здравоохранения в централизованную электронную информационную систему Министерства труда и социальной защиты населения. Эксперт Кямаля Юсифова на этот раз разъяснила случаи, при которых пособие по временной утрате трудоспособности не выплачивается.
Согласно пункту 2.2 Правил, пособие по временной утрате трудоспособности не назначается в следующих случаях:
- если временная утрата трудоспособности наступила в период неоплачиваемого, частично оплачиваемого социального, учебного или творческого отпуска;
- если застрахованное лицо умышленно причинило вред своему здоровью;
- если страховой стаж составляет менее 6 месяцев за установленный законодательством период;
- если застрахованное лицо получило травму в результате совершённого им преступления;
- если застрахованные лица, получающие доход от деятельности, не относящейся к наёмному труду (указанной в статье 14.5 Закона «О социальном страховании»), не уплатили обязательные взносы по государственному социальному страхованию в установленном законодательством размере за 6 месяцев из последних 4 кварталов, предшествующих месяцу наступления временной утраты трудоспособности, имеют задолженность по обязательным взносам на дату наступления страхового случая либо временно приостановили свою деятельность.
Отметим, что одним из основных изменений Правил является регулирование порядка назначения и случаев неназначения пособия по временной утрате трудоспособности лицам, получающим доход от деятельности, не относящейся к наёмному труду.
Пример 1: Предположим, работник находится в неоплачиваемом отпуске с 1 июня 2026 года по 15 июня 2026 года. В период с 10 по 19 июня он временно утрачивает трудоспособность. В этом случае пособие за период с 10 по 15 июня не выплачивается, а за 16–19 июня (3 календарных дня) пособие начисляется.
Одним из новых изменений также является утверждение выплаты пособия по временной утрате трудоспособности в размере 100 процентов независимо от страхового стажа, вместо прежних 60 или 80 процентов.
Пример 2: Работник умышленно причинил вред своему здоровью. Медицинское учреждение уведомило об этом сотрудников полиции. В ходе расследования установлено, что вред был причинён намеренно. В данном случае пособие по временной утрате трудоспособности не выплачивается.
Пример 3: Работник временно утратил трудоспособность, однако страхователь не уплатил обязательные взносы по государственному социальному страхованию за последние 2 квартала. В этом случае пособие также не выплачивается.