Vergi orqanının sahibkarlıq subyektində yoxlama müddəti necə müəyyən edilir?
“Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 18.1-ci maddəsinə əsasən, plan üzrə (növbəti) yoxlamanın müddəti iri sahibkarlarda on iş günündən, orta, kiçik və mikro sahibkarlarda beş iş günündən artıq olmamalıdır. Plandankənar (növbədənkənar) yoxlamanın müddəti isə iri sahibkarlarda beş iş günündən, orta, kiçik və mikro sahibkarlarda üç iş günündən çox olmamalıdır. İri, orta, kiçik və mikro sahibkarların meyarları “Sahibkarlıq fəaliyyəti haqqında” Qanuna uyğun müəyyən edilir. Belə olan halda, əgər növbədənkənar yoxlama keçirilməsi üçün vergi orqanı tərəfindən verilmiş qərarda yoxlama müddəti 30 gün göstərilibsə, bu, qanun pozuntusu sayılırmı?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, “Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 2.2-ci maddəsinə əsasən, bu qanun vergi yoxlamalarına şamil edilmir.
Əlavə olaraq qeyd olunub ki, vergi qanunvericiliyi aktları ilə digər sahə qanunvericilik aktları arasında (Vergi Məcəlləsinin 2.7-ci maddəsində nəzərdə tutulan hallar istisna olmaqla) vergitutma və vergi nəzarəti məsələləri üzrə ziddiyyət yarandıqda, vergi qanunvericiliyinin aktları tətbiq edilir.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 38.2-ci maddəsinə əsasən, səyyar vergi yoxlamasının keçirilmə müddəti 30 iş günündən artıq olmamalıdır, lakin müstəsna hallarda yuxarı vergi orqanı tərəfindən bu müddət 90 iş gününədək uzadıla bilər.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 38.2-ci və “Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında” Qanunun 2.2-ci maddələri

Как определяется срок проведения проверки налоговым органом у субъекта предпринимательства?
Согласно статье 18.1 Закона Азербайджанской Республики «О регулировании проверок, проводимых в сфере предпринимательства, и защите интересов предпринимателей», срок проведения плановой (очередной) проверки не должен превышать десяти рабочих дней для крупных субъектов предпринимательства и пяти рабочих дней для средних, малых и микропредприятий. Срок внеплановой (внеочередной) проверки не должен превышать пяти рабочих дней для крупных субъектов предпринимательства и трёх рабочих дней для средних, малых и микропредприятий. Критерии отнесения субъектов предпринимательства к крупным, средним, малым и микропредприятиям определяются в соответствии с Законом «О предпринимательской деятельности». В таком случае, если в решении, вынесенном налоговым органом для проведения внеплановой проверки, срок проверки указан как 30 дней, считается ли это нарушением закона?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что в соответствии со статьёй 2.2 Закона Азербайджанской Республики «О регулировании проверок, проводимых в сфере предпринимательства, и защите интересов предпринимателей», данный закон не распространяется на налоговые проверки.
Также отмечено, что в случае возникновения противоречий между актами налогового законодательства и актами законодательства других отраслей (за исключением случаев, предусмотренных статьёй 2.7 Налогового кодекса) по вопросам налогообложения и налогового контроля применяются акты налогового законодательства.
В ответ на запрос было сообщено, что согласно статье 38.2 Налогового кодекса срок проведения выездной налоговой проверки не должен превышать 30 рабочих дней, однако в исключительных случаях данный срок может быть продлён вышестоящим налоговым органом до 90 рабочих дней.
Основание: статьи 38.2 Налогового кодекса и 2.2 Закона «О регулировании проверок, проводимых в сфере предпринимательства, и защите интересов предпринимателей».